گنجور

بخش ۴

 
نصرالله منشی
نصرالله منشی » کلیله و دمنه » باب برزویه الطبیب
 

و من بحکم این مقدمات از علم طب تبرمی نمودم و همت و نهمت بطلب دین مصروف گردانید. و الحق راه آن دراز و بی پایان یافتم، سراسر مخاوف و مضایق، آنگاه نه راه بر معین و نه سالار پیدا. و در کتب طب اشارتی هم دیده نیامد که بدان استدلالی دست دادی و یا بقوت آن از بند حیرت خلاصی ممکن گشتی. و خلاف میان اصحاب ملتها هرچه ظاهرتر؛ بعضی بطریق ارث دست در شاخی ضعیف زده و طایفه ای از جهت متابعت پادشاهان و بیم جان پای بر رکن لرزان نهاده، و جماعتی برای حطام دنیا و رفعت منزلت میان مردمان دل در پشتیوان پوده بسته و تکیه براستخوانهای پوسیده کرده؛ و اختلاف میان ایشان در معرفت خالق و ابتدای خلق و انتهای کار بی نهایت، ورای هر یک برین مقرر که من مصیبم و خصم مخطی.

و با این فکرت در بیابان تردد و حیرت یکچندی بگشتم و در فراز و نشیب آن لختی پویید. البته سوی مقصد پی بیرون نتوانستم برد، و نه بر سمت راست و راه حق دلیلی نشان یافتم. بضرورت عزیمت مصمم گشت برآنچه علمای هر صنف را ببینم و از اصول و فروع معتقد ایشان استکشافی کنم و بکشم تا بیقین صادق پای جای دل پذیر بدست آرم. این اجتهاد هم بجای آوردم و شرایط بحث اندران تقدیم نمود.

با دو بار کلیک بر روی هر واژه می‌توانید معنای آن را در لغت‌نامهٔ دهخدا جستجو کنید.

شماره‌گذاری ابیات | ارسال به فیس‌بوک

این شعر را چه کسی در کدام آهنگ خوانده است؟

برای معرفی آهنگهایی که در متن آنها از این شعر استفاده شده است اینجا کلیک کنید.

حاشیه‌ها

تا به حال ۳ حاشیه برای این شعر نوشته شده است. برای نوشتن حاشیه اینجا کلیک کنید.

فاطمه نوشته:

معنای برخی عبارات کنایی این قسمت رو میخوام بدونم مثل دست در ضشاخی ضعیف زده

👆☹

محمد رضا نیک زاد نوشته:

سلام به همۀ دوستان

« دست در شاخ زدن» یعنی از شاخه ای آویزان شدن به منظور به زمین نیفتادن یا برای این که از افتادن در سیل در امان ماندن . به کنایه یعنی کمک خواستن ، متّکی شدن ،حمایت خواستن و مواردی از این قبیل است.
در مثل عربی آمده « الغریق یتشبّث بگلّ حشیش» یعنی : انسان در حال غرق شدن به هر شاخۀ پوسیده و پوشالی متوسّل می شود و به امید نجات از غرق شدن از آن کمک می طلبد.

👆☹

محمد رضا نیک زاد نوشته:

سلام به همۀ دوستان. ۱۵ / ۶ /۱۳۹۵

در سطر یکی مانده به آخر در عبارت« اصول و فروع معتقَدِ ایشان » واژۀ « مُعـتَـقَـد =mo,taghad» به لحاظ ساختاری اسم مفعول از مصدر اعتقاد و حرف «ق» در آن مفتوح است.
و مُعـتَـقَـد به معنای عقیده ، اعتقاد آمده است

👆☹

کانال رسمی گنجور در تلگرام