گنجور

بخش ۲۷ - زیارت قبور انبیای بنی اسرائیل

 
ناصرخسرو قبادیانی
ناصرخسرو » سفرنامه
 

به دیهی رسیدم که آن را پروة می‌گفتند، آن جا قبر عیش و شمعون علیها السلام را زیارت کردم و از آن جا به مغاک رسیدم که آن را دامون می‌گفتند، آن جا نیز زیارت کردم که گفتند قبر ذوالکفل است علیه السلام و از آن جا به دیهی دیگر رسیدم که آن را اعبلین می‌گفتند و قبر هود علیه السلام آن جا بود زیارت آن دریافتم. اندرحظیره او درختی خرتوت بود و قبر عزیز النبی علیه السلام آن جا بود زیارت آن کردم و روی سوی جنوب برفتم به دیهی دیگر رسیدم که آن را حظیره می‌گفتند و بر جانب مغربی این دیه دره ای بود و در آن دره چشمه آب بود پاکیزه که از سنگ ساخته و سقف سنگین در زده و دری کوچک بر آن جا نهاده چنان که مرد به دشواری در تواند رفتن و دو قبر نزدیک یکدیگر آن جا نهاده یکی از آن شعیب علیه السلام و دیگری از آن دخترش که زن موسی علیه السلام بود. مردم آن دیه آن مسجد و مزار را تعهد نیکو کنند از پاک داشتن و چراغ نهادن و غیره. و آن جا به دیهی شدم که آن را اربل می‌گفتند و بر جانب قبله آن دیه کوهی بود و اندر میان آن کوه حظیره ای و اندر آن حظیره چهار گور نهاده بود از آن فرزندان یعقوب علیه السلام که برادران یوسف علیه السلام بودند، و از آن جا برفتم تلی دیدم زیر آن تل غاری بود که قبر مادر موسی علیه السلام در آن غار بود. زیارت آن جا دریافتم و از آن جا برفتم دره ای پیدا آمد به آخر آن دره دریایی به دید (پدید) آمد کوچک و شهر طبریه بر کنار آن دریاست.

🖰 با دو بار کلیک روی واژه‌ها یا انتخاب متن و کلیک روی آنها می‌توانید آنها را در لغتنامهٔ دهخدا جستجو کنید.

🖐 شماره‌گذاری ابیات | ارسال به فیس‌بوک

این شعر را چه کسی در کدام آهنگ خوانده است؟

🎜 معرفی آهنگهایی که در متن آنها از این شعر استفاده شده است ...

📷 پیشنهاد تصاویر مرتبط از منابع اینترنتی، 📖 راهنمای نحوهٔ پیشنهاد تصاویر مرتبط از گنجینهٔ گنجور

حاشیه‌ها

تا به حال ۵ حاشیه برای این شعر نوشته شده است. 💬 شما حاشیه بگذارید ...

امین کیخا در ‫۷ سال و ۱۱ ماه قبل، شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۲، ساعت ۲۲:۴۵ نوشته:

قبر ذوالکفل نبی چند جای دیگر هم هست .

 

امین کیخا در ‫۷ سال و ۱۱ ماه قبل، شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۲، ساعت ۲۲:۴۸ نوشته:

با توجه به نشانی هایی که می نویسد گمان نمی کنم اربل همان أربیل عراق باشد .

 

alireza در ‫۶ سال و ۶ ماه قبل، دو شنبه ۱ دی ۱۳۹۳، ساعت ۲۳:۴۱ نوشته:

به نظر میرسه نوشته ها اسلامی ذوالکفل را پیامبر بنی اسراییل می دانند و نوشته های یهودی او را پیامبر مسلمانان ! ولی در هر صورت من نتوانستم روی نقشه مقربه این پیامبر را پیدا کنم. همچنین در مورد هود پیامبر. ولی به نگر میرسد که آرامگاه شعیب امروزه در نزدیکی nir eliyahu قرار گرفته. (البته اگر این آرامگاه همانی باشد که ناصر خسرو بازدید کرده چون آرامگاه های بعدی که دیده در شمال و شرق قرار گرفته (یه جورایی یعنی دنده عقب زده). با توجه به مسیری که رفته و روایات آن زمان و باور درزی ها آرامگاه شعیب در kfar zeitim است. اربل هم همان Arbel است در نقشه گوگل به دنبال Arbel Ancient Synagogue بگردید.
Shmuel Ben Shimshon in 1210
هم 100 سال بعد که به این ناحیه رفته اشاره داشته که ..
“…And we went up to the Arbel and there is a big synagogue built by Nitai the Arbelite.” Some say that the graves of Jacob’s children - Dan, Levi, and Shimon and Adam’s son Seth can be found here”.
reference: http://www.mapisrael.info/mount-arbel
و نگر از آن دریا هم Tiberias است ...که آرامگاه مادر موسی در Maimonides است. خلاصه از دوستان کسی از آرامگاه هود و ذوالکفل نشانی پیدا کرد به ما هم بگوید.

 

جی ۷ در ‫۵ سال و ۱۱ ماه قبل، یک شنبه ۷ تیر ۱۳۹۴، ساعت ۲۲:۱۴ نوشته:

قبر عزیز النبی علیه السلام آن جا بود زیارت آن کردم
عزیر درست است ozeyr .

 

علی در ‫۲ سال قبل، چهار شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸، ساعت ۰۱:۴۷ نوشته:

مناطق شمال بیروت است که به سوریه من پیوندد. چون بیان ایشان قبلن از سنجاق بوده است!

 

برای حاشیه‌گذاری باید در گنجور ثبت نام کنید و با نام کاربری خود از طریق آیکون 👤 گوشهٔ پایین سمت چپ صفحات به آن وارد شوید.