گنجور

غزل شمارهٔ ۱۷۹

 
حافظ
حافظ » غزلیات
 

رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند

چنان نماند چنین نیز هم نخواهد ماند

من ار چه در نظر یار خاکسار شدم

رقیب نیز چنین محترم نخواهد ماند

چو پرده دار به شمشیر می‌زند همه را

کسی مقیم حریم حرم نخواهد ماند

چه جای شکر و شکایت ز نقش نیک و بد است

چو بر صحیفه هستی رقم نخواهد ماند

سرود مجلس جمشید گفته‌اند این بود

که جام باده بیاور که جم نخواهد ماند

غنیمتی شمر ای شمع وصل پروانه

که این معامله تا صبحدم نخواهد ماند

توانگرا دل درویش خود به دست آور

که مخزن زر و گنج درم نخواهد ماند

بدین رواق زبرجد نوشته‌اند به زر

که جز نکویی اهل کرم نخواهد ماند

ز مهربانی جانان طمع مبر حافظ

که نقش جور و نشان ستم نخواهد ماند

با دو بار کلیک بر روی هر واژه می‌توانید معنای آن را در لغت‌نامهٔ دهخدا جستجو کنید.

شماره‌گذاری ابیات | وزن: مفاعلن فعلاتن مفاعلن فعلن (مجتث مثمن مخبون محذوف) | شعرهای مشابه (وزن و قافیه) | منبع اولیه: ویکی‌درج | ارسال به فیس‌بوک

این شعر را چه کسی در کدام آهنگ خوانده است؟

ایرج بسطامی » مژده بهار » سه تار و آواز

احمد شاملو » غزلیات حافظ » رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند

سهیل نفیسی » طرح نو » رسید مژده

برای معرفی آهنگهای دیگری که در متن آنها از این شعر استفاده شده است اینجا کلیک کنید.

حاشیه‌ها

تا به حال ۲۹ حاشیه برای این شعر نوشته شده است. برای نوشتن حاشیه اینجا کلیک کنید.

صابر برزویی نوشته:

من به عنوان یکی از علاقه مندان به حافظ این غزل را در ردیف سه غزل برتر حافظ می دانم. به نظر می رسد در مصرع دوم از بیت اول «هم» زائد است.

خالد سلطانی نوشته:

مرسی آقای برزویی به واقع این غزل یکی از بهترین غزل های شعر فارسی است

Faraz نوشته:

بعالی بود…تا به حال به این دقت نخونده بودمش…دست راستِ این شعرای بزرگ زیر سرِ شاعرای امروز ما

ساجده نوشته:

نوید ی بود برای من.زمانی که منتظر نوید هستم.فردا روز عجیبی می شود..

کاظم کمالی نوشته:

منظور از دل درویش خود چیست؟‏(‏دل درویش،خود بدست آور‏)‏ یا (دل درویش خود بدست آور‏)‏

مسعود نوشته:

واقعا چرا ما باور نداریم که مخزن زر و گنج و درم نخواهد ماند

حجت نوشته:

با سلام لطفا معنی شعر هم بنویسید درباره اشعارش به خصوص بیت ۸

بابک نوشته:

برای دوستان کاظم کمالی,و حجت,

“توانگرا دل درویش خود به دست آور که مخزن زر و گنج درم نخواهد ماند”

یعنی: ای تویی که در جهان مادّی توانگر, صاحب قدر, و قدرت هستی به جهان تکیه مکن که این جهان و هر چه در أن هست از جمله “مخزن زر و گنج درم” (مخزن زر= انبارٖطلا,گنجینه طلا. درم=درهم سکه نقره اسلامی ) ناپایدار و در گذر است پس دل خود را که درویش است و به جهان مادّی تعلق نمیپذرد را پیدا کن تا راهگشای تو شود.

مقصودخواجه از توانگرفقط شخص ثروتمند و یا قدرتمند نیست, بلکه توانگردر اینجا یک کنایه است و روی سخن او با شنونده ای است که دارای هرگونه توانی است, توان راه رفتن, توان فکر کردن, توان آب خوردن…… و چون شخص صاحب این توانایهاست پس توانگر است و میتواند توان خود را به جای دنبال کردن مادّّیات در جهان مادّی, به سوی پیدا کردن دل خویش که طبیعتش درویش صفتی و تعلق ناپذیری به جهان گذران است به کار گیرد.

“بدین رواق زبرجد نوشته اند به زر که جز نکویی اهل کرم نخواهد ماند ”

رواق=سقف, سایه بان, زبرجد= سنگی گرانبها, زمّرد که گاهی به زردی میزند, اهل کرم= آنها که کریمند,وجودشان همه صافیست, جوانمردان. کریمان, پاکان, صافان.

رواق زبرجد کنایه است از جهان, مثل گنبد مینا, طاق گردان,چرخ گردون و…..

معنی: بر سقف زمرّد گونه جهان نوشته اند با طلا, که فقط خوبی و نیکی ابدی است که چه در جهان و چه بعد از اضمحلال آن باقی میماند. دیگر چیزها در جهان وخود جهان زود گذر و رو به فنا هستند و ابدی (باقی) نیستند.

علیرضا کامدیده نوشته:

با توجه به اینکه دو کلمه هم و نیز یک معنی دارند ، استفاده از هر دو کلمه یک تاکید موکد است با این پیام که قطعاً چنین نخواهد ماند.

مسکین عاشق نوشته:

با سلام
در بیت سوم : چو پرده دار به شمشیر می زند همه را.
منظور خواجه این است که کسانی که با جلوه های جمال خدا قدم در راه سلوک میگذارند در مراحل بعدی به جایی می رسند که مامورین الهی با شمشیر جلال خدا نا اهلانی که لیاقت محبت خدا را ندارند را به عقب می زنند و حق سکونت به انان را در حریم قرب الهی را به انان نمی دهند .
و جناب عطار هم در تمام منطق الطیر به موضوع اشاره دارد که مرغان و پرندگان (سالکان) زیادی به شوق جمال جمیل سیمرغ(خدا) شرع به حرکت کردند اما سختی راه که حکم همان پرده دار حریم حق را دارد نا پرندگان نا اهل را عقب زد و فقط سی عدد مرغ به سیمرغ رسیدند .
نکته : همه عارفان الهی معتقدند که اخرین پره دار حریم خدا امام معصوم است که حجاب اخر و واطه بین خلق و خدا است و نا اهلان را دور می کند که نمونه این پرده داری در کربلا اتقاق افتاده که اقا امام حسین خوبان و کسانی که لیاقت حریم حق را داشتند حتی امثال زهیر یا حر یا وهب را جذب کردند و امثال عبیدالله بن حر جعفی را که لیاقت نداشتند هر چند خود امام به دیدار او رفت ولی او باز به عقب پرت شد .
در بیت : توانگر دل درویش بدست ار
منظور خواجه این که انسان هرچه قدر هم ثروتمند باشد باز هم فقر ذاتی در مقابل خدا دارد پس انسان باید در کنار توانگری دلی را بدست اورد که ان دل در مقابل ذات خدا که غنی مطلق است باید خود را فقیر بداند و پیامبر گرامی اسلام (ص) در دعایی می فرمایند : خدایا مرا مسکین (که معادل ان در زبان فارسی درویش و فقیر است) قرار بده .

مسکین عاشق نوشته:

با سلام در بیت سوم منظور خواجه از پرده دار کسانی هستند که نگبانی از حریم حق را بر عهده داند و کسانی را که با شوق جمال خدا در وادی عرفان قدم گذاشتند اگر نا اهل باشند این پرده داران با شمشیر جلال انها را عقب می زنند و جناب عطار هم در منطق طیر به این موضوع اشاره می کنند که از تمامی پرندگان فقط سی تا مرغ که لیاقت داشتند به حریم سیمرغ رسیدند و گرنه بقیه که نا اهل بودند پرده دارن انها را بوسیله سختی های را عقب زدند .
نکته : عارفان الهی معتقدن که اخرین حجاب میان خدا وانسان ، امام معصوم است که فقط انسان های با لیاقت را به وصال خدا می رساند و نا اهلان را دور می کند . و نمونه پرداری در کربلا اتفاق افتاد که امام حسین افرادی مانند حر یا زهیر یا وهب (که مسیحی بود) را بخاطر لیاقتی که داشتند جذب کردند ولی دیگرا مانند عبیدالله بن حر جعفی را هرچه امام نصیحت کرد که هدایت بشود نشد و در اخر او عقب افتاد .
در بیت هفتم : منظور خواجه این است که انسان هرچه قدر هم ثروتمند باشد باز هم باید به فقر ذاتی خود در برابر غنی مطلق یعنی خدا پی ببرد و دلی را بدست اورد که به فقر خود انسان شهادت دهد و فقط خدا را ببیند.

بابک نوشته:

در ادامه گفتار بالا چند کلمه که از قلم افتاد ،

به گمان حقیر منظورخواجه از…« که جز نکویی اهل کرم نخواهد ماند »… اشاره به عشق میباشد، چنانکه در جای دیگر فرموده: از صدای سخن عشق ندیدم خوشترــ​​‌ــــ یادگاری که در این گنبد دوّار بماند. که همان منظور را میرساند.

در آخر با سپاس از مجری و یا مجریان این سایت که کاری بس گران را به عهده گرفته اند.
پیروز باشید

نوید نوشته:

دوست عزیز جناب صابر برزویی!

اگر به ردیف کلمات پایان هر بیت (قبل از “نخواهد ماند”) توجه بفرمایید، اینها را مشاهده می کنید:
محترم
حرم
رقم
جم
و …
بنابراین، “هم” موجود در مصرع دوم از بیت اول، زائد نیست و برای مراعات ردیف آمده است.

روفیا نوشته:

معامله ؟!

هانی نوشته:

به نظر من، واژه‌ی «هم» در مصراعِ دوم بیت اول، زائد نیست. من از لهجه‌ی شیرازی چیزی نمی‌دانم، ولی در لهجه‌ی مشهدی، «هم» نقشِ «جاست» (just) در انگلیسی و «داخ»(doch) در آلمانی را بازی می‌کند و معنی آن تنها «نیز» نیست. مثلاً: «هم سر راه، فلان‌چیز را برای من بخر»، یا «به هم بردارت فلان چیز را بگو»، «هم مشق‌هایت را ننوشته‌ای؟»، «او هم یک دقیقه پیش آمد» (خصوصاً این همِ آخر با این که به نظر می‌آید معنیِ نیز بدهد، معنی‌اش چیز دیگری است) «هم» در لهجه‌ی مشهدی فراوان به کار می‌رود و بهترین راه درک معنی آن، درک معانی واژه‌ی جاست در انگلیسی است. درواقع همِ حافظ هم از همین هم‌هاست که معلوم است چیست ولی معنی‌اش را نمی‌توان آسان توضیح داد.

روفیا نوشته:

جالب بود هانی گرامی
just در انگلیسی بیشتر به معنای همین تازگی ها است .
ایا می دانستید just همان جخ در زبان پارسی است که گویا حدود ۵۰ سال پیش به کار می رفته ؟

امید نوشته:

با احترام در نقد نظرات مسکین عاشق در خصوص “” چو پرده دار بهشمشیر می زند همه را کس مقیم اهل حرم نخواهد ماند”" عرض میکنم که این شعر دلالت بر نوعی گلایه از کسانی است که سد راه معبود می شوند و از نظر تاریخی-سیاسی این شعر متعلق به عصری است که حافظ نگاه منتقدانهای به شرایط سیاسی دارد و در واقع ایننگرش منتقدانه به دکان داران دین همواره در اشعار حافظ موج میزند , در سراسر این غزل حافظ سعی دارد نوید بخش آینده ای بهتر باشد و به اعتقاد من در تفسیر این بیت می توان داستان موسی و شبان را شاهد مثال آورد به نحوی که موسی زمانی که قصد دارد به عنوان پرده دار شبان را از حریم الهی دور نماید مورد عتاب قرار میگیرد.

امید نوشته:

بطور کلی حافظ در بیت چو پرده دار…… این پرده داری را نکوهیده میداند و استعاره از دین پیشگانی است که با شمشیر سخت گیری و عیب جویی عشاق را می کاهند و هیچکدام از مثال های جناب مسکین عاشق در این مورد مصداق ندارند کما اینکه حضرت سیدالشهدا سعی زیادی داشت که بنماید راه نجات است و پذیرای همه بود و معصومین به خاطر این مکارم اخلاقی ایشان را سفینه النجاه خواندند, معصومین دیگر هم هیچگاه پرده داریشان با شمشیر عتاب نبوده است و کسی را از کشتی نجات پیاده نکرده اند ,

روفیا نوشته:

با سلام
ضمن تایید استدلال امید گرامی در پاسخ به مسکین عاشق گرامی مایلم بگویم که شخصا باید خیلی تلاش کنم تا رابطه ای بین پرده دار و امام حسین بیابم .
گویا در گذشته بزرگان یا محافل خاص پرده دار یا حاجب بر در می گماردند :
به حاجب در دولت سرای خویش بگو
فلان ز گوشه نشینان خاک در گه ماست
ظاهرا کار حاجب راندن بوده است ولی کار پیشوایان خواندن . و اگر راندنی هم بوده برای مدعی بی خبر بواسطه اوصاف جلالی خود حضرت حق بوده نه به واسطه پیشوایان . هر کس از جمله امام حسین چشمش به جمال یار روشن شود با اشتیاق دیگران را به مشاهده او دعوت می کند چرا که از این سهیم شدن چیزی از دست نمی دهد :
ماه نو هر که ببیند به همه کس بنماید
خم ابرو که تو داری به همه کس بنمایم
خداوند که مثل ما فقیر نیست تا اگر با کسی ارتباط برقرار کرد خطش اشغال شود . در وادی دستیابی به ثروت و قدرت و زیبایی بیکرانه او بخل و حسادت و تنگ نظری و رقابت خنده دار است !

علی شهابی نوشته:

سلام بر دوستان گرامی؛ جناب آقای صابر برزویی، “هم” در مصرع دوم بیت اول، زائد نیست! حتماً می دانید که آوردن قافیه در شعر فارسی(برخلاف ردیف) ضروری است و همانطور که آقای نوید اشاره کردند “هم” در اینجا قافیه است. اگر منظور شما از زائد بودن این است که “هم” در این مصرع بی معناست، باید عرض کنم که حافظ در غزل دیگری “نیز” و “هم” را در کنار هم آورده : دردم از یار است و درمان نیز هم دل فدای او شد و جان نیز هم…
به نظر می رسد که حافظ در این غزل برای رعایت آهنگ و وزن شعر و همچنین تأکید بیشتر این دو واژه را در کنار هم آورده.
موفق باشید.

بابک نوشته:

مسکین عاشق عزیز،

از زبان خود خواجه:

“میان عاشق و معشوق هیچ حایل نیست
تو خود حجاب خودى حافظ از میان بر خیز”

از زبان عطّار:

“هر یک از اهل هنر وز اهل عِیب
آفتابى دارد اندر غیبِ غیب
عاقبت روزى بود کان آفتاب
با خودش گیرد، بر اندازد حجاب”

و در رابطه با “تو”،

“تا تو باشى نیک و بد اینجا بود
چون تو گم گشتى همه سودا بود
ور تو مانى در وجود خویش باز
نیک و بد بینى بسىّ و ره دراز”
“عطار”،
“منطق الطیر وادىِ پنجم”

نکته جالب در کلام شیخ مستثنى نبودن حتّى اهلِ عیب از یکى شدن با آفتاب میباشد، او در باره زمان آن صحبتى در اینجا نکرده ولى یحتملاً پس از عارى شدن از عیب ویا عیوب میباشد که خود بحثى دارد مفصّل.

حسام نوشته:

درود بر عاشقان.
منظور حافظ از پرده دار کسی جز شیطان نیست. اوست که میراند از درگاه. به قول حافظ حاجب دولت. حافظ تایید کننده و همسیر قله عرفان منصور حلاج است

حسام نوشته:

عرفا از جمله منصور و بایزید و عین القضات همدانی و مولانا و حافظ و….. شیطان را آخرین پرده دار حق تعالی میدانند و به گفته منصور حلاج، شیطان سرور عاشقان است.

حسین نوشته:

روفیای گرامی
در همین دوران در اصفهان لفظ جخ به کرات استفاده
مخصوصا بصورت جخ تازه

Hamishe bidar نوشته:

کسی پرسید از ابلیس کای شوم
چو ملعونی خویشت گشت معلوم
چرا لعنت چنین در جان نهادی
چو گنجی در دلش پنهان نهادی
چنین گفت او که لعنت تیر شاهست
ولی اوّل نظر بر جایگاهست
نظر باید در اول بر نشانه
که تا تیر از کمان گردد روانه
تو این ساعت ازان تیری خبردار
نظر گر چشم داری بر نظر دار

دکتر ترابی نوشته:

رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند
چنین می خواند ، ایرج بسطامی ،ایرج ناکام
دریغا که معامله دیر نپایید ،بی که وصل پروانه غنیمت بشمرد، رخت بر بست ، برفت و ایام غمان ماندگار .رفت ،همراه هزران جان بی کناه در زمین لرزه ای که این روزها سالگرد آن است.

خواب بهار نارنج ( یاد دل آزار زمین لرزه بم)

هرگز زمین لرزه آزموده اید؟
من بسیار بارها !
با فریاد زمین آغاز می شود ، گویی می خواهد از آنچه در راه است آگاهت کند ، فریاد را اما سختی و صلابت سنگ در گلویش می شکند، تنها نالشی می شنوی غریب غمگین از سر درد.
با واکنشی غریزی در سر گیجه تکانهای زمین ، زمین مادر، بی خویشتن به جستجوی سر پناه آسمان بر می خیزی، به بی سر پناهی که می رسی، آمیزه ای از خشم، ترس،اندوه، نومیدی و دلواپسی راه نفسهایت را می بندد.
عزیزی اگر در آغوش داری می پرماسی، باز می بینی دست ، پا سرو چشم. مهربانان و خانه ات اگر بر جای مانده باشند، نفس باز مییابی و گریستن آغاز.
پس به جستجوی خویشان و آشنایان پای در رکاب می کشی، مرکبی گر بر جای مانده باشد.
واین همه درآنی رخ می دهد، لحظه ای به درازای زندگی که باز یافته ای، به همن سادگی ، به همین آسانی!!

هیچگاه به بم رفته اید؟

من بارهای بسیار رفته ام، برای کار ، به میهمانی ، به گلگشت و تماشا.
شهر پر آوازه بم سر بر دامنه شمالی کوهستان “بارز”

دارد و پا در کویر” لوت”،آرمیده بر بستری سبز و سیراب،
سیراب از آبهایی که رودخانه ” تهرود ” از آبریزشمالی بارز و کوه سر فراز ” هزار ” از ” راین ” می آورد و سبز از انبوه درختان انار ، خرما ، نارنج و ترنج…..

واپسین یاد روشنی که از بم در دل دارم به بیست و چند سال پیش بر می گردد :
نزدیکی های نوروز بود ، دم دمای غروب، روز بار و بنه بر می بست، شب هنوز در راه بود و من بر بلندای “ارگ”
ایستاده بودم، در میهمانی باد خنک جنوب، بوی دلپذیر کاهگل، عطر بهار نارنج و سبزه های نودمیده که آخرین جرعه های باران ساعتی پیس را سخاوتمندانه باهم تقسیم میکردند.
پسینی جادویی از روزهای آغازین بهار ، روزهای پایانی زمستان.
پیش رویم هموار دشت به ابدیت آسمان می پیوست و من هشیار به پایداری حیات می اندیشیدم.
اندک اندک، شب فرو ریختن آغاز کرد و ماه از خواب دشت برخاست، پر و پیمان.
به یاد سهراب سپهری افتادم که سالی پیش از آن به میعاد خدا در روشنای شب دشت رفته بود، به رستم ، اسفندیار ، اردشیر ، هفتواد، خواجه قاجار و خان زند.
به استواری شگفت ایرانیان در درازنای سده های درد، دروغ، دشمن ،خشکسالی، جنگ و زمین لرزه.
آگاهیم را خرد خرد، انبوهی از رنگ واژه ها ، آب، آتش، افسانه دشت ، درخت، خون ، خاک، خرابه، تاریخ و تاراج در هم ریخت.
حالتی که مهراب به فریاد آورده بود و من به نماز نبودم
شامگاه رنگین یکی از روزهای پایانی زمستان بود و شهر بیدار به پیشواز بهار و نوروز می رفت.

سحر گاه آدینه ، پنجم دیماه ، بم بر بسترش سبز و سیراب خواب نوروز و بهار نارنج می دید که فریاد زمین بر خاست.
کاریزهای کهن لب از لالایی فر و بستند، شهر ناله کنان به پهلو در غلتید، رویاها خاک وآرزوها هزار هزار چهره در خاک کشیدند.
و ارگ کهن این همه تاب نیاورد….فرو ریخت.
زیر نگاه سپیده که بر می خاست و چرخ که دانه دانه ستاره بر می چید.
سحرگای سرد از از روزهای آغازین زمستان بود.

پی نوشت:

آوازه بم نه تنها برای ارگ و….. که هم برای آوازه خوانان پر آوازه است.

داریوش ، شتابان رخت از میخانه خاک به میکده الست کشید.
کوروس که در جوانی از مرگ زودرس دل می شکوهید، خلوت گزیده است ، به تماشا.
و ایرج ناکام، خنیاگری که که جادوی صدایش را خشم خفته خاک خاموش کرد و ایام غمان ماندگار.

زندگی کورس دراز ، و یاد آن دو نامراد گرامی باد
بیش باد ، کم مباد.
زمستان ۸۱ دکتر ترابی

میثم نوشته:

جناب شجریان آواز بسیار بسیار زیبایی رو بر روی این شعر اجرا کرده اند که نشنیدن آن مملو از بی لطفی است …..

سبحان نوشته:

توانگرا دل درویش خود به دست اور که مخزن زر و گنج و درم نخواهد ماند .یعنی اصل زندگی رو پیدا کن و خود را از توهمات ذهنی( زر و گنج و درم کنایه از افکار غلط است ) نجات بده و در لحظه زندگی کن و آرامش ذهن و جدا شدن از توهمات ذهنی همان چیزی است که باید از ادبیات اموخت

محمد ضیااحمدی نوشته:

این غزل نشان میدهد حافظ در زمان حاکم ظالم و ستم پیشه ای زندگی میکرده که پرده دار (نگهبان) بی دریغ همه را از بین می برده و او امیر مبارزالدین محمد است. این تاریک ترین شعر حافظ است که همه تصور میکنند شعر با نشاطی است . حافظ در این غزل دائم مینالد و شکایت ار اوضاع دارد..

کانال رسمی گنجور در تلگرام