پیشنهاد تصویر برای قاآنی

شاعران دیگر

برگشت به گنجور

از طریق این صفحه می‌توانید تصویر مد نظر یا طراحی شدهٔ خود را برای شاعران محبوبتان پیشنهاد دهید.

هدف اولیهٔ استفاده از تصاویر شاعران در گنجور آسان کردن فرایند جستجو و مرور اشعار است. از عموم ادبای ایران زمین (تقریباً همهٔ غیر معاصرین) تصویر مستندی به جا نمانده و تصویری که ما از سعدی، حافظ، مولانا و فردوسی و دیگر بزرگانمان در ذهن داریم حاصل کار هنرمندان معاصر است. به همین جهت و به این جهت که خصوصاً برای شاعرانی که شهرت زیادی ندارند تصاویری که به نیت و به نام آنها ارائه شده باشد یافت نمی‌شد در گنجور بعضاً از تصاویری که به نام دیگران ارائه شده استفاده کرده‌ایم.

اگر تمایل دارید این فرایند را بهبود دهید یا اگر هنرمند هستید و علاقه دارید اثر خودتان را برای خصوصاً شاعران کمتر شناخته شده در گنجور و در قالب چهرهٔ شاعران یا ادیبان ببینید از این صفحه استفاده کنید.

شاعر مد نظرتان را انتخاب کنید و تصویر مد نظرتان را بارگذاری کنید. توجه فرمایید که از لحاظ هنری امکان استفاده از تصاویری که با تصاویر موجود همخوان نباشند (مثلاً حالت طراحی سیاه قلم داشته باشند یا خیلی مینیاتوری باشند) وجود ندارد. تلاش کنید تصویری که ارائه می‌کنید شاخص باشد و بتوان با یک نگاه تفاوت آن را با بقیهٔ تصاویر تشخیص داد. توجه فرمایید که در نهایت تصاویر باید در قالب قاب بیضوی ایستادهٔ گنجور بریده شوند منتهی شما تصویر کامل را ارسال بفرمایید.

به گونه‌ای دیگر نیز می‌توانید به این پروژه کمک کنید و آن این که برای کمک به تناسب تصاویر با زندگی واقعی شاعران اگر نکات خاصی که روی تصویر آنها تأثیرگذار است می‌دانید با ارائهٔ لینک یا مستندات (مثلاً ذکر شعری که در آن به این نکات اشاره شده) آنها را عنوان کنید. مثلاً ذکر این که شاعری در جوانی از دنیا رفته می‌تواند نکتهٔ مهمی باشد تا سن تصویر متناسب با زندگی واقعی شاعر باشد و ... .

نکات جالب توجه دربارهٔ قاآنی که در انتخاب تصویر او اهمیت دارند:

ایشان (سهیلی خوانساری) تأکید می‌کند که بنا به اقرار خود قاآنی در اشعارش، او آبله‌رو بوده و قامتی کوتاه داشته است.
یغمایی از مرحوم کمالی نقل می‌کند که او از «خرّم» شاعر دوره رجوع شنیده است که او مردی تنومند با مو و محاسن خضاب شده  ... (منبع).

برای پیشنهاد نکات دیگری راجع به قاآنی که ممکن است روی تصویر خیالی یا حقیقی او تأثیرگذار باشد در گنجور نام‌نویسی کنید و با نام کاربری خود از طریق آیکون 👤 گوشهٔ پایین سمت چپ صفحات به آن وارد شوید.

تصاویر پیشنهاد شده برای قاآنی
تصویر منتسب به قاآنی که به ظن سهیلی خوانساری یغمای جندقی است
تصویر منتسب به قاآنی که به ظن سهیلی خوانساری یغمای جندقی است

... در قرن گذشته تصویری قلیان به دست از او (قاآنی) منتشر شده که گاه روی کتاب‌های وی هم رفته است و بدتر این‌که مجسمه‌هایی نیز با توجه به چهرۀ این عکس ساخته شده است.
با استناد به پژوهش استاد «سهیلی خوانساری» در مجله یغما تصویری که به نام او معروف است به ظنّ قوی عکس «یغمای جندقی» است (منبع).

ایشان تأکید می‌کند که بنا به اقرار خود قاآنی در اشعارش، او آبله‌رو بوده و قامتی کوتاه داشته است.
یغمایی از مرحوم کمالی نقل می‌کند که او از «خرّم» شاعر دوره رجوع شنیده است که او مردی تنومند با مو و محاسن خضاب شده و این با تصویری که به قاآنی منتسب است بسیار تفاوت دارد.

برای پیشنهاد تصویر دیگری برای قاآنی در گنجور نام‌نویسی کنید و با نام کاربری خود از طریق آیکون 👤 گوشهٔ پایین سمت چپ صفحات به آن وارد شوید.