گنجور

با دو بار کلیک بر روی هر واژه می‌توانید معنای آن را در لغت‌نامهٔ دهخدا جستجو کنید.

شماره‌گذاری ابیات | وزن: مفعول مفاعیل مفاعیل فعل (وزن رباعی) | شعرهای مشابه (وزن و قافیه) | منبع اولیه: منابع باباافضل | ارسال به فیس‌بوک

این شعر را چه کسی در کدام آهنگ خوانده است؟

برای معرفی آهنگهایی که در متن آنها از این شعر استفاده شده است اینجا کلیک کنید.

حاشیه‌ها

تا به حال ۳ حاشیه برای این شعر نوشته شده است. برای نوشتن حاشیه اینجا کلیک کنید.

بابک نوشته:

به نظم در مصراع اول بین دوم به جای “آنک” باید “آنکه” درج شود

👆☹

شمس الحق نوشته:

چنین نیست بابک جان !
تندی و تیزی وتلخی سخن این معلم پیر را ببخش . شما پیش از آنکه اینگونه باید ها و نباید ها بیاغازی نیکوتر است تا آنجا که توان و فرصت داری بخوانی و در محضراستادان و مرشدان شاگردی و مریدی بفرمایی و سطح دانش خویش ارتقاء ببخشی و آنگاه که انشاالله به مقام استادی دست یافتی سالیانی به تدریس شاگردانی که موقعیت اکنون شما را دارند بپردازی و آنگاه به آثاری چون این شعر نظر بیفکنی و ببینی که هنوز هم بر سر سخن پیشین خویش ایستاده ای یا نه !

👆☹

محمد علی نوشته:

قطعاً بزرگواری که با نامِ مستعار یا حقیقی ی « شمس الحق » ، در اینجا نظر گذاشته اند ، نخواسته اند تا ذوقِ هنری ی جنابِ بابک خدشه دار شود ! امّا برای گرامیانی که به مطالعه ی این رباعی های ناب به این جا سر میزنند و گاهی ممکن است سوء تفاهماتی در اذهانشان شکل بگیرد ، این توضیح داده می شود : همانطور که می دانید وزن رباعی ، « مفعول مفاعلن مفاعیلن فع » یا « مفعول مفاعلن مفاعیلن فاع » است (البتّه وزنی که بیشتر کاربرد دارد و اوزانی دیگر نیز برای رباعی گفته اند که با اندکی ساده سازی به همین وزن ها می رسیم ) در مصرعِ اولِ بیتِ دوم که منظورِ نظرِ جنابِ بابک بوده ، عُذْ/رَتْ/نَ/پَ/ذی/رَنْ/دْ/گَ/هِ/مَرْ/گْ/اَ/زانْکْ تقطیع شده ی این مصرع است که در قطعه ی آخر یعنی « زانک » ( بر وزنِ « فاع » ) اگر « که » را اضافه کنیم ، وزنِ رباعی بیشتر از حد استانداردِ آن می شود و یک هجا بیشتر می شود و به هم می ریزد . لذا نمی توانیم چنین کاری کنیم .
موفق و پیروز باشید .

👆☹

کانال رسمی گنجور در تلگرام