گنجور

🖰 با دو بار کلیک روی واژه‌ها یا انتخاب متن و کلیک روی آنها می‌توانید آنها را در لغتنامهٔ دهخدا جستجو کنید.

🖐 حذف شماره‌ها | وزن: مفاعیلن مفاعیلن فعولن (هزج مسدس محذوف یا وزن دوبیتی) | 🔍 شعرهای مشابه (وزن و قافیه) | منبع اولیه: ویکی‌درج | ارسال به فیس‌بوک

این شعر را چه کسی در کدام آهنگ خوانده است؟

گلهای صحرایی » شمارهٔ ۴ » (۰۰:۵۴ - ۰۱:۰۸) گوینده: روشنک سرایندگان اشعار متن برنامه: باباطاهر (دو بیتی)

🎜 معرفی آهنگهای دیگری که در متن آنها از این شعر استفاده شده است ...

📷 پیشنهاد تصاویر مرتبط از منابع اینترنتی، 📖 راهنمای نحوهٔ پیشنهاد تصاویر مرتبط از گنجینهٔ گنجور

حاشیه‌ها

تا به حال ۳ حاشیه برای این شعر نوشته شده است. 💬 شما حاشیه بگذارید ...

ابوطالب رحیمی در ‫۶ سال و ۸ ماه قبل، جمعه ۱۲ دی ۱۳۹۳، ساعت ۰۳:۱۹ نوشته:

من در برنامه گلهای صحرایی شماره 4 (با صدای سیما بینا) از خانمی که اشعار بابا طاهر رو دکلمه می کرد، این دوبیتی رو اینطوری شنیدم:
دلم دفتر کنم از استخونم // مرکب گیرم از رگ های جونم
مرکب گیرم و نامه نویسم // برِی او یارک نامهربونم

 

وحید سبزیان پور در ‫۱۱ ماه قبل، پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹، ساعت ۱۴:۱۵ نوشته:

موضوع این دوبیتی، عشق و ارادت به محبوب است. به راستی با چه زبانی می¬توان ارادت جنون¬آمیز خود را به محبوب نشان داد؟ هنر شاعر در اینجا، جمع‌کردن واژگان متناسب «قلم، مرکّب، کاغذ و نوشتن» و «استخوان، خون، رگ و دل» است. نزدیکی، قرابت و تناسب این واژگان با یکدیگر چون آبی گوارا به دل می‌نشیند و احساس خوبی به شنونده دست می¬دهد.
نامه¬نوشتن یکی از شیوه‌های عشق¬ورزی به محبوب است. در آداب نامه‌نگاری باید از بهترین کاغذ، قلم و مرکّب استفاده کرد؛ زیرا نوع این¬ها، میزان احترام و ارادت نویسنده را به مخاطب نشان می¬دهد. شاعر برای نوشتن نامه از اعضای بدن خود، استخوان، خون و امعا و احشای خود استفاده می¬کند. اینکه کسی استخوان خود را از گوشت و پوست جدا کند و آن¬ها را بتراشد، مو بر بدن آدمی راست می‌کند، استفاده از خون به-جای مرکّب و پردۀ دل به¬جای کاغذ، لرزه بر تن می‌افکند. باید دید که هدف شاعر از این تصویر ترسناک چیست؟
اگر شاعر جان خود را فدای محبوب کند، دشوار نمی‌نماید؛ امّا جدا کردن استخوان¬ها از گوشت و تراشیدن آن¬ها (از هر استخوانم)، استفاده از خون به جای مرکب و پاره¬کردن شکم برای به¬دست¬آوردن پردة دل، به-جای کاغذ، چیزی فراتر از مردن است. شاعر با این تصاویر جنون¬آمیز میزان ارادت و عشق خود را به محبوب نشان داده اشت.

 

سیدمسعود در ‫۱۰ ماه قبل، شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۹، ساعت ۲۰:۲۶ نوشته:

قلم از استخوان و مرکب از خون کاغذ از پرده دل گرفتن و نامه به یار مهربان نوشتن کنایه از این است که نامه ای می نویسم که با تمام وجودم و با گوشت و خون و استخوانم آمیخته است . این زبان نمادین است
پرده دل . خون و استخوان
درد عمیق را گویند تا مغز استخوان را می سوزاند
خون گرچه مایعی قرمز رنگ است ولی در زبان کنایه محبت محبوب با خون آمیخته می گردد یعنی به آسانی قابل ترک کردن نیست
پرده دل نیز کنایه از عمق جان است
در خور فهم خود سخن گفتم
که زبان الکن است و فهم اندک

 

برای حاشیه‌گذاری باید در گنجور ثبت نام کنید و با نام کاربری خود از طریق آیکون 👤 گوشهٔ پایین سمت چپ صفحات به آن وارد شوید.