گنجور

حاشیه‌گذاری‌های روح شرقی

روح شرقی


روح شرقی در ‫۱ سال و ۲ ماه قبل، چهارشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۱، ساعت ۰۲:۲۳ دربارهٔ مولانا » دیوان شمس » غزلیات » غزل شمارهٔ ۱۷۸۶:

خدایا ! بی تابی مستانه این غزل را از نوع بشر بپذیر. فرشته و ملک هرگز اینگونه بی تاب تو نمی شوند.  چه عاشقانه زیست و چه مشتاقانه در جوار تو آرام گرفت. وه چه شگرف مردی ! چه لطیف روحی ! چه سوزناک قلبی ! فرخنده ات باد همنشینی ات در کنار حضرت معشوق .

 

روح شرقی در ‫۱ سال و ۲ ماه قبل، دوشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۱، ساعت ۰۱:۰۷ دربارهٔ مولانا » دیوان شمس » غزلیات » غزل شمارهٔ ۲۱۳۱:

عشق اگر مانند شعر بود شبیه شعر تو بود

 

روح شرقی در ‫۱ سال و ۲ ماه قبل، دوشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۱، ساعت ۰۱:۰۱ دربارهٔ مولانا » دیوان شمس » غزلیات » غزل شمارهٔ ۱۴۸۳:

چه مستی بی پایانی

 

روح شرقی در ‫۱ سال و ۲ ماه قبل، شنبه ۳ دی ۱۴۰۱، ساعت ۲۲:۴۵ دربارهٔ مولانا » دیوان شمس » غزلیات » غزل شمارهٔ ۱۸۵۵:

حیرت ها  پس از  رشدها

 

روح شرقی در ‫۶ سال و ۶ ماه قبل، شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶، ساعت ۰۰:۲۷ دربارهٔ مولانا » مثنوی معنوی » دفتر دوم » بخش ۳۵ - انکار کردن موسی علیه السلام بر مناجات شبان:

قرآن می فرماید ما قدر الله حق قدره هیچکس حق خدا را آنچنان که هست بجا نیاورد. نه شبان نه کاسب نه دکتر و نه مهندس نه عابد و نه زاهد نه صوفی و نه عارف و نه موسی نه عیسی و محمد و ابراهیم و نوح.موسی برای شبان موسی است پیش خضر خود شبانی بیش نبود. در محضر خدای تعالی همه این شناخت ها ناقص و ابتر است. اگر قرار بر مواخذه شبان باشد همه محکوم هستیم. شبآن برای ما که دو کلمه بیشتر می دانیم اینطور خنده آور شده اگر ایمان و دانش ما در از منظری دیگری نگریسته شود ما خود هر یک شبانی بیش نیستیم. موسی ع از خداست همنشین اش در بهشت را در همین دنیا نشان او دهد. خداوند فرمود آن باغبان پیر و بیسواد همنشین توست. پس زود قضاوت نکنیم و برای همه راه ها که بوی او را هر چند ناقص می دهد ارزشی قایل شویم.

 

sunny dark_mode