گنجور

حاشیه‌گذاری‌های حمید هاشمی کهندانی

حمید هاشمی کهندانی

حمید هاشمی


حمید هاشمی کهندانی در ‫۵ ماه قبل، شنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۲، ساعت ۱۲:۱۲ دربارهٔ سعدی » گلستان » باب چهارم در فواید خاموشی » حکایت شمارهٔ ۱۰:

در دوران سعدی دزدان حاکم نبودن .. به همین دلیل او بین حاکمان و دزدان فرق قائل شده و مداح حاکم جایزه می گرفته و مداح دزدان تنبیه می شده .. در دوران ما اوضاع فرق داره به خاطر همین فهمیدن این شعر برای ما ممکن نیست

 

حمید هاشمی کهندانی در ‫۵ ماه قبل، شنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۲، ساعت ۱۲:۱۱ در پاسخ به الیوت الدرسون دربارهٔ سعدی » گلستان » باب چهارم در فواید خاموشی » حکایت شمارهٔ ۱۰:

ببخشید در کدوم منبعی چنین معنایی ذکر شده؟ همه مون می دونیم حرام زاده یعنی چی و این معنایی که شما گفتید رو نمی ده. چرا بعضی ها فکر می کنن بی هیچ دلیلی می شه ادعا کرد کلمه معنایی بی ربط می ده؟

 

حمید هاشمی کهندانی در ‫۲ سال و ۲ ماه قبل، پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰، ساعت ۱۳:۳۹ در پاسخ به برگ بی برگی دربارهٔ حافظ » غزلیات » غزل شمارهٔ ۳۲۰:

یه عده دست ور نمی دارن از این که مسایل جنسی و عاطفی شاعران بدبخت مظلوم رو به خدا نچسبونن. هی.

 

حمید هاشمی کهندانی در ‫۲ سال و ۴ ماه قبل، سه‌شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰، ساعت ۱۴:۲۶ در پاسخ به محمد یحیی طنین دربارهٔ مولانا » مثنوی معنوی » دفتر اول » بخش ۴ - از خداوند ولی‌التوفیق در خواستن توفیق رعایت ادب در همه حالها و بیان کردن وخامت ضررهای بی‌ادبی:

اگه شعر مولانا به نظرتون پر معنی نیست، بهتره برید شعر کسانی رو بخونین که به نظرتون کاملا پرمعنیه. 

 

حمید هاشمی کهندانی در ‫۲ سال و ۴ ماه قبل، سه‌شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰، ساعت ۱۴:۲۵ در پاسخ به آذردیماهی دربارهٔ مولانا » مثنوی معنوی » دفتر اول » بخش ۴ - از خداوند ولی‌التوفیق در خواستن توفیق رعایت ادب در همه حالها و بیان کردن وخامت ضررهای بی‌ادبی:

الان اعراب باید بگن به ما بگین "عربی" و نگین "عرب" چون "عرب" جَمعه؟

نه آقاجون، ما بهشون می گیم عرب و این اسم قومیت شونه در زبان ما. 

 

حمید هاشمی کهندانی در ‫۲ سال و ۴ ماه قبل، سه‌شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰، ساعت ۱۴:۲۳ در پاسخ به آذردیماهی دربارهٔ مولانا » مثنوی معنوی » دفتر اول » بخش ۴ - از خداوند ولی‌التوفیق در خواستن توفیق رعایت ادب در همه حالها و بیان کردن وخامت ضررهای بی‌ادبی:

هیچ ایرادی نداره که مردم ایران از کلمه افغانی برای اشاره به مردم افغانستان استفاده کنن.

به این خاطر که هر کشور و ملتی در یه زبان یه اسم داره. مگه ما وقتی می خوایم به مردم کشورهای دیگه اشاره کنیم، باید حتما از کلمه ای استفاده کنیم که خودشون می گن؟ مثلا می گی فرانسز به جای فرانسوی یا می گیم دویچ به جای آلمانی یا می گیم الینکا به جای یونانی؟

 

حمید هاشمی کهندانی در ‫۳ سال و ۱ ماه قبل، چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹، ساعت ۱۱:۰۱ دربارهٔ عطار » منطق‌الطیر » آغازکتاب » مجمع مرغان:

آدم چطور می تونه از فرعون بهیمی دور بشه؟ مولوی پاسخی به این سوال داره؟

 

حمید هاشمی کهندانی در ‫۳ سال و ۴ ماه قبل، چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹، ساعت ۱۳:۴۳ دربارهٔ حافظ » رباعیات » رباعی شمارهٔ ۳:

چطور قابل تصور است که حفاظ مثل رانندگان مینی بوس در دوران ما بنویسد
شادی فلانی صلوات

 

حمید هاشمی کهندانی در ‫۳ سال و ۴ ماه قبل، دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹، ساعت ۱۸:۳۸ دربارهٔ باباطاهر » دوبیتی‌ها » دوبیتی شمارهٔ ۲۸۸:

خوشبختانه در زبان فارسی اشارات مونث و مذکر معلوم نیستن. شاید بشه معنی رو کمی گسترش داد و گفت
اگر مطمئن باشیم که معنی سربدر ر فولک همدان به معنی بیرون از باغه
معشوقی که وفا نداشته باشه و مثل درختی که در زمین باغبان ریشه کرده، در زندگی باغبان عاشق تثبیت شده باشه ولی با بی توجهی و بی عنایتی عاشق رو بیازاره
باید تخم عشقش رو از دل بیرون کشید
بنده معتقدم از بیخ و از بن کندن درختی که در زمین باغبان ریشه داره یعنی از دل بیرون انداختن معشوق.

 

sunny dark_mode