پیشنهاد تصویر برای حافظ

سخنوران دیگر

برگشت به گنجور

از طریق این صفحه می‌توانید تصویر مد نظر یا طراحی شدهٔ خود را برای سخنوران محبوبتان پیشنهاد دهید.

هدف اولیهٔ استفاده از تصاویر سخنوران در گنجور آسان کردن فرایند جستجو و مرور اشعار است. از عموم ادبای ایران زمین (تقریباً همهٔ غیر معاصرین) تصویر مستندی به جا نمانده و تصویری که ما از سعدی، حافظ، مولانا و فردوسی و دیگر بزرگانمان در ذهن داریم حاصل کار هنرمندان معاصر است. به همین جهت و به این جهت که خصوصاً برای سخنورانی که شهرت زیادی ندارند تصاویری که به نیت و به نام آنها ارائه شده باشد یافت نمی‌شد در گنجور بعضاً از تصاویری که به نام دیگران ارائه شده استفاده کرده‌ایم.

اگر تمایل دارید این فرایند را بهبود دهید یا اگر هنرمند هستید و علاقه دارید اثر خودتان را برای خصوصاً سخنوران کمتر شناخته شده در گنجور و در قالب چهرهٔ سخنوران یا ادیبان ببینید از این صفحه استفاده کنید.

سخنور مد نظرتان را انتخاب کنید و تصویر مد نظرتان را بارگذاری کنید. توجه فرمایید که از لحاظ هنری امکان استفاده از تصاویری که با تصاویر موجود همخوان نباشند (مثلاً حالت طراحی سیاه قلم داشته باشند یا خیلی مینیاتوری باشند) وجود ندارد. تلاش کنید تصویری که ارائه می‌کنید شاخص باشد و بتوان با یک نگاه تفاوت آن را با بقیهٔ تصاویر تشخیص داد. توجه فرمایید که در نهایت تصاویر باید در قالب قاب بیضوی ایستادهٔ گنجور بریده شوند منتهی شما تصویر کامل را ارسال بفرمایید.

به گونه‌ای دیگر نیز می‌توانید به این پروژه کمک کنید و آن این که برای کمک به تناسب تصاویر با زندگی واقعی سخنوران اگر نکات خاصی که روی تصویر آنها تأثیرگذار است می‌دانید با ارائهٔ لینک یا مستندات (مثلاً ذکر شعری که در آن به این نکات اشاره شده) آنها را عنوان کنید. مثلاً ذکر این که سخنوری در جوانی از دنیا رفته می‌تواند نکتهٔ مهمی باشد تا سن تصویر متناسب با زندگی واقعی سخنور باشد و ... .

نکات جالب توجه دربارهٔ حافظ که در انتخاب تصویر او اهمیت دارند:

برای پیشنهاد نکات دیگری راجع به حافظ که ممکن است روی تصویر خیالی یا حقیقی او تأثیرگذار باشد در گنجور نام‌نویسی کنید و با نام کاربری خود از طریق آیکون 👤 گوشهٔ پایین سمت چپ صفحات به آن وارد شوید.

تصاویر پیشنهاد شده برای حافظ
حافظ اثر حجت الله شکیبا
حافظ اثر حجت الله شکیبا

تصویر استفاده شدهٔ ابتدایی برای کلیم کاشانی در گنجور اثر حجت الله شکیباست و گویا با نام و به نیت چهرهٔ‌ خواجه حافظ ارائه شده است.

چهرهٔ خواجه حافظ شیرازی اثر نادر لنجانی
چهرهٔ خواجه حافظ شیرازی اثر نادر لنجانی

تصویر فعلی اهلی شیرازی در گنجور تابلوی حافظ اثر نادر لنجانی است.

نگاره‌ای خیالی از چهرهٔ حافظ اثر ابوالحسن صدیقی، ۱۳۵۰
نگاره‌ای خیالی از چهرهٔ حافظ اثر ابوالحسن صدیقی، ۱۳۵۰

نگاره‌ای خیالی از چهرهٔ حافظ اثر ابوالحسن صدیقی، ۱۳۵۰، به نقل از ویکی‌پدیا

بر اساس طرحی از محمد بهرامی
بر اساس طرحی از محمد بهرامی

بر اساس طرحی از محمد بهرامی ۱۳۷۶

پرتره حافظ اثر محمد بهرامی
پرتره حافظ اثر محمد بهرامی
نام اثر:
سبک:
پرتره سازی
تاریخ اثر:
سال 1376
تکنیک:
رنگ و روغن
اندازه:
59/78

موضوع
چهره حافظ ، متناسب با شخصیت عارفانه وی بصورت خلاقانه و از نقطه نظر استاد تصویر گردیده است .

حافظ بر تمبر شوروی
حافظ بر تمبر شوروی

تمبر شوروی به مناسبت ۶۵۰سالگی حافظ 

برای پیشنهاد تصویر دیگری برای حافظ در گنجور نام‌نویسی کنید و با نام کاربری خود از طریق آیکون 👤 گوشهٔ پایین سمت چپ صفحات به آن وارد شوید.

sunny dark_mode