گنجور

حکایت شمارهٔ ۱۰

 
سعدی
سعدی » گلستان » باب اول در سیرت پادشاهان
 

بر بالین تربت یحیی پیغامبر علیه السلام معتکف بودم در جامع دمشق که یکی از ملوک عرب که به بی انصافی منسوب بود اتفاقاً به زیارت آمد و نماز و دعا کرد و حاجت خواست

درویش و غنی بنده این خاک درند

و آنان که غنی ترند محتاج ترند

آن گه مرا گفت از آن جا که همت درویشان است و صدق معاملت ایشان خاطری همراه من کنید که از دشمنی صعب اندیشناکم. گفتمش بر رعیت ضعیف رحمت کن تا از دشمن قوی زحمت نبینی.

به بازوان توانا و قوت سر دست

خطاست پنجه مسکین ناتوان بشکست

نترسد آن که بر افتادگان نبخشاید

که گر ز پای در آید کسش نگیرد دست

هر آن که تخم بدی کشت و چشم نیکی داشت

دماغ بیهده پخت و خیال باطل بست

ز گوش پنبه برون آر و داد خلق بده

وگر تو می‌ندهی داد روز دادی هست

بنی آدم اعضای یکدیگرند

که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار

دگر عضوها را نماند قرار

تو کز محنت دیگران بی غمی

نشاید که نامت نهند آدمی

 


🖰 با دو بار کلیک روی واژه‌ها یا انتخاب متن و کلیک روی آنها می‌توانید آنها را در لغتنامهٔ دهخدا جستجو کنید.

🖐 شماره‌گذاری ابیات | منبع اولیه: ویکی‌نبشه | ارسال به فیس‌بوک

این شعر را چه کسی در کدام آهنگ خوانده است؟

Coldplay » Everyday Life » بنی آدم اسپاتیفای

حبیب » کویر باور » بنی آدم اسپاتیفای

🎜 معرفی آهنگهای دیگری که در متن آنها از این شعر استفاده شده است ...

تصاویر مرتبط در گنجینهٔ گنجور

گلستان سعدی خوشنویسی شده و مذهب » تصویر ۴۹ کلیات شیخ سعدی علیه الرحمه » تصویر ۵۸ گلستان سعدی نسخهٔ کتابخانهٔ دیجیتال دانشگاه کمبریج » تصویر ۴۲ نسخهٔ گلستان سعدی نوشته شده توسط چند کاتب به سال ۹۱۸ هجری قمری » تصویر ۲۹ گلستان بدون تاریخ از مجموعهٔ سلطان عبدالحمید » تصویر ۲۱ گلستان به خط توسط عبداللطیف شروانى سال ۹۷۱ هجری قمری » تصویر ۳۸ گلستان سعدی به خط میرزا محمد حسین شیرازی سال ۱۲۷۱ هجری قمری » تصویر ۴۰ نسخهٔ کلیات شیخ سعدی مورخ ۱۲۰۹ هجری قمری » تصویر ۶۳ کلیات سعدی نسخهٔ ۱۰۳۴ هجری قمری » تصویر ۹۳ گلستان سعدی به خط محمد محمود لاری به سال ۱۰۱۱ هجری قمری » تصویر ۴۸ گلستان سعدی به خط کاتب سلطانی میر علی حسینی » تصویر ۴۴ گلستان به همراه بوستان در حاشیه » تصویر ۳۶ گلستان با بوستان در حاشیهٔ به خط محمدرضا تبریزی سنهٔ ۹۸۰ هجری قمری » تصویر ۵۲ کلیات سعدی مذهب و مصور نسخه‌برداری شده توسط عبدالله بن شیخ مرشد الکاتب در قرن دهم هجری » تصویر ۴۳ گلستان بایسنقری موزهٔ چستر بیتی کتابت به سال ۸۳۰ هجری قمری » تصویر ۲۲

📷 پیشنهاد تصاویر مرتبط از منابع اینترنتی، 📖 راهنمای نحوهٔ پیشنهاد تصاویر مرتبط از گنجینهٔ گنجور

حاشیه‌ها

تا به حال ۷۳ حاشیه برای این شعر نوشته شده است. 💬 شما حاشیه بگذارید ...

رضا نوشته:

آیا
بنی آدم اعضای یک گوهرند درست است یا اعضای یکدیگرند.

پاسخ: در گلستان سعدی به تصحیح محمدعلی فروغی «یکدیگرند» آمده.

👆⚐

ساسان نوشته:

آیا
بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند درست نیست؟

👆⚐

هادی نوشته:

از لحاظ منطقی باید بنی آدم اعضای یک پیکرند صحیح تر باشد و از طرفی این مصراع بر اساس حدیث :
الناس کالجسد الواحد اذا اشتکی منه عضو تداعی له سائر الحسد بالسهروالحمی. است و باتین آن بشرخ زیر است :
munous anuous in corporem sano است.
با تشکر فراوان از این سایت بسیار ارزنده شما . از ایزد متعال موفقیت و بهروزی شما از ایزد متعال مسئلت مینمایم .هادی

👆⚐

رسته نوشته:

این بیت به شکل تک بیت در امثال به کار می‌رود و بسیار و مکرر این سؤال پیش می‌آید که کدام یک درست است:بنی آدم اعضای یک دیگرند و یا اعضای یک پیکرند؟
اگر سابقه ی تاریخی این نگرش را دنبال بکنیم قدیمی ترین نوشته ی تاریخی این نگرش اعضای یک پیکر و به اصطلاح امروزی اعضای یک ارگانیسم را عنوان کرده است ارسطو است. هیچ بعید نیست که در دانشگاه نظامیه ی بغداد که سعدی دانش آموخته ی آنجا بوده است آثار ارسطو هم تدریس می‌شده است. ولی اگر انصاف بدهیم سعدی چیزی غیر از ارسطو گفته است. و آن گوهر انسان است و نه پیکر اجتماعی او.
در نگرش درویشان و صوفیان اسلامی – ایرانی انسان از گوهری دیگر است، این گوهر که مکرر در مکرر در منابع اسلامی ذکر شده است، هم چنین در آثار پهلوی هم آن را می‌بینیم ، چه در آثار دینی اوستایی ( گاثا ها) و چه در آثار حقوقی پهلوی ( خت گهر در کتاب هزار رای)آن را می یابیم و هم چنین در آثار فلسفی اسماعیلیه به آن بر می‌خوریم همچنین در شاهنامه آن را می بینیم.
هم چنین در سر تاسر گلستان مقام درویش بالاتر از شاهان است. درویش است که شمشیر سخن را توی کله ی شاهان می زند و آنان را به راه می آورد، این شاه نیست که سر این پیکر باشد و همه ی اعضا تابع او باشند. اگر این چنین بود خود این داستان به طنز می‌ماند( خود داستان را بخوانید) . این درویش است که انسان‌ها به گوهر خود می‌خواند و نه شاه.
مثال طبقاتی بنی آدم اعضای یک پیکرند چیز جدیدی نبوده است که سعدی آن را کشف کرده باشد بلکه همچنان که در بالا گفته شد در محافل دانش از دوره های یونانی هم رایج بوده است. آنچه سعدی می‌گوید گوهر انسان است. حیوانات هم اجتماع دارند و پیکر های اجتماعی دارند. ولی گوهر انسان بالاتر از صورت‌ و پیکر اجتماعی اوست و در عرفان ایرانی اسلامی گوهر انسانی است که بالاترین است و اندیشه بر حول آن می‌چرخد، صورت و پیکر همه در مراتب وجود پایین‌تر از گوهر انسان هستند و طبیعی است که سعدی به زبان عرفان سخن بگوید و نگرش یونانی را به کار نبرد.

👆⚐

احد نوشته:

منسوب یا منصوب؟

👆⚐

رسته نوشته:

به بی انصافی منسوب بود

منسوب = نسبت داده شده
منصوب = نصب شده
منسوب درست است

👆⚐

امین نوشته:

به تناسب مراعات نظیر “اعضا”به نظر واژه”پیکرند”منطقی تر میرسد. و اینکه سعدی سر و بدن بودن را به کسی منسوب نکرده بلکه فقط نظر به پیوستگی اعضا داشته

👆⚐

حاجیان برنجستانکی نوشته:

بی شک (( اعضای یک پیکرند )) رسته. در واقع این مصرع به یکپارچگیه نظام هستی و جامعه انسانی اشاره داره.

👆⚐

متین نوشته:

مطمئن هستم این شعر درست است:
بنی آدم اعضای یک پیکرند *** که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار *** دگر عضو ها را نماند قرار
توکز محنت دیگران بی غمی*** نشاید که نامت دهند آدمی

👆⚐

کیوان هاشم نوشته:

“بنی آدم اعضای یک دیگرند” درست است زیرا شاعر گرانقدر منظورش اعضای بدن نبوده بلکه منظورش همان روح اقدس خداوندی است که همه ما از اوئیم و بسوی او باز میگردیم برای اثبات این منظور میبینیم که در مصرع دوم میگوید ” که در آفرینش ز یک گوهرند” درواقع اگر “یک” و “دیگر” جدا نوشته شوند صحیحتر است.

👆⚐

شنایش نوشته:

رسته جان مثل همیشه شکر می فشانی بیفزایم که در اسلام وتصوف بخصوص انسان نمونه عالم است وإنسان به جهان می ماند و هردو راه نیک وبد را میداند و این شکوهمندی و فرهمندی انسان است .نگاه مزدیسنا نیز همچنین است روان انسان را چون هرمز میدانند و هوش و ویر و اهو و جان و خرد فروزگان یا امشاسپندان شکوهمند او هستند ( اهو ذهن و ویر یعنی حافظه) اینجا همخوانی زیبایی بین أدیان دیده می شود در نوشته های به زبان انگلیسی هم انسان را microcosmus یا کیهان کوچک می دانند . با درود

👆⚐

شنایش نوشته:

یحیی نبی پسر خال عیسی ع روح الله یکی از پیامبر ان بلند پایه در قران کریم است و یک إعجاز لغتی در مورد ایشان امده است در قران گفته سید و نبی و حصورا و این لغت حصور خیلی زیبنده است چنانچه می دانیم یحیی همسر نداشته است و با امدن لغت حصور یعنی منحصر مانده در میان مردان و امیخته نشده با زنان هم ذکری از شرح حال این مرد مبارک شده است هم با اشکار نگفتن موضوع ازدواج نکردن او از مجرد ماندن حمایت نشده است و این ویژگی إعجاز لغتی قران است . سلام بریحیی نبی . شهید حقیقت

👆⚐

امین کیخا نوشته:

بیهوده از هوده به معنی حق و به معنی ناحق است ولی فعل بیهودن یعنی نیمسوز کردن هیزم و مانند ان

👆⚐

شمس الحق نوشته:

سلام و درود بر همه
تعداد قابل توجه ای از ابیات مهم و مشهور شعرای بزرگ ما متأسفانه در طول سالیان دراز و صرفاً به جهت کم سوادی نسخه نویسان بغلط نوشته و بغلط خوانده شده ، بغلط تدریس وتصحیح و انتشار یافته است و این دور باطل کماکان جاری وساری است . حقیر اپتدا شکل غلط و سپس صورت صحیح خواندن یا نوشتن بیت یا مصرع مورد نظر را خواهد آورد و در پی آن شرحی معروض خواهد داشت :
یکم -
شکل غلط مصرع :
بنی آدم اعضای یکدیگرند
شکل صحیح مصرع :
بنی آدم اعضای یک پیکرند
شرح - صورت غلط این شعر به این جهت غلط خوانده شده که فاقد معنی است و یا معنی آن فاقد منطق عقلایی است . معنی شکل غلط اینست که من عضو تو ام و تو عضو منی و زید و عمر عضو یکدگرند . شکل صحیح دلالت براین معنی دارد که یک پیکری موجود است که هریک از ما یکی از اعضای آنیم . من دست آنم و تو پای آن و زید وعمر هم چشم و گوش آن پیکریم . علت تعویض پیکرند با دیگرند از سوی پژوهندگان اینگونه تبیین گردیده که از نظر اسلام پیکر معنی بُت و هیکل هم میدهد پس شیخی چون سعدی نباید آنرا بر قلم آورد که در شریعت حرام است .
دوم -
شکل غلط :
بپایان آمد این دفتر حکایت همچنان باقیست
شکل صحیح :
بپایان آمد این دفتر حکایت همچنان باقی
شرح - علت عدم آشنایی با مصرع دوم و بیت کامل شعر است که بصورت زیر است :
بپایان آمد این دفتر حکایت همچنان باقی
بصد دفتر نشاید گفت حسب الحال مشتاقی
سوم -
شکل غلط :
بگفتا به رستم غم آمد بسر/که رستم نهادند نام پسر
شکل صحیح :
بگفتا برَستم غم آمد بسر/که رستم نهادند نام پسر
شرح - این بیت که دربخش رستم نامه - زادن رستم در شاهنامه فردوسی آمده در میان همه ابیات شاهنامه تنها بیت است که به وجه تسمیه رستم دستان اشاره میکند و از نظر شاهنامه پژوهان اهمیت و ارزش ویژه دارد . درشکل غلط این معنی به ذهن میاید که گویا رودابه مادر رستم در حالیکه پهلوی او دریده اند و رستم تقریباً ۲۰ کیلویی را خارج کرده اند از قبل نام رستم را در نظر داشته و خطاب به فرزند یکروزه خود میگوید رستم جان درد و رنجم پایان یافت وازاین رو اسم بچه را رستم مینهند . اما در شکل صحیح از مصدر رَستن به معنی رها شدن وآسوده شدن استفاده شده که رودابه میگوید از درد و رنج رَستم وخلاص وآسوده شدم پس دیگران اسم پسر را رستم می گزارند که درآن زمان نام مرسوم و رایجی بوده است
چهارم -
شکل غلط :
کزین بر تر ، اندیشه ، [ بر نگذرد]
شکل صحیح :
کزین برتر ، [ اندیشه بر ] ، نگذرد
شرح - این مصرع دوم بیت اول شاهنامه فردوسی است و در نوشتن صورت غلط وصحیح آن هیچ فرقی نباشد ، اما آنچه غلط است صورت خواندن شعر است که حقیر بناچار و برای نشان دادن این معنی به اجبار از ویرگول وکما و این علامت [ ]استفاده کرده است تا معنی مورد نظر را انتقال دهد . در این مصرع دو بار از واژه [ بَر] استفاده شده است و این واژه درزبان پارسی به سه معنی میاید :
۱- بالا
۲- میوه - ثمر - حاصل - محصول
۳- آغوش - بغل
صورت غلط خواندن این مصرع هر دو مرتبه استفاده از واژه [ بر] به یک معنی [بالا] فرض میشود و این صرف نظر از اینکه فردوسی بزرگ از ارتکاب چنین خطایی آنهم در چنین مکانی بری میباشد ، این معنی را به شعر می بخشد که :
که از این بالا تر اندیشه بالا نرود آنهم در صورتیکه فرض کنیم [بر نگذرد] به معنی بالا نرود آمده که چنین نیست و در ترکیبات بی شمار این واژه [ بر] ترکیبی بصورت برگذشتن وجود ندارد که منفی آن برنگذرد باشد .
درشکل صحیح خواندن شعر ترکیب [ اندیشه بر] به معنی برِ اندیشه یا حاصل اندیشه آمده و دراینصورت این معنی را به شعر می بخشد که
که از این بالاتر حاصل اندیشه نرود و یا که حاصل اندیشه ازاین بالا ترنمیرود .

تعداد این قبیل اغلاط رایج در شعر پارسی به ۴۰ میرسد و اما سخن بدرازا کشید پس انشاالله الباقی این امر به زمانی دیگر موکول میگردد .

👆⚐

صدرا نوشته:

دوستان، نسخه ی تصحیح شده مرحوم فروغی اشاره ای به یک پیکرند نداره…
حتی نسخ بدل و متفاوت از شیخ اجل اشاره ای به یک پیکر نداره…
نمی خوام تخصصی بحث کنم که گنگ باشه خیلی ساده میگم، در این بیت عضو به معنی عضو بدن نیست که بخواهیم پیکر رو به جای یکدیگر معنی کنیم، چرا که یک گروه بزرگ شامل اعضاست، گروه ارتش اعضایی دارد، گروه بنی آدم اعضای داراند.
اینها اعضای یک دیگر هستند، دیگر عطف به ماسبق بنی آدم دارد.
مصراع بعدی کاملا به تفکیک و وحدت اشاره داره، که در آفرینش ( آنها محذوف) نشان تفکیک، یک گوهر نشان وحدت…
در قرون ۶ و ۷ و ۸ بحث وحدت وجود در اشعار موج میزنه، کلمه ی پیکر به شدت نا همگونه، و جدای از اینها، پیکر در هیچ نسخه ای ضبط نشده و این زاده ی ذهن خلاق بعضی از ما هاست!!!
در مورد کامنت دوستم که در شعر فردوسی کلمه ی {بر} رو معنی کرده باید اشاره کنم که بر معنای مستقلی در شعر شعرای قرن ۴ و ۵ نداره، مثل {مر} این ویژگی سبکی شعر فردوسی است و معنا قائل شدن برای این ویژگی های سبکی اشتباهه محضه…

👆⚐

عبدی نوشته:

آیا کسی عکسی از نوشته استاد سعدی ( بنی آدم …)بر سردر سازمان ملل سراغ داره ؟ ظاهرا می گن نیست !
اگر متن انگلیسیش هم بود سپاسگذارم

👆⚐

بنی آدم نوشته:

به نام خدا

بنی آدم در اصل یک پیکرند و حتی نمی توان گفت اعضای یک پیکر یا اعضای یکدیگر همان طور که تریلیونها سلول بدن ما در کل وجود ما یکی هستند همه اعضای بنی آدم (بشریت و سایر اجزاء و ارکان هستی)نیز یک پیکرند که آن یک پیکر آدم نام دارد . به همین جهت در بیت اشاره شده چوعضوی بدرد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار همانطور که وقتی مثلا دندان ما در می گیرد سایر اجزای بدن هم از این درد رنج می کشند. در پایان فرمودند تو کز محنت دیگران بی غمی نشاید که نامت نهند آدمی که منظور این است که کسی که از درد دیگران غافل است و متوجه درد دیگران نیست یعنی اینکه از این پیکر واحد(آدم )جداست به همین دلیل فرمودند نشاید که نامت نهند آدمی مثل وقتی که دندان ما کشیده شده باشد و جدا از ما باشد دیگر درد دیگر اجزا را متوجه نیست و در عین حال خودش هم دیگر جزء پیکر آدم نیست پس آدم نیست(نشاید که نامت نهند آدمی)
آدم : کل جهان هستی
انسان در صورت ارتباط با کل هستی:آدم
ارتباط با خدا: ارتباط و هم فاز شدن با کل هستی

👆⚐

امین کیخا نوشته:

بنی آدم بسیار زیبا نوشتید ولی خدا را که این همفاز شدن را می بایست می زدودید ! هماهنگ شدن و همراهی و همپایی و همپویی و ……بود ولی رویهمرفته نگاه بلندتان مانع از خرده گیری از شما می شود خاک پای توییم برادر

👆⚐

محمد نوشته:

به نظرم با توجه به قران دانی سعدی و تکرار این مطلب در قران که افراد بعضکم من بعض هستند(۱۹۵ ال عمران) وآیه اول سوره نسا شعر چنین است بنی آدم ابعاض یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند

👆⚐

کورش نوشته:

“بنی آدم اعضای یکدیگرند”
ولیکن چوحیوان به هم میپرند

“چو عضوی به درد آوردروزگار”
برای تماشا هر عضوی کنار

“تو کز محنت دیگران بی غمی”
نداری بخاری کم از شلغمی

شعارت مرا کی به وجد آورد؟
فقط قلب مارا به درد آورد

ز جایت تکانی بخور ای بشر
برای خدا و من در به در

ترحم کنی گر به حالم چه سود؟
قدم نه برای نجاتم تو زود

شعار تو کی شد مثال سپر
که آتش نبارد به جان و به سر

فقط حرف مفت از ترحم مزن
دم از مردی و حق مردم مزن

کورش

👆⚐

فروغ نوشته:

درود بر اختران پرفروغ آسمان گنجور

دکتر شمس الحق بزرگوار سپاس از قلم زیبایتان.
غرق شوق شدم وصف شما از کلمات لذتی داشت بسیار.
درپناه یگانه پروردگار مهربان

👆⚐

دکتر ترابی نوشته:

باسلام و پوزش از استادان که بر خوانش نادرست نخستین بیت شاه نامه ها ( شاهنامه)
پافشاری میکنند استدعا دارم اگر در دانش استاد خانلری که فعل پیشوندی برگذشتن را در تاریخ زبان فارسی آورده و معنا فرموده است، شک دارند
به لغت نامه علامه دهخدا مراجعه فرمایند تا شواهد بسیاراز این فعل را بیابند از حکیم توس و سعدی و ناصر خسرو و…..
و نیز صورت منفی آنرا در بیت :
مراورا همه پاک فرمان برید
ز گفتار گودرز ، برمگذرید.
مگر اینکه این دوستان خویش برتر از این بزرگان می انگارند.
که به قرار دور هم نمی نماید.

👆⚐

ضیاءالدین نوشته:

حضرت شیخ سعدی حقیقت خلقت آدم را وزیستن در دراین کره زمین را باموفقیت واقعا بشکل بسیار عالی ازاحکام الهی ګفته است.روحش شاد باد

👆⚐

شمس الحق نوشته:

سلام بر شما جناب دکتر
دکتر عزیز ماجرای بیت اول شاهنامه سابقه ای ۵۰ ساله دارد و اول بار در سال ۱۳۴۵ در مجله هفتگی فردوسی درج شد ، همان دوره ای که سردبیری این مجله از آقای عباس پهلوان بدلیل زندانی شدن ایشان سلب گردید و اگر از نامبرده که اینک مقیم ایالات متحده هستند سؤال کنید که چه کسی بجای ایشان ادارۀ آن نشریه را طی آن دوره بعهده داشت بشما خواهند گفت . باری در طول این ۵ دهه مقالات بسیاری در رد و قبول این نکتۀ [اندیشه بر ، نگذرد] در نشریات مختلف و توسط استادان و غیر استادان ادبیات فارسی نوشته شده است و برخی از این اساتید که حضرتعالی اشاره فرموده اید ، دوست و همکار عزیز حقیر بوده اند و بعضی از ایشان که اپتدا در صف مخالفان بودند بتدریج به گروه موافقان پیوستند و بالعکس ، بطوریکه گاه به هنگام برخورد بجای سلام و علیک بشوخی گفته میشد بر بگذرد یا بر نگذرد !! خیر دکتر عزیز حقیر دیگر در سن و سالی نیست که در هر موضوعی پافشاری کند و مقصود بنده از این عرایض اینست که به استحضارتان برسانم موضوع مورد بحث در طول ۵۰ سال نه کاملاً مردود اعلام گشت و نه مقبول زیرا قبولش برای انانکه یک عمر به خواندن آن بیت کذایی بصورت رایج عادت داشتند و آن بیت را به آن شکل تدریس کرده اند و در هزاران سخنرانی و گرد همایی خوانده اند سخت است ، خصوصاً هنگامیکه شاهنامه پژوهان و مورخین در نسبت بیش از ۱۰۰۰۰ بیت شاهنامه به فردوسی تردید میکنند و اخیراً شنیده ام که در مسلمانی او هم شک کرده و حکیم طوس را زردشتی دانسته اند ، در هر حال از اینکه به این موضوع توجه فرموده اید ، اگرچه در مخالفت با آن خوشحالم و حواشی اندیشمندانه شما را میخوانم و از آشنایی با جنابعالی مفتخرم .

👆⚐

دکتر ترابی نوشته:

شمس بسیار گرامی:
سپاس فراوان که گستاخی این کمترین را بخشوده اید.
حکیم توس بزرگترین ایرانی تاریخ قدیمی تراز تاریخ
میهنمان است ، هرگونه که بخوانیم از شکوه این زیباترین سرآغاز چیزی کاسته نمی شود.
تندرست و شادکام بوید ، دوستی سرکار (اگر شایسته باشم )برای من نیز غنیمتی بزرگ است.

👆⚐

احمد قاسمی نوشته:

با عرض سلام و احترام به همه بزرگوارن
در مورد این شعر چند سوال و یک نتیجه‌گیری کوتاه به نظرم می‌رسد. تا چه قبول افتد و چه در نظر آید:
اگر فرضاً دندانتان درد بگیرد آیا پایتان یا چشمتان بی‌قرار می‌شود؟ اگر چشمتان درد بگیرد آیا دستتان بی‌قرار می‌شود؟ اگر دل درد بگیرید گوشتان بی‌قرار می‌شود؟
آن چه عضوی است که اگر هر یک از اعضا منفرداً درد بگیرد، آن عضو بی‌قرار می‌شود؟
البته به نظرم باید قبل از ورود به بحث معنای بی‌قراری را بدانیم ولی گمان می‌کنم همة ما با توجه به مضمون شعر یک قدر متیقنی از آن را ذهن خود داریم.
در این تشبیه تک تک انسانها در قبال تک تک انسانهای دیگر (یک دیگر) حکم آن عضو را دارند.
لذا گمان می کنم «یک دیگر» بیشتر مفید این معنا باشد تا «یک پیکر».

👆⚐

کامران نوشته:

بنام خدا
با دعای خیر برای روح سعدی رحمت الله علیه
۱ - حکایت مالک بی انصاف که علت سرودن این اشعار است با معنی اشعار وفق دارد
۲- اما سبک و وزن ۳ بیت آخر:
که با بنی آدم اعضای یکدیگرند شروع میشود
با ۴ بیت اول که با :به بازوان توانا و قوت سر دست

شروع میشود همخوانی ندارد. چون اگر دقت کنید
تن و شیوه به طور ناگهانی عوض میشود. که این عادی نیست

بر حسب تجربه شخصی سرودن شعر و آنچه نوشته اند شاعر هنگامی که در حال و هوای سرودن است معمولا ابیاتی که به ذهنش خطور میکنند مشابه و هم وزنند.

لذا وقتی تغییر ناگهانی مشاهده می کنیم این اغلب حاکی از تفاوت زمانی است. چون شاعر در حال و هوای دیگری آن قسمت را سروده.

در نتیجه احتمال دارد که:
۱/ یا ۳ بیت آخر مدتی بعد از ۴ بیت اول سروده شدند و یا اینکه
۱/ کلا در اثر خطای نویسنده (راوی) جزو این حکایت آورده شده.

خدا عالم است.

👆⚐

علی نوشته:

از آنجا که عضو جزئی از پیکر است و اعضا عضوی از هم نیستند برای مثال سر عضوی از بدن،دست عضوی از بدن… است ولی سر عضوی از دست نیست.به عبارتی مراد “نسبت جزء به کل” ب (قطره به دریا) بوده:
بنی آدم اعضای یک پیکرند
که در آفرینش ز یک گوهرند

👆⚐

کورش عمران نوشته:

با سلام من معمولا به نسخه فروغی یا غیره استناد نمیکنم یه کم فکر میکنم…! دوستان , واسه فهمیدن این شعر کافی شعرو از انتها بخونید,حرف محنت,درد ورنج انسانه,برای مسایل روحی انسان میتونه شریک همنوع خودش بشه,نه درد جسمانی,,بنی آدم چطور میتونن اعضای هم باشن,ولی میتونن شریک درد و غم هم بشن,اینکه هم بگید منظور جهان مادی نیست و این حرفا باس بگم اتفاقا غرض دقیقا نوع رابطه انسان ها تو همین دنیاس,داره یه ملوک عرب رو نصیحت میکنه,پس به عرفان ربطی نداره,ایضا سعدی استاد غزل و شعر عاشقانه س , در واقع کمال روابط انسانی عشق و عاطفه و دوست داشتنه و بس! پس بنی آدم اعضای یک پیکرند…بیاین عاشق هم باشیم همدیگرو دوست بداریم و بهم احترام بگذاریم,کوچیک شما عمران

👆⚐

علیرضا برفه نوشته:

با درود به دوستان اهل ادب و با پوزش از بزرگان و استادان محترم من میپندارم که” بنی آدم اعضای یک پیکرند “از لحاظ ادبی و طبیعی منطق کلامی درست است زیرا که نوع انسان نمیتوانند اعضای یک دیگر باشند.و منظوراستاد سخن مقایسه عالم انسانی و بشریت به یک پیکر واحد مانند کالبد یک انسان است ودر بیت دوم “چو عضوی به درد آورد روزگار…. کاملا” در تایید مصرع اول بیت اول است.
همچنین در پاسخ استاد محترم “جناب شمس الحق در باره سرور بزرگ فردوسی باید عرض کنم :چه فرقی میکند که استاد ثوس چه مذهب و یا دینی داشته است اصلا” مگر استادان بزرگ ادبی ما به مقوله مذهب همچون خیام حافظ فردوسی زکریا ابو ریحان چقر به مقوله مذهب پرداخته اند .آیا نتیجه کارکرد و نقش برجسته آنها در فرهنگ ما مهم است یا مذهب آنها
با اخترام

👆⚐

یاسر نوشته:

با سلام
بدون شک اعضای یک پیکرند صحیح می باشد
در قران انسان را بنی ادم خطاب کرده و مفهوم و منظور “آدم ” کاملا با واژه ا”نسان” متفاوت است.
در سوره بقره امده است: ای” آدم ” آزمایش بده و در جابی دیگر قران آمده است من “یک “خلیفه در روی زمین گذاشته ام!! اگر منظور از یک خلیفه یک انسان باشد چرا در ایه دیگر خداوند فرمونده انا بشر مثلکم!؟؟ در واقع خداوند با این آیه میگوید هیچ انسانی بالاتر از انسان دیگر نیست!! ماذا بر اینکه بشر تا کنون انبیا بسیاری به خود دیده!!! پس نمیتوان گفت منظور بک انسان بوده!!!

تا اینجا شاید توانسته باشم انسان و ادم را بصورت نوع اشاره خداوند به انها از یکدیگر جدا کنم
پس منظور از بنی ادم تک تک ما انسانهایی هستیم ک با وحدت، تن واحده را شکل میدهیم و همان یک خلیفه ایی ک خداوند فرمود را ارج مینهیم.

بنی آدم اعضای یک پیکرند = هر یک از انسانها یک سلول این تن واحده هستیم (که متاسفانه بدلیل ناآگاهی خودمان را جدا از هم میبینیم )

👆⚐

اردشیر نوشته:

از آنجایی که مضمون شعر درباره اعضا و جوارح و همچنین بدن انسان است و مثال شاعر و تصویرگریش درباره رنجش و درد از اندام انسان وام گرفته ” پیکر” صحیح است و در نسخ قدیم هم پیکر قید شده است . یک بار با این رویکرد شعر را بخوانید حتما موافق خواهید بود که :
بنی آدم اعضای یک پیکرند
که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار
دگر عضوها را نماند قرار

👆⚐

shahrzad نوشته:

آن گه مرا گفت از آن جا که همت درویشانست و صدق معاملت ایشان خاطری همراه من کنند
خاطری همراه من کنید درست می باشد

👆⚐

محمدرضا نوشته:

با توجه به معنای ابیات قبل و بعد از کجا معلوم منظور حضرت سعدی از اعضای یکدیگر همین پیوند اعضای رایج این روزگاران نبوده باشد؟!

👆⚐

فرزانه نوشته:

سلام ودرود براساتید…من از کودکی علاقه شدیدی به شعر وادبیات داشتم.در زمانی که ما در دبستان ودبیرستان درس میخواندیم هنوز اینترنت و فضای مجازی نبود وآموزش وپرورش هم در باب ادبیات فارسی از اساتید گرانقدری برای نوشتن کتاب استفاده میکرد،آنچه به ما آموختند طبق شرح مفصل جناب شمس الحق “یک پیکرند” بود..اولین بار که در اینترنت” یگدیگرند”را دیدم تاسف خوردم که چرا کتابهای قدیمیم را از دست دادم.باتشکر

👆⚐

نیما نوشته:

روی “صفحه طلایی وویجر” که ناسا در سال ۱۹۷۷ به فضا پرتاب کرد ، “یک پیکرند” گفته شده

متن اصلی پیام که به زبان فارسی و به صورت صوتی ارسال شده بدین شرح است :

درود بر ساکنین ماوراء آسمان‌ها، بنی‌آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند. چون عضوی به‌درد آورد روزگار، دگر عضوها را نماند قرار.

منبع :

voyager.jpl.nasa.gov/space…tings.html
voyager.jpl.nasa.gov/space…persian.au

👆⚐

مسعود نوشته:

با درود بر نام و یاد شیخ اجل
و با درود به پژوهشگران خوش ذوق

در نگاه اول واژهُ پیکر مناسبتر بنظر می آید چه لغات عضو و اعضاء ابتدا پیکر انسان را متبادر میسازند. اما میدانیم که حتی اعضاء بدن نیز بلحاظ قدر و منزلت با هم برابر نیستند چنانکه ممکن است موجود بدون دندان و دست و پا دوام بیآورد اما بدون قلب و مغز میمیرد. پس از آنجا که بلحاظ محتوای داستان طبع بلند شاعر متوجه ارزش گوهری انسان بوده لذا واژهُ ٭دیگر٭ ارجهیت می یابد و ٭پیکر٭ نقض غرض خواهد بود. بنابراین پیام داستان تاکیدی است بر ارتباط و درهم تنیدگی اعضای جامعه و در پهنهُ وسیعتر نوع بشر بعنوان موجود اجتماعی مدّ نظر بوده است.

👆⚐

آرش نوشته:

دوستان در مورد نقش و یا معنی درند توضیح بفرمایند.
درویش و غنی بنده این خاک درند
و آنان که غنی ترند محتاج ترند

👆⚐

ناطق نوشته:

اصلا چه اهمیتی دارد که بنی آدم اعضای یک دیگر باشند یا اعضای یک پیکر ؟ آن طور که من می دانم هر دو معتبر هستند و اختلاف زیادی در معنا و مفهوم ندارند . پس بهتر است به جای بحث های بیهوده و جانکاه به معنای حقیقی بیت که همبستگی جوامع انسانی بر پایه جوهره ذات و انسانیت است توجه کنیم و آن را در زندگی مان جاری کنیم .

👆⚐

مهسا رضایی نوشته:

از شاعر بزرگی مثل سعدی بعید است که بگوید
بنی آدم اعضای یکدیگرند
چطور از نظر منطقی میتوان این موضوع را توجیه کرد که ما اعضای یکدیگر هستیم اما اگر بگوییم اعضای یک پیکرند توجیه پذیر و منطقی است زیرا افراد جامعه مانند اعضای یک پیکر در ارتباط با هم هستند
استاد فروغی هم یک انسان است و می تواند دچار اشتباه شود. و هیچ اشکالی ندارد که بزرگان ما هم دچار اشتباه شوند بهتر است آنها را از معصومیت خارج کنیم

👆⚐

نادر.. نوشته:

چه چیزست آنک عکس او حلاوت داد صورت را
چو آن پنهان شود گویی که دیوی زاد صورت را

چو بر صورت زند یک دم ز عشق آید جهان برهم
چو پنهان شد درآید غم نبینی شاد صورت را

اگر آن خود همین جانست چرا بعضی گران جانست
بسی جانی که چون آتش دهد بر باد صورت را

وگر عقلست آن پرفن چرا عقلی بود دشمن
که مکر عقل بد در تن کند بنیاد صورت را

چه داند عقل کژخوانش مپرس از وی مرنجانش
همان لطف و همان دانش کند استاد صورت را

زهی لطف و زهی نوری زهی حاضر زهی دوری
چنین پیدا و مستوری کند منقاد صورت را

جهانی را کشان کرده بدن‌هاشان چو جان کرده
برای امتحان کرده ز عشق استاد صورت را

چو با تبریز گردیدم ز شمس الدین بپرسیدم
از آن سری کز او دیدم همه ایجاد صورت را ..

👆⚐

خرم روزگار نوشته:

دوستان،

بنی آدم اعضای یکدیگرند و نه یک پیکر!
چرا ؟
به مصرع دوم توجه فرمایید
که در آفرینش ز یک گوهرند
“که “در این مصراع به مانای زیرا ، به این دلیل، از آنجا که
و……
اگر اعضای یک پیکر باشند نیازی به اوردن ” که ” نمی بود ، دست بالا می فرمود” و ” در …..
دو دیگر ریخت نوشتاری ” یکدیگر ” و ” یک پیکر ” به گونه ای نیست که کاتبان یک به جای دیگری بخوانند و بنویسند
گاهی کمی دستور زبان در بر هیاهوی بسیار می بندد
و سرانجام، مغز را دریابیم و پوست وانهیم.

👆⚐

حمید رضا۴ نوشته:

با درود،
اگر بپذیریم که هر کدام از ما انسانها در این جهان، منحصر به فرد و یا یونیک هستیم و متفاوت و جدا از یکدیگر، اما در درونِ ذهن و اندیشه و یا وجود یکدیگر جایی داریم، شاید عضوی از یکدیگر بودن آنقدرها بی معنی نباشد.
شاد باشید

👆⚐

خرم روزگار نوشته:

آری، مردمان اندامان یکدگرند در پیکره ” بنی آدم “

👆⚐

سعید نوشته:

مشخصاً یک پیکرند صحیح تر می باشد.

در بیت بعدی و در ادامه می بینیم که سعدی از عضو و عضوها استفاده می کند (چو عضوی به درد آورد روزگار/ دگر عضوها را نماند قرار)، شکی نیست که عضو یعنی اعزای یک پیکر و یک بدن.

👆⚐

هموطن نوشته:

سلام
به نظر می رسد که
بنی آدم اعضای یک پیکر باشند تا اینکه اعضای یکدیگر.
از نظر منطقی و کارکرد بین اعضای یک جامعه و تشبیه آن به اعضای بدن - با شرط اینکه هر شخص، داراری هویت واحد هم باشد - منطق چنین حکم می کند که اعضای یک پیکر باشیم نه اینکه اعضای هم باشیم

👆⚐

داود نوشته:

به نام خدا،

به نظر می‌رسد در زمینه‌ی شکل و ضبط «یک دیگر» هموطن گرامی سخن آخر را گفته‌اند و هیچ‌یک از دوستان طرفدار «یک پیکر» به یک نسخه‌ی مشخص، استناد نکرده‌اند. اما در باب محتوا و معنای بیت نیز دوستان گرامی مانند نادر، دکتر ترابی، شمس‌الحق و دیگران نیز نکات ارزشمندی را اشاره فرموده‌اند که علاوه بر آن‌ها به نظر می‌رسد:

موضوع بیت، اشاره به جامعه‌ی انسانی است و نظر دوستانی که در موافقت با «یک پیکر»اند؛ به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه، بسیار به دیدگاه اندام‌وارگی وبر در جامعه‌شناسی توجه دارد. وبر برای توجیه روابط دیوان‌سالارانه در یک جامعه، آن را به اندام یک پیکر تشبیه می‌کند و اتفاقاً حتی بخش‌هایی از جامعه را معادل هر یک از اندام یک پیکر معرفی می‌نماید.
اما نظریات جدیدتر جامعه‌شناسی و خصوصاً روان‌شناسی و رفتارشناسی اجتماعی استعاره‌های دیگر و قوی‌تری برای توصیف روابط انسانی در جامعه ارائه کرده‌اند.
مثلاً در اکوسیستم اجتماعی، دیگر هر فرد، یک نقش خاص و مشخص (به مثابه یکی از اعضای یک پیکره) ندارد. بلکه یک موجود کامل و خودمختار است که می‌تواند ظرفیت‌هایی به محیط زیست (جامعه‌ی) خودش ارائه کند (و یا نکند).
پس هر فرد می‌تواند به مثابه عضوی (دلخواه) از دیگری عمل کند و انحصاری در یک نقش خاص ندارد.
که اتفاقاً چنین توضیحی به بیان سعدی در «بنی آدم اعضای یک‌دیگرند» بسیار نزدیک‌تر است.
به نظر می‌رسد که با سایر تئوری‌های پست‌مدرن جامعه‌شناسی نیز می‌توان تتفسیرهای مناسب دیگری از دیدگاه استاد سخن به دست آورد.

👆⚐

داود نوشته:

به نام خدا،

به نظر می‌رسد در زمینه‌ی شکل و ضبط «یک دیگر» هموطن گرامی سخن آخر را گفته‌اند و هیچ‌یک از دوستان طرفدار «یک پیکر» به یک نسخه‌ی مشخص، استناد نکرده‌اند. اما در باب محتوا و معنای بیت نیز دوستان گرامی مانند نادر، دکتر ترابی، شمس‌الحق و دیگران نیز نکات ارزشمندی را اشاره فرموده‌اند که علاوه بر آن‌ها به نظر می‌رسد:

موضوع بیت، اشاره به جامعه‌ی انسانی است و نظر دوستان در موافقت با «یک پیکر»؛ به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه، بسیار به دیدگاه اندام‌وارگی وبر در جامعه‌شناسی نزدیک است. وبر (در اوائل قرن بیستم) برای توجیه روابط دیوان‌سالارانه در یک جامعه، آن را به اندام یک پیکر تشبیه می‌کند و اتفاقاً حتی بخش‌هایی از جامعه را معادل هر یک از اندام یک پیکر معرفی می‌نماید.
اما نظریات جدیدتر جامعه‌شناسی و خصوصاً روان‌شناسی و رفتارشناسی اجتماعی استعاره‌های دیگر و قوی‌تری برای توصیف روابط انسانی در جامعه ارائه کرده‌اند.
مثلاً در اکوسیستم اجتماعی، دیگر هر فرد، یک نقش خاص و مشخص (به مثابه یکی از اعضای یک پیکره) ندارد. بلکه یک موجود کامل و خودمختار است که می‌تواند ظرفیت‌هایی به محیط زیست (جامعه‌ی) خودش ارائه کند (و یا نکند).
پس هر فرد می‌تواند به مثابه عضوی (دلخواه) از دیگری عمل کند و انحصاری در یک نقش خاص ندارد.
که اتفاقاً چنین توضیحی به بیان سعدی در «بنی آدم اعضای یک‌دیگرند» بسیار نزدیک‌تر است.
به نظر می‌رسد که با سایر تئوری‌های پست‌مدرن جامعه‌شناسی نیز می‌توان تفسیرهای مناسب دیگری از دیدگاه استاد سخن به دست آورد.

«یا علی»

👆⚐

محمدرضا نوشته:

بنی آدم اعضای یک پیکرند./ یاد بگیرید به عقل خودتون بیشتر از مصححین اشعار احترام بگذارید. با تشکر

👆⚐

7 نوشته:

۲۰
به ویژه که دست یا پای فروغی در میان باشد که از زمان قاجار دور و بر فلان مردک الدوله و دایه خانم گلپری جان وول میخورده و تا دهه ها بعد پیشکار پهلوی ها بوده است.
حالا این آدم که نه سیاس خوبی بوده و نه ادیب هوشیاری چگونه وقت تصحیح همه دیوان سعدی را داشته(که نداشته) کسی نمیداند.
نتیجه اینکه همانگونه که در گنجور هم پیداست دیوان شیخ نابسامان ترین است.
ولی پول داشته و برایش نسخه پیچیده اند و او هم پیچاند برای ما

👆⚐

هادی نوشته:

به نظر شما این یک ضعف نیست که یک اثر هنری اشکال ادبی داشته باشه و بعد از سالها توسط مردم عادی قابل نقل و رفع ایراد و ابهام بشه
من تا حالا در اشعار استاد شهریار به چنین چیزی برخورد نکردم البته هیچ کس نتونسته ایرادی پیدا کنه!

👆⚐

مجید نوشته:

درود بر همه گرامیان
جای شگفتیست که برخی از هواداران “یک پیکرند” (نه همه شان) صرفا با پافشاری بر استنباط شخصی خود و حتی در مواردی با جسارت به ساحت استاد فروغی خواسته‌اند درستی نظر خود را اثبات کنند!
البته بنده منکر این نیستم که مصحح ارجمندی چون جناب فروغی هم ممکن است به خطا بیافتند، ولی چنین نقدی بر ایشان نیازمند استدلال ادبی‌ست، نه بکار بردن اتهاماتی چون “گلپری جون”!!
و اما درباره صحت “یکدیگرند” دوست ارجمندمان (با نام مستعار “هموطن”) سخن آخر را فرمودند و دیگر جای رد “یکدیگرند” و اصرار بر “یک پیکرند” نمی‌ماند (مگر با استدلالی قوی‌تر از نظر چندین ادیب ارجمند که نامشان برده شد).
بنده هم در تایید “یکدیگرند” می‌خواستم این را اضافه کنم که؛ استاد بهرام مشیری یکجا سخنی قریب به این مضمون فرمودند که “شاعر ، فیلسوف نیست تا بخواهد استدلال و انطباق کند! شاعر با زیبایی کار دارد”.
حالا “یک پیکرند” هم اگرچه ممکن است مفهوم را سرراست‌تر و سطحی‌تر از “یکدیگرند” برساند، ولی هرگز زیبایی “یکدیگرند” را ،چه از لحاظ وزن و چرخش الفاظ در دهان و چه بجهت اشاره‌ی غیرمستقیم به “بدن و پیکر” را ندارد.
“یکدیگرند” هم همان معنای اعضای یک “پیکر” را به ذهن متبادر می‌کند، اما بسیار زیباتر و شاعرانه‌تر، بدون اینکه اسمی از “پیکر” برده باشد.
درود بر همه دوستان موافق و مخالف.

👆⚐

توانای دانا نوشته:

دوستان عزیز
نسخه مصحح دکتر محمدعلی فروغی همان نسخه اصل دستنویس سعدی است که یک مرد روستایی در شیراز به ایشان هدیه داده بود پس
بنی آدم اعضای یکدیگرند
درست است چون تصحیح دکتر فروغی همان است که سعدی نوشته است

👆⚐

نادر نوشته:

با درود
دوستان به نظر این حقیر کلید درک این بیت در واژه دیگر با پیکر نیست، بلکه در اعضاست.
شیخ در بخش اول هر بیت موضوعئی را مطرح میکند و در بخش دوم نتجه گیری. یا به عبارتی اول معلول بعد علت را بیان می کند.
ما بدلیل اینکه پیام بخش اول را نمی گیریم فکر میکنیم باید پیام بخش اول چیز دیگری باشد و سعی میکنیم با واژه پیکر این مشکل را حل کنیم که متاسفانه معنی بخش اول را عوض میکنیم.
اگر بنی آدم عضو های یکدگر باشند آنوقت هر انسان برابر است با یک انسان دیگر. یعنی اگر من چشم ،گوش، دست، پا، سر، ،صورت، دل، روده و … شما هستم، پس من شماام. چون در آفرینش از یک گوهر هستیم.
حالا اگر بنی آدم عضوهای یک پیکر بودند آنوقت ما جمعا یک انسان بودیم و تک تک یک عضو (اینجا اعضا با هم برابر نیستند)
با درود

👆⚐

در هجر نوشته:

با درود بر همه دوستان و اساتید که حقیقت رو بیان کردند شکل صحیح بیت اینگونه است
بنی آدم اعضای یک پیکرند
که در آفرینش ز یک گوهرند
حضرت سعدی با بیان پیکر اشاره به یکپارچگی جهان هستی دارند.
همانطور که حضرت شیخ محمود شبستری در بیتی به آن اشاره دارند
نزول وحدت است امروز کثرت
عروج کثرت فرداست وحدت
و با آنکه کل هستی از یک وجود و به هم پیوسته است و اگر شخصی در مقابل شما چکش بر انگشت خود بزنه شما هم درد عصبی عجیبی حس میکنید اما شیخ اجل در اینجا اشاره در گروه خاصی به نام بنی آدم دارند از آنجا که در بیتی شیخ محمود شبستری میفرمایند
بنی آدم گروهی بس شریفند
لطیفند و شریفند و ظریفند
بنی آدم نباشد هر خسیسی
نباشد چون فرشته هر بلیسی

و جناب سعدی میفرمایند
تو کز محنت دیگران بیغمی
نشاید که نامت نهند آدمی

👆⚐

شیخ سعدی نوشته:

مقصودم ازیکدیگر، یکپیکربوده است وتمام.

👆⚐

حکیم ابیانه نوشته:

اینهم نظر حقیر است در باره ابیات حضرت سعدی
اعضاء جمع عضو است و عضو یعنی بخشی از یک موجودیت بزرگتر از عضو یا جزئی از یک کل بزرگتر از جزء. بعبارت دیگر وقتی میگوئیم عضوی از یک سازمان یا تیم یا گروه یا جامعه به نوعی بر بزرگتر بودن آن موجودیت نسبت به آن عضو صحه میگذاریم. از طرف دیگر عضو هم بودن معنای کاملی ندارد. من عضو تو هستم درحالیکه من و تو هم اندازه و هم وزن هستیم مفهومی ملموس ندارد. ما موجودی هستیم که از اعضائی تشکیل شده است. اینجا عضو معنا دارد. ما عضو خانواده خود هستیم. ما عضو جامعه خود هستیم و ما عضو جامعه بشریت هستیم. همه این موجودیت ها از هریک از ما بزرگتر هستند و اعضائی به تناسب شبیه یا متفاوت با ما دارند. حالا عضویت معنا دارد. در این نگاه ” پیکرند ” منطقی تر و با معناتر است تا ” یکدیگرند”. از طرف دیگر باز به نظر بنده حضرت سعدی در گلستان مخاطبش دنیا و مردمانش هستند و بهمین دلیل در گفتارش در گلستان با مقوله هائی سرکار دارد و به آنها میپردازد که سطح بزرگتری از جامعه را دربرمیگیرد. در گلستان او به ظواهر و معانی ضاهری توجه بیشتری دارد تا به مفاهیم معنوی و باطنی. روی سخن او در گلستان مردم و حاکمان و رهبران اجتماعی جوامع است. پس باید طوری حرف بزند و بنویسد که این مخاطبان در چرخه تفسیر و تعبیر کلمات و جملات نیفتند. باید معنای کلمات و جملات و ابیات کاملا واضح و روشن و شفاف و به دور از جدلهای لفظی باشند. در این نگاه بنی آدم اعضای یک پیکرند مفهومی روشن تر و ملموس تر دارد. مگر آنکه در آن شکل دیگر ” یک دیگرند” منظور باشد که منظور از ” دیگر ” همان موجودیت بزرگتر باشد. که دراینصورت پیکر و دیگر یکی خواهد بود با این فرق که برای خواننده معمولی ” پیکر ” سهل الفهم تر است.

👆⚐

جلیلی نوشته:

آقا فبول نیست باید دعوا کنید هر کی زد اونیکیو حرفشو قبول میکنیم
اگه کسی ذره ای متوجه بشه این شعرو نمیاد بحث کنه سر پیکر و یکدیگرو…
بخونید این شعرو لذت ببرید ول کنید حاشیه رو

👆⚐

سمیرا نوشته:

اصل شعر این هست: بنى آدم اعضاى یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند

👆⚐

آرش نوشته:

با درود فراوان به همه دوستان
در برخی از دیدگاه های دوستان گرامی به این نکته اشاره شده که “عضو” در بیت نخستین به معنی “اندام” نیست بلکه به معنی دیگری است . من پرسشی از این دوستان دارم که در بیت دوم (چو عضوی بدرد آورد روزگار/ دگر عضو ها را نماند قرار) , “عضو “به چه معنی به کار رفته است؟ آیا جز این است که “عضو” به معنی “اندام ” به کار رفته است؟ پس آیا به کار بردن ” بنی آدم اعضای یک پیکرند” به جای ” بنی آدم اعضای یکدیگرند” درست تر نیست؟
دقت کنید که ما وقتی سرد درد , گوش درد, چشم درد , دندان درد و … میگیریم , آیا جز این است که در تمامی اعضای بدن یک بیقراری صورت می گیرد که “عضو دچار ناراحتی شده” از ناراحتی رهایی یابد؟
اما چرا “یک پیکرند” به ” یک دیگرند” دگرگرون شده ؟ در لینک زیر خیلی درست و منطقی توضیح داده که چرا چنین شده است :

adabiiat.blogfa.com/post/35

*******************************
“یکدیگرند”یا “یک پیکرند”؟
همه ی ما با این بیت سعدی آشنا هستیم و غالبا آن را این طور می نویسیم و می خوانیم:
بنی آدم اعضای یکدیگرند
که در آفرینش ز یک گوهرند
ولی شادروان استاد سعید نفیسی معتقد است که صحیح این بیت چنین است:
بنی آدم اعضای یک پیکرند
که در آفرینش ز یک گوهرند
وی دو دلیل برای نظر خود اقامه می کند:
۱.در زمان سعدی یک نوع خط رواج داشته که همه ی مردم با آن می نوشتند و به آن “خط تعلیق”می
گفتند.در خط تعلیق معمول بوده است که برای تند نوشتن گاهی بعضی حروف را که باید جدا بنویسند
به هم می چسباندند.مثل خط شکسته ی امروز.از آن جمله در کلمه “یکدیگر”"دال”را به “یا”می چسباندند و “پیکر”و”دیگر”را مثل هم می نوشتند.همین بلا به مرور زمان بر سر شعر سعدی هم آمده و کم کم “یک پیکرند”به “یکدیگرند”تبدیل شده است.
۲.حال از نظر معنا هم که نگاه کنیم. شاعر بزرگی چون سعدی نمی گوید:”بنی آدم اعضای یکدیگرند.”
مخصوصا جایی که پس از آن می گوید:
چو عضوی به درد آورد روزگار
دگر عضوها را نماند قرار
شک نیست که عضو یعنی اجزای یک پیکر و یک بدن.وانگهی تصور کنید که اگر “اعضای یکدیگرند”بخوانیم
چه قدر مضحک می شود.نتیجه این می شود که “من سر شما هستم و شما مثلا دست من هستید.”
مرد بزرگی مثل سعدی هرگز این طور حرف نمی زند.
****** از کتاب ریاضی دلاویز در ادب گهرریز ـ احمد شرف الدین******
*************
همچنین بانو مهشید مشیری نیز درست این بیت را
بنی آدم اعضای یک پیکرند / که در آفرینش ز یک گوهرند می داند
و می نویسد:
“…….و اما ضبط «اعضای یکدیگر» – به جای «اعضای یک پیکر» – شاید ناشی از بی دقتی، دخل و تصرف و احیانا بی اطلاعی و بیسوادی وراقان و کاتبان باشد که در طول زمان گریبانگیر بسیاری از متون فارسی شده است.
دیگرممکن است نوع خط باشد. مثلا در زمان سعدی «تعلیق» رایج بوده که خطی است درهم پیچیده و تودرتو و بدون کسره و فتحه و ضمه. در خط تعلیق، کلمات به هم می چسبیدند. و چون قلم اندر نوشتن می شتافت، از کاغذ کمتر جدا می شد و در تندنویسی موثر بود. مثلا در نوشتنِ «دیگر» دال را به ی می چسباندند که ممکن بود شییه «پیکر» شود، و به همین سیاق «یک پیکرند» به صورت «یکدیگرند» نوشته شود و ما را در خواندن پیام سعدی، دچار ابهام و سر در گمی کند، که کرده است “

👆⚐

آرش نوشته:

ببخشید دوستان یک اشتباه تایپی در نوشتار داشتم که
آن را اصلاح می کنم :
چرا “یک پیکرند” به ” یک دیگرند” دگرگون شده ؟
در لینک زیر خیلی درست و منطقی توضیح داده که چرا چنین شده است :

adabiiat.blogfa.com/post/35

👆⚐

سامان نوشته:

من هم اوایل جزو اون دسته بودم که می‌گفتم اعضای یکدیگرند بی معنیه و اعضای یک پیکرند با معنی. ولی سعدی به یک وجود اجتماعی انسانی اشاره نمیکنه که بخواد براش یک پیکر رو ترسیم کنه. منظور از یکدیگر، یک دیگر، یا بهتر بگم یک وجود دیگر هست. یعنی این نسل بشر در رابطه طولی با یک وجود دیگر قرار دارند. و در مصرع بعد دلیل حرف خودش رو میگه چرا. میگه که وجودشون از یک گوهر هست. یعنی اون وجود دیگر، گوهر هستی هست و بنی آدم به بیانی تجلّی اون گوهر هستن. لطفا اشعار گذشتگان رو با زبون رایج خودمون قضاوت و بازنگری نکنیم. چون در اون صورت یا باید به شاعر خرده بگیریم، یا به مصحح و کاتب و غیره.

👆⚐

آرش نوشته:

با درود بر همه دوستان گرامی
مطلب زیر شاید در فهم این موضوع کمک کند که :
بنی آدم اضای یک پیکرند ***که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار***دگر عضوها را نماند قرار
تو کز محنت دیگران بی غمی***نشاید که نامت نهند آدمی

*****شرح گلستان سعدی-محمد خزائلی-ص ۲۵۴ و ص ۲۵۵*****
این قطعه سعدی ترجمه حدیث نبوی است که فرمود:
مَثَلُ الْمُؤْمِنِینَ فِی تَوَادِّهِمْ وَتَرَاحُمِهِمْ وَتَعَاطُفِهِمْ مَثَلُ الْجَسَدِ؛ إِذَا اشْتَکَى مِنْهُ عُضْوٌ تَدَاعَى لَهُ سَائِرُ الْجَسَدِ بِالسَّهَرِ وَالْحُمَّى
ترجمه: حال مردم با ایمان در دوستی با یکدیگر و ابراز رحمت و عاطفت نسبت به یکدیگر حال پیکر یک انسان است که چون عضوی از آن بدرد آید باقی اعضای آن پیکر با بیخوابی و تب با آن عضو همدردی می کند
ضبط مشهور “اعضای یکدیگرند” می باشد ولی در نظر نگارنده به چند دلیل “اعضای یک پیکرند” درست تر مینماید زیرا:
اولا-بیگمان قطعه به حدیث نبوی اشاره دارد و حدیث نبوی تصریح کرده که مومنان با یکدیگر مانند اضای یک پیکر میباشند
ثانیا-اعضای یکدیگر بودن قابل تصور نیست
ثالثا-مصراع دوم دلیل مصراع اول است. شیخ اجل میگوید: بنی آدم به آن جهت اعضای یک پیکر بشمار میروند که در خلقت از یک گوهر(نفس واحده)بوجود آمده اند و این مصراع اشاره دارد به آیه اول سوره نسا:
یَا أَیُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّکُمُ الَّذِی خَلَقَکُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالًا کَثِیرًا وَنِسَاءً
ترجمه: ای مردم از خشم پروردگار خود بترسید که او شما را از یک نفس بوجود آورد و از همان نفس جفت آنرا بیافرید و از آن دو مردان و زنان بسیار در جهان پراکنده ساخت.
پیداست که نفس واحد بر وحدت پیکر دلالت میکند و همه فرزندان آدم , اعضای یک پیکر میشوند
رابعا-عبارتی که بعضی از رساله پولس طرطوسی نقل کرده اند و با آن خواسته اند “اعضای یکدیگر” بودن بنی آدم را ثابت کنند مطلب آنان را نمی رساند و برعکس موید ضبط اول است زیرا مخاطبان خود را پولس در مسیح واحد میداند پس مسیح همان نفس واحده میشود و عبارت ” و اعضاء بعض لبعض و کل واحد للاخر ” بقرینه عبارات پیش چنین ترجمه میشود:
اعضاء برخی برای برخی دیگر کار میکند و هر کس برای دیگری کار انجام میدهد.
*********
ور در پایان بار دیگر سخن بانو مهشید مشیری درباره اینکه چرا “یک پیکرند” به صورت ” یک دیگرند” ضبط شده است را می آورم:
“…..و اما ضبط «اعضای یکدیگر» – به جای «اعضای یک پیکر» – شاید ناشی از بی دقتی، دخل و تصرف و احیانا بی اطلاعی و بیسوادی وراقان و کاتبان باشد که در طول زمان گریبانگیر بسیاری از متون فارسی شده است.
دیگرممکن است نوع خط باشد. مثلا در زمان سعدی «تعلیق» رایج بوده که خطی است درهم پیچیده و تودرتو و بدون کسره و فتحه و ضمه. در خط تعلیق، کلمات به هم می چسبیدند. و چون قلم اندر نوشتن می شتافت، از کاغذ کمتر جدا می شد و در تندنویسی موثر بود. مثلا در نوشتنِ «دیگر» دال را به ی می چسباندند که ممکن بود شییه «پیکر» شود، و به همین سیاق «یک پیکرند» به صورت «یکدیگرند» نوشته شود و ما را در خواندن پیام سعدی، دچار ابهام و سر در گمی کند، که کرده است “

👆⚐

حمیدرضا محمدی نوشته:

تصویر زیر شامل برش نقل مصرع «بنی‌آدم اعضای …» در نسخه‌های خطی در دسترس از طریق گنجینهٔ گنجور است. تعدادی از نسخه‌ها این قطعه را کلا ندارند و در دو نسخه بعدا در حاشیه کسی آن را اضافه کرده.
اما به طور مشخص در همهٔ آنهایی که قطعه نقل شده متفقا «بنی آدم اعضای یکدیگرند» آمده و نه چیز دیگر:
بنی آدم اعضای یکدیگرند

👆⚐

محسن نوشته:

درود .
شاخص ترین سبک سعدی ، از دیدگاه من کنایه تشبیه هست و بنی آدم اعضای یک پیکرند درست می باشد ، بسیاری از عارفان، جهان را به بدن انسانی تشبیه میکنند که هر شخص سلولهای وجودی آن پیکر و اندام ها را تشکیل می دهد .همانگونه که در بیت دیگر تشبیه میکند که چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار یعنی به بدن و پیکر انسان تشبیه میشه .

👆⚐

پایدار نوشته:

چهار بیت اول غزل و سه بیت آخر مثنوی‌اند. بعید بنظر میرسد سعدی که بحق استاد غزل هست چنین ترکیبی را انجام داده باشد.

👆⚐

بابک فاضلی دلشاد نوشته:

سلام به همه دوستان
لطفا به حاشیه نرید ، لپ مطلب مهم است و
نکته مهم این سخن،گوهر است. که ما همه از گوهر خداوند هستیم و همیشه و همه جا باید یار همدیگر باشیم با هر زبان و مذهب و قومیت، همین. هر کسی به قدر فهمش چیزی یاد بگیره و به راحش ادامه بده …
ما مثل الماسی هستیم که خرد شده و هر وقت یه تیکه و جمع شدیم و به اتحاد رسیدیم دیگه کار تمومه . راز هستی تو همین سه بیت خلاصه شده

👆⚐

امیر موسوی نوشته:

شاعر منظور خود. را به مخاطب رسانده ، به نظر بنده بحث در مورد جزییات ما رو از منظور اصلی شاعر دور می‌کنه و این موضوعی که مد نظرم هست جدا از اینکه کدام نگارش صحیح است، و متاسفانه در سالهای سال این مشکل مباحثه بر سر اینکه کدام نگارش درسته حتی در سایر متون هم مشهوده و مارو وارد دور باطل می‌کنه و وقت و انرژی زیادی از ما میگیره که این انرژی میتونه در جای بهتری مصرف بشه پس دوستان بهتر نیست یک نگارش رو بپذیریم و اگر هم نظری داریم در مورد منظور اصلی شاعر باشه!! یعنی مفهوم انسانیت و ظلم نکردن و دیگر موضوعات مورد نظر این شعر. امیدوارم منظورم رو رسونده باشم

👆⚐

مسوتی نوشته:

بنی آدم اعصای یک پیکرند درسته
چون سعدی از عرفای بزرگ و معتقد به وحدت وجود بوده و بنی آدم را جزوی از وجود و پیکر خداوند میدانسته و در مصرع بعد هم تصدیقش میکنه و میگه که در آفرینش ز یک گوهرند یعنی همگی از جوهر وجود خداوند هستند
به قول مولانا جهان انسان شد و انسان جهانی….از این پاکیزه تر نبود بیانی

👆⚐

مجید هشتگردی نوشته:

یک نکته ای که شوربختانه همه زندگی ما را در خود تنیده ، خود برتر پنداری است، تا آنجا که دوستان کاوشگر پهنه مجازی خود را در مُقام استادی ادبیات پارسی نهاده از پایین تا بالای تاریخ ادبیات را به هیچ میگیرند
از وزن و شایستگی استاد هایی که (یکدیگر) را درست دانسته ان که بگذریم (استادان بزرگ ادبیات پارسی مانند غلامحسین یوسفی، مجتبی مینوی،‌ حبیب یغمایی و محمدعلی فروغی و…) در برابر تنها دیدگاه ناهمسوی زنده یاد سعید نفیسی که (یک پیکر) را درست میدانست

نسخه های قدیمی هم به روشنی واژه یکدیگر را نشان میدهند (در اینجا دوستان میگویند اگر سعدی هم گفته [یکدیگر] نادرست گفته و [یک پیکر] درست است چون معنای درستی ندارد)

اگر نادرست هم باشد ، سعدی یکدیگر را گفته

پیروز باشید

👆⚐

ادم معمولی نوشته:

قطعا «اعضای بک پیکر» درسته…

با سه دلیل در سه وجه مختلف :

۱. «اعضای یکدیگرند» ، از نظر علم منطق ، یک تناقضه و یا حداقل گزاره ای بی معناست !!!
دوستانی که منطق خوندن ، چه منطق صوری ، و چه منطق گزاره ها ، و یا منطق ریاضی ، بر این مطلب واقفند. به ویژه در منطق گزاره ، در جبر مجموعه ها این مطلب به طور جهان شمول صدق میکنه.

۲. در هیچ کدام از منابع مشهور مکتوب فارسی زبان ، بالاخص منابع هم عصر با سعدی ، اصطلاح «اعضای یکدیگرند» به کار نرفته ، پس میشه گفت همچنین اصطلاحی در هیچ زمان خاص یا مکتب خاصی استفاده نمیشده.

۳. با توجه به بیت بعدی که میگه : « چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار » ، به وضوح تشبیه جامعه انسانی به یک «پیکر» نمایان میشه.

👆⚐

مجتبی نوشته:

اعضای یک پیکرند کاملا درسته و در عجبم چرا بعضی ها اینقدر با قدرت میگن یکدیگر درسته در حالی که شاعرش هم پیکر نوشته.چون در مصرع های بعد می فرمایند چو عضوی به درد اورد روزگار دگر عضو ها را نماند قرار…پس باید اعضای یک پیکر بود تا درد بقیه عضو ها روحس کنی. من پرستارم. اینکه درد یک عضو بقیه عضو ها رو درگیر خودش کنه بسیار شایعه. و شایعترینش درد راجعه است.مثلا قلب شما درد بگیره به دست چپ میکشه. معدتون درد بگیره سرتون درد میگیره و اگ دیسک کمر داشته باشید پاتون تا انگشت شصت درد خواهد گرفت.این است پیکر منسجم و هماهنگ

👆⚐

Helen نوشته:

این شعر هم اعضای یکدیگر درست هست و هم اعضای یک پیکرند چون بعضی ها میگن چون این شعر درباره اعضای بدن هست و اگر مثلاً کسی سر درد بگیرد تمام بدنش ناآرام هست ولی بعضی ها هم میگن اعضای یکدیگرند درسته.
از شما متشکرم که این متن رو خوندید❤

👆⚐

پیشنهاد تصاویر مرتبط