پیشنهاد تصویر برای سعدی

شاعران دیگر

برگشت به گنجور

از طریق این صفحه می‌توانید تصویر مد نظر یا طراحی شدهٔ خود را برای شاعران محبوبتان پیشنهاد دهید.

هدف اولیهٔ استفاده از تصاویر شاعران در گنجور آسان کردن فرایند جستجو و مرور اشعار است. از عموم ادبای ایران زمین (تقریباً همهٔ غیر معاصرین) تصویر مستندی به جا نمانده و تصویری که ما از سعدی، حافظ، مولانا و فردوسی و دیگر بزرگانمان در ذهن داریم حاصل کار هنرمندان معاصر است. به همین جهت و به این جهت که خصوصاً برای شاعرانی که شهرت زیادی ندارند تصاویری که به نیت و به نام آنها ارائه شده باشد یافت نمی‌شد در گنجور بعضاً از تصاویری که به نام دیگران ارائه شده استفاده کرده‌ایم.

اگر تمایل دارید این فرایند را بهبود دهید یا اگر هنرمند هستید و علاقه دارید اثر خودتان را برای خصوصاً شاعران کمتر شناخته شده در گنجور و در قالب چهرهٔ شاعران یا ادیبان ببینید از این صفحه استفاده کنید.

شاعر مد نظرتان را انتخاب کنید و تصویر مد نظرتان را بارگذاری کنید. توجه فرمایید که از لحاظ هنری امکان استفاده از تصاویری که با تصاویر موجود همخوان نباشند (مثلاً حالت طراحی سیاه قلم داشته باشند یا خیلی مینیاتوری باشند) وجود ندارد. تلاش کنید تصویری که ارائه می‌کنید شاخص باشد و بتوان با یک نگاه تفاوت آن را با بقیهٔ تصاویر تشخیص داد. توجه فرمایید که در نهایت تصاویر باید در قالب قاب بیضوی ایستادهٔ گنجور بریده شوند منتهی شما تصویر کامل را ارسال بفرمایید.

به گونه‌ای دیگر نیز می‌توانید به این پروژه کمک کنید و آن این که برای کمک به تناسب تصاویر با زندگی واقعی شاعران اگر نکات خاصی که روی تصویر آنها تأثیرگذار است می‌دانید با ارائهٔ لینک یا مستندات (مثلاً ذکر شعری که در آن به این نکات اشاره شده) آنها را عنوان کنید. مثلاً ذکر این که شاعری در جوانی از دنیا رفته می‌تواند نکتهٔ مهمی باشد تا سن تصویر متناسب با زندگی واقعی شاعر باشد و ... .

نکات جالب توجه دربارهٔ سعدی که در انتخاب تصویر او اهمیت دارند:

برای پیشنهاد نکات دیگری راجع به سعدی که ممکن است روی تصویر خیالی یا حقیقی او تأثیرگذار باشد در گنجور نام‌نویسی کنید و با نام کاربری خود از طریق آیکون 👤 گوشهٔ پایین سمت چپ صفحات به آن وارد شوید.

تصاویر پیشنهاد شده برای سعدی
چهرهٔ سعدی از ابوالحسن صدیقی
چهرهٔ سعدی از ابوالحسن صدیقی

سیمایی که بیشتر مردم شیخ اجل را با آن می‌شناسند حاصل خیال و قلم ابوالحسن صدیقی است.

چهرهٔ شیخ اجل سعدی اثر نادر لنجانی
چهرهٔ شیخ اجل سعدی اثر نادر لنجانی

چهرهٔ شیخ اجل سعدی اثر نادر لنجانی

شبی یاد دارم که چشمم نخفت، شنیدم که پروانه با شمع گفت ...

سعدی (سمت راست) اثر گوردهن نقاش هندی
سعدی (سمت راست) اثر گوردهن نقاش هندی

شمایل سعدی در صحنهٔ تصویر شده از دیباچهٔ گلستان به قلم و خیال گوردهن نقاش هندی، نقاش دورهٔ گورکانی معاصر اکبرشاه و پس از او جهانگیر و شاه جهان، از یک نسخه از گلستان در دسترس از طریق موزهٔ اسمیتسونیان.

تمبر روسی با تصویر سعدی چاپ دوران شوروی
تمبر روسی با تصویر سعدی چاپ دوران شوروی

تمبر روسی با تصویر سعدی چاپ دوران شوروی به نقل از اینجا

برای پیشنهاد تصویر دیگری برای سعدی در گنجور نام‌نویسی کنید و با نام کاربری خود از طریق آیکون 👤 گوشهٔ پایین سمت چپ صفحات به آن وارد شوید.