گنجور

بخش ۱۰ - شمیران در ولایت دیلم

 
ناصرخسرو
ناصرخسرو » سفرنامه
 

اکنون با سر حکایت و کار خود شوم، از خندان تاشمیران سه فرسنگ بیابانکی است همه سنگلاخ و آن قصه ولایت طارم است و به کنار شهر قلعه ای بلند بنیادش برسنگ خاره نهاده است سه دیوار در گرد او کشیده و کاریزی به میان قلعه قلعه فرو بریده تا کنار رودخانه که از آن جا آب بر آورند و به قلعه برند و هزار مرد از مهترزادگان ولایت در آن قلعه هستند تا کسی بیراهی و سرکشی نتواند کرد و گفتند آن امیر را قلعه های بسیار در ولایت دیلم باشد و عدل و ایمنی تمام باشد چنان که در ولایت او کسی نتواند که از کسی چیزی بستاند و مردمان که در ولایت وی به مسجد آدینه روند همه کفش‌ها را بیرون مسجد بگذارند و هیچ کس آن کسان را نبرد و این امیر نام خود را بر کاغذ چنین نویسد که مرزبان الدیلم خیل جیلان ابوصالح مولی امیرالمومنین و نامش جستان ابراهیم است.

در شمیران مردی نیک دیدم از دربند بود نامش ابوالفضل خلیفه بن علی الفلسوف. مردی اهل بود و با ما کرامت‌ها کرد و کرم‌ها نمود و با هم بحث‌ها کردیم و دوستی افتاد میان ما. مرا گفت چه عزم داری. گفتم سفر قبله را نیت کرده ام، گفت حاجت من آنست که به وقت مراجعت گذر بر اینجا کنی تا تو را باز ببینم.🖰 با دو بار کلیک روی واژه‌ها یا انتخاب متن و کلیک روی آنها می‌توانید آنها را در لغتنامهٔ دهخدا جستجو کنید.

🖐 شماره‌گذاری ابیات | ارسال به فیس‌بوک

این شعر را چه کسی در کدام آهنگ خوانده است؟

🎜 معرفی آهنگهایی که در متن آنها از این شعر استفاده شده است ...

📷 پیشنهاد تصاویر مرتبط از منابع اینترنتی، 📖 راهنمای نحوهٔ پیشنهاد تصاویر مرتبط از گنجینهٔ گنجور

حاشیه‌ها

تا به حال ۴ حاشیه برای این شعر نوشته شده است. 💬 شما حاشیه بگذارید ...

امین کیخا نوشته:

چه مایه جامعه شناسی ایرانی در ان است مهربانی ، اسودگی و زینهارپسندی ( أمنیت دوستی) ، و شوربختا نا بزینهاری کفش های در مسجد ! یادت نرود چیزی که ١٠٠٠ سال درست نشده درست نمی شود ! مسجد میروی ژنده می پوش ! کفش ، پوزار در استانه معاوضه ! اگر من بودم می دادم بنویسند ! البته با نمای تابلوهای راهنمایی و رانندگی یک کفش یک خط روش !

👆☹

امین کیخا نوشته:

واژ ه با واژ( س) گردانشپذیری دارد و سبت که که ریشه hebdo است و یعنی هفت اینجا نمونه دیگری داریم , مهتر یعنی اقا با مستر یعنی اقا master یکیست . رسیگ و رهیگ را هم گفته بودم پساتر ( یعنی بنده) . اینجا می توانیم از mastering انگلیسی به معنی استاد شدن و مهارت یافتن سود ببریم فارسیست ، بگوییم مثلا هرمز در کارش مهتر شده است . به شرایط هنوز مهتر نشده ام . ( دور از ذهن است اما درست است ) ، امروزه فارسی از تسلط یافتن و چیره شدن را برخورداری می کند .

👆☹

امین کیخا نوشته:

خوب نوشته نشده است ، واژ ( ه) با واژ (س) بدل می شود ، سبت هم که شنبه است در عبری و عربی با کمی تغییر و hebdo در فرانسه است و هفت در فارسی همه یکی هستند .

👆☹

امین کیخا نوشته:

خروشید ، و نوشته شد کمی کژی دارد در نگارش اما راست است در معنا . با پوزش شتابکاری کردم

👆☹

گنجور را در اینستاگرام دنبال کنید.