گنجور

 


🖰 با دو بار کلیک روی واژه‌ها یا انتخاب متن و کلیک روی آنها می‌توانید آنها را در لغتنامهٔ دهخدا جستجو کنید.

🖐 شماره‌گذاری ابیات | وزن: مفاعیلن مفاعیلن فعولن (هزج مسدس محذوف یا وزن دوبیتی) | 🔍 شعرهای مشابه (وزن و قافیه) | منبع اولیه: ویکی‌درج | ارسال به فیس‌بوک

این شعر را چه کسی در کدام آهنگ خوانده است؟

🎜 معرفی آهنگهایی که در متن آنها از این شعر استفاده شده است ...

📷 پیشنهاد تصاویر مرتبط از منابع اینترنتی، 📖 راهنمای نحوهٔ پیشنهاد تصاویر مرتبط از گنجینهٔ گنجور

حاشیه‌ها

تا به حال ۵ حاشیه برای این شعر نوشته شده است. 💬 شما حاشیه بگذارید ...

بهرام مشهور نوشته:

با پوزش ، بنظرم چنانچه در شروع بیت دوّم بهر را بصورت جدا ( به هر )بنویسید از نظر نگارش درست تر باشد زیرا بهر ممکن است خواننده را به معنای بهره گمراه کند و اکنون معنای این دو بیتی :
این دو بیتی یکی از مهم ترین اشعار باباطاهر است چون طیّ آن خودش را معرفی می کند :
مو آن بحرم … یعنی بابا طاهر بدون لاف و ادعا می گوید روحش دریائی است که در یک ظرف (تن ) گنجانده شده . چونقطه .. این نقطه است که معنا و مفهوم حرف را آشکار می کند . او می خواهد بگوید خیلی چیزها در جهان هست که مردم می بینند و معنای آنها را نمی دانند و او می داند و البته نمی گوید و او گرچه می باید نقطه می شده و معنا را آشکار می کرده ولی .. به هر الفی (الفی با ا فتحه دار و ل و ف ساکن ). الف قدی برآیه الف اوّل به معنای هزاره است و الف قد ( با ا فتحه دار و ل کسره دار و ف ساکن ) یعنی کسی که قد خدنگ مانند الف دارد . یعنی در هر هزاره ای مردی می آید که از سایر مردمان متمایز و برجسته است . الف قدم که در الف آمدستم یعنی خودش هم از الف قدها یعنی اشخاص برجسته ای است که درست سر هزاره تولد یافته است . برای آگاهی از تحوّل روحی باباطاهر و آن داستانی که در یک شب یخبندان زمستان همدان از شب تا صبح در یک حوض غسل کرده می توانید به مجله اخبار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سال ۱۳۸۰ و ۱۳۸۱ مقالۀ تجربه نزدیک مرگ نوشته اینجانب رجوع کنید .

👆☹

هزاره نوشته:

با سلام طبق باور پژوهشگران آیین اهل حق، باباطاهر به عنوان یکی از پیران و بزرگان این مسلک به شمار می رود. به شاهنامه حقیقت اثر نعمت الله جیحون آبادی و کتاب اهل حق پیران و مشاهیر نوشته صدیق صفی زاده می توانید مراجعه کنید.

👆☹

اسماعیل مرادی نوشته:

این بیت از شعر باباطاهر به نوع بشر اشاره دارد نه خود شاعر، و اشاره به این است که روح آدمی از دریای بی کران الهی نشات و در این کالبد نهاده شده است. و این روح مانند یک نقطه می باشد که اگر در حرف نیاید آن حرف بی صدا و بی معنی می گردد. و بیت دوم نیز اشاره به سرآمد بودن انسان بواسطه تعالی روح می باشد.

👆☹

محمد نوشته:

با سلام
این دوبیتی واقعا حس عجیبی داره حسی که نسبت بهش دارم اینکه ما واقعا خداییم اما در شمایل کوچک…

👆☹

طلیعه نوشته:

این شعر مانند اغلب اشعار باباطاهر دارای شکسته نفسی فراوان است. بحر در ظرف تنها کاسه آبی ست. نقطه اول حرف آن را به خرف تبدیل می کند.منظور از بر سر الف آمدن مربوط به کتابی مستهجن و رسوا با عنوان الفیه است که بیهقی در ماجرای خانه پنهانی مسعود غزنوی به آن اشاره کرده.

👆☹

پیشنهاد آهنگهای مرتبط از Spotify