گنجور

بخش ۸ - حکایت زاهد و گوسفند و طراران

 
نصرالله منشی
نصرالله منشی » کلیله و دمنه » باب البوم و الغراب
 

زاهدی از جهت قربان گوسپندی خرید. در راه طایفه ای طراران بدیدند، طمع در بستند و بایک دیگر قرار دادند که او را بفریبند و گوسپند بستانند،پس یک تن بپیش او درآمدو گفت: ای شیخ، این سگ کجا می‌بری؟ دیگری گفت: شیخ عزیمت شکار می‌دارد که سگ در دست گرفته است. سوم بدو پیوست و گفت: این مرد در کسوت اهل صلاح است، اما زاهد نمی نماید، که زاهدان باسگ بازی نکنند و دست و جامه خود را از آسیب او صیانت واجب بینند، ا زاین نسق هر چیز می‌گفتند تا شکی دردل زاهد افتاد و خود را دران متهم گردانید و گفت که: شاید بود که فروشنده این جادو بوده ست و چشم بندی کرده. در جمله گوسپند را بگذاشت و برفت و آن جماعت بگرفتند و ببرد.

و این مثل بدان آوردم تا مقرر گرددکه بحیلت و مکر مارا قدم در کار می‌باید نهاد وانگاه خود نصرت هراینه روی نماید. و چنان صواب می‌بینم که ملک در ملا بر من خشمی کند و بفرماید تا مرا بزنند و بخون بیالایند و در زیر درخت بیفگنند، و ملک با تمامی لشکر برود و بفلان موضع مقام فرماید و منتظر آمدن من باشد، تا من از مکر و حیلت خویشتن بپردازم و بیایم وملک را بیاگاهنم. ملک در باب وی آن مثال بداد و با لشکر و حشم بدان موضع رفت که معین گردانیده بود.

با دو بار کلیک بر روی هر واژه می‌توانید معنای آن را در لغت‌نامهٔ دهخدا جستجو کنید.

شماره‌گذاری ابیات | ارسال به فیس‌بوک

این شعر را چه کسی در کدام آهنگ خوانده است؟

برای معرفی آهنگهایی که در متن آنها از این شعر استفاده شده است اینجا کلیک کنید.

حاشیه‌ها

تا به حال ۲ حاشیه برای این شعر نوشته شده است. برای نوشتن حاشیه اینجا کلیک کنید.

شهریار نوشته:

آیا داستان باز و کمپیرزن که در مثنوی مولانا و اسرارنامه عطار آمده، از کلیله و دمنه برگرفته شده است یا اشاره و شبهتی از آن در کلیله و دمنه هست؟ خواهش میکنم مرا راهنمایی کنید؟

👆☹

شمس الحق نوشته:

جناب شهریار سلام
حقیر عطار شناس و کلیله ودمنه دان نیست . همین مولوی را هم که فکر میکنم می شناسم ، پنجاه سال عمر به پایش گزاشته ام . اما پاسخ حضرتعالی را به این صورت عرض میکنم که آری تعدادی از حکایات مثنوی برگرفته از کلیله و دمنه است . درود بر نکته سنجی و باریک بینی شما . بیش از این در خدمت باشیم که دوستداران مولوی ومثنوی همه از دوستان عزیز حقیرند .

👆☹

کانال رسمی گنجور در تلگرام