گنجور

🖰 با دو بار کلیک روی واژه‌ها یا انتخاب متن و کلیک روی آنها می‌توانید آنها را در لغتنامهٔ دهخدا جستجو کنید.

🖐 حذف شماره‌ها | وزن: مفعول مفاعیل مفاعیل فعل (وزن رباعی) | 🔍 شعرهای مشابه (وزن و قافیه) | ارسال به فیس‌بوک

این شعر را چه کسی در کدام آهنگ خوانده است؟

🎜 معرفی آهنگهایی که در متن آنها از این شعر استفاده شده است ...

📷 پیشنهاد تصاویر مرتبط از منابع اینترنتی، 📖 راهنمای نحوهٔ پیشنهاد تصاویر مرتبط از گنجینهٔ گنجور

حاشیه‌ها

تا به حال یک حاشیه برای این شعر نوشته شده است. 💬 شما حاشیه بگذارید ...

احمد ترکمان در ‫۵ ماه قبل، دو شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰، ساعت ۰۴:۵۰ نوشته:

ذات احدیت است از دیده نهان
لیکن نبود ز چشم حق‌بین پنهان
او واحد و فرد و لامکان است و قدیر
در قبضه قدرتش بود کون و مکان
خداوند بچشم دیده نمیشود.ولی انسانهای حق بین همیشه و همه جا خدارا میبینند.
اویکتاست نه زمانی دارد نه مکانی همه جا و همه وقت حضور دارد.توانا و قادراست.
ودر قبضه قدرت خداوند هر دو جهان است..
(فقه)داستان نمرود را شندید که شاهی با آن عظمت خداوند به پشه ای دستور داد وبا همان پشه ترتیبشو داد!نمرود یکی از پادشاهان جبار بابل و معاصر حضرت ابراهیم(ع)بوده است.خداوند توسط پشه،که یکی از ضعیف‌ترین موجودات می‌باشد نمرود را به هلاکت رساند.
قاتل نمرود،پشه بود که نامش به زبان عربی(بَعوضة)است.اگر می‌خواهید بدانید نام این حیوان در کجای قرآن آمده،در آیه 26بقره:بی تردید خدا[برای فهماندن مطلبی به مردم]از اینکه به پشه و فراتر از آن[در کوچکی]مَثَل بزند،شرم نمی کند اما اهل ایمان آگاهند که آن مثل از سوی پروردگارشان درست و حق است::به نظر شما چرا خداوند نمرود را که آن قدر متکبر و خود بزرگ‌بین بود که خودش را خدا می‌نامید با یکی از کوچک‌ترین حیوانات هلاک کرد؟
نمرود هم‌چنان با مرکب سلطنت و غرور، تاخت و تاز می‌کرد، و به شیوه‌های طاغوتی خود ادامه می‌داد،خداوند برای آخرین‌بار حجّت را بر او تمام کرد، تا اگر باز بر خیره‌سری خود ادامه دهد،با ناتوان‌ترین موجوداتش زندگی ننگین او را پایان بخشد!
خداوند فرشته‌ای را به صورت انسان، برای نصیحت نمرود نزد او فرستاد، این فرشته پس از ملاقات با نمرود، به او چنین گفت: «...اینک بعد از آن همه خیره‌سری‌ها و آزارها و سپس سرافکندگی‌ها و شکست‌ها، سزاوار است که از مرکب سرکش غرور فرود آیی، و به خدای ابراهیم(ع)که خدای آسمان‌ها و زمین است ایمان بیاوری،و از ظلم و ستم و شرک و استعمار، ‌دست برداری،در غیر این صورت فرصت و مهلت به آخر رسیده، اگر به روش خود ادامه دهی، ‌خداوند دارای سپاه‌های فراوان است و کافی است که با ناتوان‌ترین آن‌ها تو و ارتش عظیم تو را از پای درآورد.»نمرود خیره‌سر این نصایح را به باد مسخره گرفت و با کمال گستاخی و پررویی گفت:«در سراسر زمین،هیچ‌کس مانند من دارای نیروی نظامی نیست، اگر خدای ابراهیم(ع)دارای سپاه هست، بگو فراهم کند، ما آماده جنگیدن با آن سپاه هستیم.»فرشته گفت: اکنون که چنین است سپاه خود را آماده کن.نمرود سه روز مهلت خواست و در این سه روز آن چه توانست در یک بیابان بسیار وسیع، به مانور و آماده‌سازی پرداخت، و سپاهیان بی‌کران او با نعره‌های گوش‌خراش به صحنه آمدند.
آن گاه نمرود، ابراهیم را طلبید و به او گفت:این لشکر من است!» ابراهیم جواب داد:شتاب مکن، هم اکنون سپاه من نیز فرا می‌رسند.
در حالی که نمرود و نمرودیان،سرمست کیف و غرور بودند و از روی مسخره قاه‌قاه می‌خندیدند، ناگاه از طرف آسمان انبوه بی‌کرانی از پشه‌ها ظاهر شدند و به جان سپاهیان نمرود افتادند (آن‌ها آنقدر زیاد بودند که مثلاً هزار پشه روی یک انسان می‌افتاد، و آن قدر گرسنه بودند که گویی ماه‌ها غذا نخورده‌اند)
طولی نکشید که ارتش عظیم نمرود در هم شکست و به‌طور مفتضحانه به خاک هلاکت افتاد.
شخص نمرود در برابر حمله برق‌آسای پشه‌ها به سوی قصر محکم خود گریخت، وارد قصر شد و درِ آن را محکم بست، و وحشت‌زده به اطراف نگاه کرد. در آن‌جا پشه‌ای ندید، احساس آرامش کرد،با خود می‌گفت:نجات یافتم،آرام شدم،دیگر خبری نیست.
در همین لحظه باز همان فرشته ناصح،به صورت انسان نزد نمرود آمد و او را نصیحت کرد و به او گفت:لشکر ابراهیم را دیدی! اکنون بیا و توبه کن و به خدای ابراهیم(ع)ایمان بیاور تا نجات یابی!»نمرود به نصایح مهرانگیز آن فرشته ناصح،اعتنا نکرد.
تا این که روزی یکی از همان پشه‌ها از روزنه‌ای به سوی نمرود پرید،لب پایین و بالای او را گزید، لب‌های او ورم کرد،سرانجام همان پشه از راه بینی به مغز او راه یافت و همین موضوع به قدری باعث درد شدید و ناراحتی او شد، که گماشت‌گان سر او را می‌کوبیدند تا آرام گیرد، سرانجام او با آه و ناله و وضعیت بسیار نکبت‌باری به هلاکت رسید و طومار زندگی ننگینش پیچیده شد.

 

برای حاشیه‌گذاری باید در گنجور ثبت نام کنید و با نام کاربری خود از طریق آیکون 👤 گوشهٔ پایین سمت چپ صفحات به آن وارد شوید.