1. سلام
  مصرع «عیسی اگر پیاده شد از خر، پیاده نیست» اشاره به داستان خاصی دارد؟ ممکنه اگه کسی در این مورد اطلاع داره یه حاشیه برای این شعر بنویسه.

  Comment by رهگذر — دی ۲۳, ۱۳۹۳ @ ۱۰:۴۵ ق.ظ

 2. سلام بر همگان
  حقیر فرصت چندانی نداشته است که در خدمت دوستان باشد و هرگاه شرف حضور پیدا میکند تا چند صفحه حواشی به عقب میرود ، لطفاً حیرت نفرمایید که چرا به این صفحات قبل مراجعه کرده ام .
  درخصوص خر عیسی این کمترین میداند که حضرت عیسی مسیح روح الله سوار بر یک خر وارد ارشلیم شد و اگر داستان خاصی در این خصوص باشد اطلاعی ندارد ، مگر این بیت مشهور که اغلب شعرای بزرگ ما در آثارشان به آن اشاره کرده اند نقل به مضمون :
  خر عیسی گرش به کعبه بری / چون بر آید هنوز خر باشد

  Comment by شمس الحق — بهمن ۸, ۱۳۹۳ @ ۲:۲۳ ق.ظ

 3. در ادبیات ما عیسی و خر عیسی تبدیل به نماد روح انسان و جسمش شده است بعبارت دیگر روح عیسی گونه سوار بر خر جسم می باشد اما در این بیت میفرماید که بعد از مرگ یعنی پیاده شدن عیسای روح از خر جسم باز هم جای نگرانی نیست چون این بار مرکب تیزرو تری به روح داده میشود که میتواند سیر آسمان کند بقول مولانا
  هین تویی که بی بدن داری بدن
  پس چه میترسی ز جان بیرون شدن

  Comment by عبدالعزیز — تیر ۱۸, ۱۳۹۴ @ ۶:۴۹ ق.ظ

 4. دربیت پنجم مصراع دوم به جای واژه (زیاد ) باید واژه (زیاده ) به کاربرده شود تاقافیه شعردرست شود .

  Comment by حمید — آذر ۲۹, ۱۳۹۵ @ ۲:۱۲ ب.ظ

 5. (چون وا نمی کنی گرهی، خود گره مشو) این مصرع یک کلمه کم دارد

  Comment by سید احمد مجاب — مرداد ۲۰, ۱۳۹۶ @ ۳:۰۹ ق.ظ

 6. در خصوص بیت آخر؛
  صائب در آن سری که بود همت بلند

  گر می شود به خاک برابر، فتاده نیست
  به نظرم آمد که اشاره به صحنه روز عاشورا و افتادن امام حسین (ع) از صدر زین بر زمین بود که تشبیه به افتادن عرش بر زمین شده است و کنایه های حضرت زینب در کاخ یزید شهر شام، که فرمودند ما رایت الا جمیلا و پیروز و سربلند میدان نبرد کرب و بلا را خاندان و سلاله ی پاک رسول الله دانستند.

  Comment by محمد امین — آبان ۳۰, ۱۳۹۷ @ ۸:۳۰ ق.ظ

لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بنویسید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره