گنجور

با دو بار کلیک بر روی هر واژه می‌توانید معنای آن را در لغت‌نامهٔ دهخدا جستجو کنید.

شماره‌گذاری ابیات | منبع اولیه: ویکی‌نبشه | ارسال به فیس‌بوک

این شعر را چه کسی در کدام آهنگ خوانده است؟

برای معرفی آهنگهایی که در متن آنها از این شعر استفاده شده است اینجا کلیک کنید.

حاشیه‌ها

تا به حال ۲ حاشیه برای این شعر نوشته شده است. برای نوشتن حاشیه اینجا کلیک کنید.

Hossein Mansouripour نوشته:

بی تردید سخن سعدی درمنتهای فصاحت وبلاغت است واین “قولی است که جملگی برآنند”.اساتید ادب و سخن بکرات در تعریف بلاغت نوشته و گفته اند که اگر سخن فصیح و شیوا وافی بمقصود باشد و بمقتضای حال و مقال بیان شود طبعا بلیغ هم خواهد بود. یعنی فصاحت و بلاغت در سخن وآثار ادبی لازم و ملزوم یکدیگرند.در گلستان شیوه ی سخن گفتن سعدی چنان است که بیان منثور خود را با قطعه ای منظوم- مرکب از دو بیت یا بیشتر- به انسجام و بلاغت کا مل میرساند.
باسلام و احترام بسیار توجه متصدیان محترم سایت ارزشمند گنجور را به نکته ای معطوف میدارم.در جمع آوری بخشهای منثور و منظوم گلستان بعضا تلفیق و انسجام کلام سعدی – چنانکه باید – مورد عنایت و دقت قرار نگرفته است. مثلا در بخش۷۲ از باب هشتم ( در آداب صحبت ) فقط بذکر یک بیت از آن مقال اکتفاء شده است در حالیکه صورت کامل آن در تمام چاپهای گلستان بشرح زیر مضبوط است.
” خلاف راه صواب است و نقض رای اولوالالباب- دارو بگمان خوردن و راه نادیده بی کاروان رفتن- عالمی را پرسیدند چگونه رسیدی بدین منزلت در علوم؟ گفت بدانکه : هرچه ندانستم پرسیدن آنرا ننگ نداشتم “”". . ” امید عافیت آنگه بود موافق عقل + که نبض را به طبیعت شناس بنمائی ” ” بپرس هرچه ندانی که ذل پرسیدن + دلیل راه تو باشد به عز دانا ئی “

👆☹

ناشناس نوشته:

“خلاف راه صواب است و عکس رای اولوالالباب، دارو بگمان خوردن و راه نادیده بی کاروان رفتن. امام مرشد محمد غزالی را رحمه الله علیه پرسیدند: چگونه رسیدی بدین منزلت در علوم؟ گفت: بدانکه هرچه ندانستم از پرسیدن آن ننگ نداشتم.”

👆☹

کانال رسمی گنجور در تلگرام