1. این شعر واقعا باحاله

  Comment by علیرضا — مهر ۲۰, ۱۳۸۸ @ ۶:۱۴ ب.ظ

 2. این شعر را استاد شهرام ناظری آنقدر زیبا خوانده اند که این شعر با همه‌ی زیباییش دو چندان شده است

  Comment by امیرحامد — بهمن ۵, ۱۳۸۸ @ ۱۱:۵۲ ق.ظ

 3. تاویلی حکمی هنری از این غزل زیبای حضرت معنا
  تقدیم به شما :

  http://sspeighambari.blogfa.com/post-46.aspx

  Comment by ستاره سادات . پیغمبری — آبان ۴, ۱۳۸۹ @ ۳:۳۲ ب.ظ

 4. با خواندن بیت آخر معنای بیت اول روشن می شود، از اینرو ” آدم از خوندنش سیر نمی شه”

  Comment by آ. بیرنگ — بهمن ۲۶, ۱۳۸۹ @ ۸:۱۷ ب.ظ

 5. در مصرع آخر، به جای کلمه “در” حرف ربط ” از” در برخی تصحیحات، مثل تصحیح دکر شفیعی کدکنی آمده است.

  Comment by آ. بیرنگ — بهمن ۲۶, ۱۳۸۹ @ ۸:۲۱ ب.ظ

 6. هرچند استاد شفیعی کدکنی در این روزگار خداوندگار ادبیات پارسی است ، اما این کمینه با پوزش به پیشگاه بیشگاه شان ، آوردن «از» را به جای «در» در پاره ی دوم بیت واپسین نمی پسندم .
  این بیت ارجمند به گونه ای معماری شده است که معانی گونه گون می توان از آن برداشت کرد اما معنایی که بیشینه ی خوانندگان از این بیت دارند ، چندان نمی تواند تندرست باشد چراکه به لحاظ دستوری دارای کاستی است و جناب دکتر کدکنی نیز برای سامان دادن و هماهنگ کردن یک معنای نادرست با ساختار دستوری بیت این دگرش را پدید آورده است که چندان روا نیست …
  گره کار «دهان بندی» است و «کف» . نگاه من این است که «از» به معنی «از سر» یا «به دلیل» نیست بلکه بدین معنا تندرست تر است : «از سوی» یا «توسط» … و «دهان بندی» نمی تواند به معنای «دهان بستگی» باشد . این آمیغ صفت فاعلی + ی است و «ی» نیز نشانه ی نکره …
  «کف» به معنای ته دریا ، رود خانه یا هر حجمی که دارای بلندا باشد . به معنای فرودینه یا پایین ترین تراز . کف در برابر سقف . معیاری در میان عوام به اندازه ی سطح بی موی دست . معیاری برای حجم به اندازه ی چاله ای که با نیم بسته کردن انگشتان دست پدید می آید . به معنای حباب های بی ارزش روی دریا . به معنای دست زدن و چند معنای دیگر … اما در این بیت کف به معنای دستی است که از سوی دهان بند روی دهان مولانا گذاشته می شود و ایشان را از پرده دری باز می دارد و به بیت یک جلوه ی دراماتیک می دهد …

  Comment by کرم قلاوند — مهر ۸, ۱۳۹۰ @ ۴:۲۰ ق.ظ

 7. در جواب جناب رسته عرض می کنم اگر یکبار دیگر شعر را بخوانند متوجه می شوند که هدف مولانا از بیان شعر در واقع مواجه شدن حضرتشان با سوالات بدون جواب که برای هر انسانی پیش می آید چنان که حضرت علی در نهج البلاغه می فرمایند من راجه به مرگ خیلی فکر کردم و به جوابی نرسیدم و فقط خدا بر این امر آگاه است.بنابر این انچه این شعر را از بقیه اشعار مولانا متمایز می کند بیان فلسفی جهان هستی و پرسشهای به مراتب مشکل راجع به هستی و نیستی و اینکه این انسان درمانده در پیشرفته ترین حالت هم خواهد مرد کوله باری از سوالات بی جواب را با خود به دوش می کشد و این همان چه دانمهای بسیار است.

  Comment by محسن — مهر ۲۶, ۱۳۹۰ @ ۴:۱۲ ب.ظ

 8. در حواب جناب محسن
  برای مولوی مرگ روشن ترین آینه هاست. از نظر او باید همه چیز را در این آینه دید.
  آگاه بودن از مرگ و گذر کردن از مرگ در هر عمل ، روش کار مولوی است.
  {
  راست گفتست آن سپهدار بشر
  که هر آنک کرد از دنیا گذر
  نیستش درد و دریغ و غبن موت
  بلک هستش صد دریغ از بهر فوت
  که چرا قبله نکردم مرگ را
  مخزن هر دولت و هر برگ را
  قبله کردم من همه عمر از حول
  آن خیالاتی که گم شد در اجل
  حسرت آن مردگان از مرگ نیست
  زانست کاندر نقشها کردیم ایست
  ما ندیدیم این که آن نقش است و کف
  کف ز دریا جنبد و یابد علف
  چونک بحر افکند کفها را به بر
  تو بگورستان رو آن کفها نگر
  }
  ابیات فوق نمونه ای از نگرش و روش مولوی در آینه مرگ است نه خوردن کف افیون و رفتن به عالم هپروت

  نمونه ی دیگر آن عزاداری شیعیان انتاکیه
  این بحث چند سال پیش در حاشیه گنجور پیش آمد
  این جا را نگاه کنید:
  http://ganjoor.net/moulavi/masnavi/daftar6/sh24/

  Comment by رسته — مهر ۲۷, ۱۳۹۰ @ ۷:۵۴ ق.ظ

 9. در جواب جناب رسته:
  عرض می کنم من نگفتم این شعر نظر حضرت مولوی راجع به مرگ است بلکه می خواستم بگویم همانطور که برای حضرت علی به عنوان یک انسان سوالاتی پیش می آید برای حضرت مولانا هم همین گونه است و این شعر همانطور که عرض کردم بیان ظریفی از چرایی و چگونگی ازل و ابد البته با تمثیلی شاعرانه است و قرار نیست شاعر هر جا کلمه ای را به استعاره برای بیان منظوری آورده باشد به معنای اعتقاد به اثر آن باشد بطور یکه مولانا در جای جای غرلیاتش از واژه طریاق یا تریاق برای تلخی و خاطره ای بد از اتفاقی استفاده کرده است حال بگوییم این غزل مربوط به مولانا نیست چون از کلمه تریاک برای بیان یک معنی استفاده کرده است.به هر حال نظر شما برای من قابل احترام و تامل است و سعی میکنم موارد مشابه این شعر را در آینده پیدا کنم و در این شرح بیاورم.

  Comment by محسن — مهر ۳۰, ۱۳۹۰ @ ۱۰:۱۸ ق.ظ

 10. در جواب جناب محسن،

  پس قبول می‌کنید که این غزل هیچ اشارة مستقیم یه مقولة مرگ ندارد. من معتقدم که اشارة غیر مستقیم هم ندارد.
  ولی برویم اصل مطلب.
  اعتراض من نه به کار رفتن کلمة افیون در این غزل است بلکه حالات ارایه شدة در این غزل حالات بنگ و افیون و موارد مخدر است. حتی اگر بیت آخر این غزل را حذف بکنید همان احساسات و خیالات عالم هپروت را در میان می‌اندازد نه چیز دیگررا. حال چرا جامعة امروزی ایران این‌گونه ناتوانی‌های بیمارگونه را به نام هنر قالب می‌کند خود جای شگفتی دارد.
  تشبیه، استعاره، کنایه و مجاز از کلمة افیون ( تریاک و تریاق راکنار بگذلریم)‌ در آثار مولوی در ۲۹ جا به کار رفته است، به این ترتیب:
  درغزل ها: ۸۹، ۲۴۵، ۶۸۳، ۸۵۵، ۱۰۲۵، ۱۱۱۳، ۱۱۴۱، ۱۲۱۵، ۱۲۴۷، ۱۶۴۴، ۱۸۵۵، ۱۹۳۱، ۱۲۶۱، ۲۶۳۷، ۲۳۹۳، ۲۳۹۸، ۲۴۴۱، ۲۵۵۰، ۳۲۰۱ ( ۱۹ مورد)
  درترجیع: یک مورد
  در رباعی ها : ۱۴۲۸، ۱۴۸۳
  درمثنوی: ۷ مورد
  من شما را دعوت می‌کنم که آن ۱۹ غزل را به دقت بخوانید و ببینید که بین عزل ۱۸۵۵ و بقیه چه تفاوت‌هایی وجود دارد. خواهید دید که همة آن‌ ۱۸ غزل شما را جهت می‌دهند، به جان فزونی می‌دهند، انرژی می دهند، و این یک غزل شما را سرگردان، گسیخته، کاسته، وارفته، نمی‌دانم نمی دانم، می کند. نه نشانی از ازل می‌دهد و نه جهتی به سوی ابد دارد. سرگشته و سرگردان است، بیمار نیهیلیست است. در نهایت می‌شود ، می‌شود سوز وافور، می‌شود آخیییی … و دربی خطرترین حالت می‌شود . هیچ نشانی از عشق و همت عشق ندارد .در آن ۱۸ غزل قطب نمای عشق حاضر و ناظر است و راه به توحید می برند. این یک غزل سرگردان افیون است، حتی اگر بیت آحر آن را حذف کنید.
  نبض شاعر در غزل خوب می‌تپد. حالات شاعر را بعداز قرن‌ها می‌توان در غزل گرفت. متأسفانه بسیاری از شاعران حساس آفت زده می‌شوند نبض بیماری آن‌ها هم در اشعارشان می‌تپد و مهم‌تر آنکه بعد از سال‌ها آفت آن‌ها سرایت می‌کند و جان های بیمار با یک خمیازه به لالایی می روند. .
  برای من جای شگفتی است که چرا شهرام ناظری همة دیوان به این برزگی را ول کرده و رفته این غزل را انتحاب را کرده است.
  در جامعة بیمار، بیماری هم خریدار دارد و متأسفانه گاه تنها کالاست.

  Comment by رسته — آبان ۲, ۱۳۹۰ @ ۴:۳۷ ب.ظ

 11. این غزل بسیار زیبا و عارفانه یکی ازپر جنب و جوش ترین و سیال ترین هاست. من مدت مدیدی در مورد این غزل اندیشیده ام و در پی یافتن کلید آن صد ها بار آنرا زمزمه کرده یا فریاد وار انعکاس آنرا بر در و دیوار و کوه شنیده ام. در نهایت روزی همه چیز تابان شد. به یک لحظه شیرین کلید به دست من افتاد.
  غمگینم که بگویم دوستان بلند مرتبه ما در این حاشیه نویسی بعضا تا چه حد به خطا می روند. اشاره ام به آقای رسته و محسن است.
  باید عاشقانه به این غزل نگاه کنید نه با ابزار ادبیاتی دستور زبانی و یا جامعه شناسی و حتی اخلاقی
  عقل در شرحش چو خر در گل بخفت شرح عشق وعاشقی هم عشق گفت
  این غزل اشاره به لحظات بس طوفانی در سیر و سلوک عرفانی دارد آنجا که همه چیز همه معیار ها در هم می ریزد.و عجایبی سهمگین بر سالک روی می نماید. در این طوفان سهمگین است که تخته تخته باور های معمول تحمیل شده بر عارف فرومیشکند و دیگرگونی های بنیادین به وجود می آورد. نهنگ کل دریای محیط بر زندگی عارف را می بلعد و خود در تبدیلی دیگر در هامون شگفتی ها فرو می رود. سالک حیران و سرگشته به این تبدیلها تسلیم شده و حضور خود را در این ورطه به ظاهر بلا جشن میگرد و آماده هر بی چون و چرایی میگردد. مثل بسیاری از ابیات مولوی عزیز ما از شرح بیشتر با کفی افیون خود را باز می دارد.
  عاشق باشیم نه حکیم و سخنور با اعتذار بهیار

  Comment by بهیار — آبان ۴, ۱۳۹۰ @ ۷:۵۹ ق.ظ

 12. در یاسخ جناب بهیار

  بسیار خوب است که جناب بهیار تجربیات سالکانه و عارفانه خود را در رابطه با این غزل، صادقانه، در میان گذاشته اند. می‌گویند که منظور از تخته تخته ها همان تخته های اعتقادی سالک است، نهنگ و دریا و هامون و غیره هم در دریای محیط و عالم وجود نیست بلکه همه اعتقادات خیالی سالک است …
  حال که در سیر و سلوک هستند، در خواست بنده این است که آن هیجده غزل دیگر را هم با همان دقت و شوق و ذوق امتحان بکنند و بعد تجربه‌های خود را بگویند که کدام غزل ها عشق گُردانی چون مولوی و شمس تبریزی را بیان می‌کنند و کدام یک ادعاهای بی سر و ته مدعیان و سالکانی است که مواد روان گردان را روا می داشتند (و کم هم نبوده‌اند، آن‌چنان که شمس تبریزی دادش در آمده بوده است) و آخر سر هم سالک حیران بیچاره را تسلیم بی چون و چرایی می‌کردند و آن گاه نه کشتی می‌ماند و نه تخته پاره‌ای. بعد چه ؟! ته نه دریای بی چون تاکسی بگیر برو خونه! رانندهٔ تاکسی آدرس بپرسد بگو : نیروانا در خیابان بودا، شماره صفرصفر صفر. حاصل مساوی نشیه افیون. نتیجه آن نشه ها به کجا راه برد؟ یک مشت احساسات پای منقل و بعد بیگانه پشت در خانه آماده بود در شانگهای (‌جنگ تریاک) و یا در بوشهر و خرمشهر یا در دهلی و بنگال. عزیز من عشق همت انگیز است نه وهم انگیز.
  اگر این توهمات عشق است ( البته در این غزل هیچ اشارهء مستقیمی به عشق نشده است) که هنرمندان امروزی ایران ترویج می کنند،پس بی دلیل نیست که هر روز ایرانیان بدتر از دیروزشان است.
  بر خلاف آن‌ چه جناب بهیار گفته‌اند بنده به این غزل نه با ابزار ادبیاتی و نه با جامعه شناسی ، نه دستور زبانی و نه اخلاقی نگاه کرده‌ام بلکه خواندن شهرام ناظری مرا به این غزل حساس کرد من هم کنجکاو شدم و سعی کردم خودم را در موقعیت شاعر قرار دهم و احساس او را درک بکنم و احساس او را برای خودم بازسازی بکنم. در گذشته هم سعی کرده‌ بودم که کل دیوان شمس و مثنوی را مرور بکنم تا حال و هوای کلی آن را به دست آورم . غزل هایی در دیوان شمس هست که محتوای آن با سنخ اشعار مولوی هم خوانی ندارد. من جمله این غزل.
  مثنوی معنوی به همت یک خارجی (‌شاد روان نیکلسون ) طبع انتقادی شد که باید همه سپاسگزار او باشیم. دیوان شمس به همت شاد روان استاد فروزانفر تصحیح و طبع شد که باید سپاسگزار آن ادیب بزرگ هم باشیم. ولی باید اذعان بکنیم که چاپ فروزانفر یک طبع انتقادی نیست و نواقص جدی دارد.
  آیا ایرانیان وارثان بر حق مولوی هستند؟
  اگر آری پس چرا هنوز همتی به اندازهٔ نیکلسون در این راه نگذاشته اند؟

  Comment by رسته — آبان ۶, ۱۳۹۰ @ ۹:۳۴ ق.ظ

 13. رسته عزیز، کاش شما بتوانید خود را در حالت مولانای شاعر قرار دهید آنگاه ما با افتخار به جای مرحوم نیکولسون یک مولانای دیگر خواهیم داشت. به یاد داشته باشید که نوشته های دیگران را ترجمه از ذهن خود نکنید.
  من آن غزل های مورد اشاره شما را بازخوانی خواهم کرد و اگر مجال افتد حاشیه خواهم نوشت. از این شاگرد گمنام بشنوید؛ مثنوی ودیوان شمس را با عشق بخوانید ( عشق به اشاره نیاز ندارد همه جا در این ابیات حضور مفرط ویگانه دارد). قیاس نکنید به یاد آن طوطی در دکان عطار باشید. وگرنه جواب شما را من که کسی نیستم مولانا ازپیش در بیت هجدهم مثنوی داده است.
  پس سخن کوتاه؛ موفق و پایدار باشید

  Comment by بهیار — آبان ۶, ۱۳۹۰ @ ۱۰:۲۰ ب.ظ

 14. جناب بهیار
  برای پرهیز از سو ء تفاهم های احتمالی دامنهٔ بحث را محدود به یک کلمه بکنید : افیون . محدودهٔ اشعار هم دیوان شمس باشد.
  اگر از نکته گویی و طعنه زدن هم پرهیز شود بهتر است.
  این که گفته اید : نوشته های دیگران را ترجمه از ذهن خود نکنید، نفهمیدم. اگر روشن تر بود شاید می فهمیدم و به کار می بستم.
  از بقیه پندهایی که داده اید سپاس گزارم.
  این که گفته اید که ای کاش خود در حالات مولانا قرار می دادم. من هیچ وقت نمی توانم خودم را در حالات مولانا قرار بدهم. من کجا و او کجا!! فکر نمی کنم که شما هم بتوانید. دیگران هم. این فرضی خالی از لطف و خارج از منطق است.
  مولانا فرد آمد. دومین ندارد.

  برای رفع سو ء تفاهم ، توضیح می دهم که من عادت کرده ام از خوان گستردهٔ مولانا برای خودم مایده هایی تهیه بکنم. این مایده ها آن قدر لذیذ است که اگر کسی آن را با ادویهٔ افیون و بنگ و ماریجوانا آلوده کند متوجه می شوم و آن را دور می اندازم. این به آن معنی نیست که به آن درجه برسم که خود را در حالات مولانا قرار بدهم. ولی به معنی آن است که سپاس گزار خوان نعمت گستردهٔ او هستم و زیر بار آلودگی نمی روم و آن را پاک و با صفا و گسترده می خواهم.

  Comment by رسته — آبان ۷, ۱۳۹۰ @ ۷:۰۴ ق.ظ

 15. با سلام. نظر بنده با اقای بهیار یکیست.
  دوستان میشه بگید در کجای غزل از مرگ میگه

  Comment by عبد الله — اسفند ۴, ۱۳۹۰ @ ۱:۰۲ ق.ظ

 16. تنها مطلق خداست. مولانا بزرگ آدمی است که توانسته شور دیدار را به زبان عامیانه بیان کند و در این شوق همه را به این ضیافت دعوت کند. هستند کسانی که واصلند ولی نمی توانند حتی یک بیت دراین شور وشعف بسرایند. شاید این افراد درهیبت یک … ظاهر شوند . جناب رسته اگر رها شدید دست همه ما راهم بگیرید.این ابیات از مولانا نیست.

  Comment by نیستی — مهر ۴, ۱۳۹۱ @ ۱۰:۲۲ ب.ظ

 17. واقعا از اینکه عزیزانی نظرشان این است که این ابیات از مولوی نیست تعجب میکنم.همینطور از اینکه با دیدن کلمه افیون عده ای فکر میکنند این شهر در اثر افیون است هم سر در نمی آورم.
  مولانا بار ها و بار ها از کلمه افیون استفاده کرده است.
  ز بامداد چو افیون فضل او خوردیم
  برون شدیم ز عقل و برآمدیم ز کار
  در سایه‌ات خوش خفته‌ام سرمست از آن افیون خوش…
  این شعر یکی از “سیر” های مولاناست و نهنگ هم به عنوان یک آیتم کلیدی در سیر طریقتی کاملا شناخته شده است.مراقبت بر “یونسیه” بخشی از یک آیه در قرآن که دعای حضرت یونس هنگام مواجهه با نهنگ است جزو دستورات همه عرفاست و نهنگ را بحالت یکی از سمبلهای رمز در سیر عرفا تبدیل کرده است.

  Comment by شهرام — مهر ۱۹, ۱۳۹۲ @ ۱۲:۲۵ ق.ظ

 18. ای آقای حمیدرضا، از خود شرمنده شدم که همنام شمایم، چرا باید نگرشی بدین سان کوته فکرانه، متعصب مآبانه و مطلق گرایانه در نوشته ی شما دیده شود و بر ذهن و بصرتان پرده اندازد، تا به حدی که دیدگانتان شمس حقیقت را برنتابد.
  مگر سینمای لفظاً «آبگوشتی» سینمای ایران، چه خیری به این مملکت کرده است، جزو ترویج فرهنگ مبتذلانه. القصه، سینمای امروز هم آش دهان سوزی نیست و بایستی این حقیقت را پذیرفت که سینمای ما قله را رد کرده است.
  و در مورد استاد شهریار(خدایش رحمت کناد) اشعارشان را خواندم و بارها خواندم، ای وای مادرشان را ۱۰۰ بار خوانده ام و هربار اشک در چشمانم جمع می شود. ایشان چه کم از سعدی و حافظ دارند. آیا مطلق اینکه سعدی علیه الرحمه و حافظ شیراز زودتر از ایشان بر آسمان ادب تاختند علتی است بر برتری برایشان.
  وانگهی محمود وراق هروی از همه ی شعرای ایران برتر و سرتر است.
  آیا روشنفکری را فقط در تخریب ارزش ها می دانید. آری بر شماست که خون بگریید، اما به حال خویشتن.

  Comment by حمیدرضا فتحی تبریزی — فروردین ۱۴, ۱۳۹۳ @ ۲:۵۷ ق.ظ

 19. یکی از مشکلات بزرگ ما افراط و تفریط است. همه چیز را یا سفید می‌بینیم یا سیاه. غافل از اینکه خاکستری هم از رنگ‌هاست. دوست عزیزم جناب آقای فتحی تبریزی، من هم از دوستداران حضرت استاد شهریار می باشم و از خواندن اشعارشان لذت می برم یا متأثر می شوم. اما روشن است که شهریار خیلی چیزها کم از سعدی و حافظ دارد. از من نخواهید در این باره دلیل بیاورم که چیزی جز توضیح واضحات و انباشتن بی‌فایده گنجور نخواهد بود. جمله دکتر شریعتی یادتان باشد که “اگر می‌خواهید حقیقتی را خراب کنید، خوب به آن حمله نکنید، بد از آن دفاع کنید”. دوست عزیزم جناب آقای حمیدرضا، باز روشن و بی نیاز از توضیح است که شهریار یکی از بهترین شاعران معاصر فارسی است و مایه افتخار همه ایرانیان. تفریط شما بود که آقای فتحی تبریزی را به افراط واداشت.

  Comment by Anonymous — فروردین ۱۴, ۱۳۹۳ @ ۵:۳۹ ق.ظ

 20. چو عاشق می‌شدم گفتم که بردم گوهر مقصود
  ندانستم که این دریا چه موج خون فشان دارد…!

  فکر میکنم با چشبیدن به منطق و تعاریف دنیای ظاهری نمیتوان زاویه دید شاعر را یافت.
  شکستن این چهارچوب هم مثل اینکه هر چه داری در یک آن بسوزانیست…

  Comment by mohammad — فروردین ۱۴, ۱۳۹۳ @ ۸:۱۱ ق.ظ

 21. آقای حمیدرضا فتحی تبریزی ، ناراحت نشوید از گفته های این حمید رضا که اسم شمس الحق را هم برای خود برگزیده و خود را استاد ادبیات می داند ، حیف از نام شمس که افرادی چون ایشان به نامش جسارت می کنند و خود را شمس می نامند ، این آقا برای اظهار وجود دست به تخریب استاد شهریار زده است ، چیزی هم بارش نیست ، جناب شبرو دلایل منطقی زیادی برایشان آورد ولی امان از تعصب کور ،
  و جناب ناشناس ، بزرگان ادبیات معاصر شهریار از جمله : بهار ، نیما ، مفتون امینی ، هوشنگ ابتهاج ، غلامحسین یوسفی ، استاد صبا و …. همیشه با احترام با اشعار استاد شهریار رفتار می کردند و ایشان را حافظ ثانی ذانسته انذ .

  Comment by M.R.A — فروردین ۲۳, ۱۳۹۳ @ ۸:۱۲ ب.ظ

 22. با سلام
  صد البته بنده حقیر در برابر اساتید گران مایه حاضر در این بحث به سختی حق ابراز عقیده به خود را می دهم به نظر این حقیر مطلب بیان شده در این غزلانقدر ها هم که دوستان بر ان بحث کرده اند پیچیده نیست .حضرت مولانا در این غزل با ظرافت استادانه به بیان قضا و قدر الاهی پرداخته است که اگر در این زمینه تفکری کنیم چون بحریست که در ان چون کشتی به سرگردان در این امواج خواهیم بود.
  و من الله توفیق

  Comment by مسعود — اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۳ @ ۱۲:۴۶ ق.ظ

 23. ناگهان جرقه ای انقلابی دردرون انسان به وجود میاورد وانسان به وجود سودایی پی میبرد که ساخته منیت های ذهنی بوده وچیزی جز دل دوزخی وچشم جیحون برایش حاصلی نداشته ودراین وقت است که سیلابی اثاران سودارامیبرد وخود سوداراچون کشتیی شکسته درقلزم خون می اندازد ودراین مرحله تبدیل ها شروع میشود وانسان بسطوح بالاتری از اگاهی صعود میکند وبه دریایی بیکران از شعور میرسد که دیگر دهان بندها خود پیام اور زیبایی غشق وارامش ابدیند

  Comment by علی حلمی — مرداد ۱۳, ۱۳۹۳ @ ۵:۱۹ ب.ظ

 24. بیت آخر خود همه چیز را تعریف می کند
  که خوردم از دهان بندی در آن دریا کفی افیون
  منظور از دهان بندی یعنی ساکت شدن یعنی به تمام تحریکات این دنیایی بی تفاوت شدن و افیون یعنی آن حال و هوای بی خودی که در اثر جدا شدن از ذهنیت ها برای سالک پیش می آید آنچه در تمام شعر سعی می کند شرح دهد چگونگی حال و روز کسی است که در انتهای راه سلوک به مبدا وصل می شود

  Comment by بی نام — شهریور ۲, ۱۳۹۳ @ ۹:۰۸ ق.ظ

 25. با عرض سلام و آرزوی توفیق و بهروزی؛
  آری، حافظ و سعدی، ستارگان قدر اول ادبیات ما هستند و همواره باید ایشان را در آسمانها بجوییم. گفته ی ما بویی از افراط داشت، پوزش می طلبیم، یاران.
  نیز، به زعم حقیر، می توانیم این غزل را در زیباترین ده غزل فارسی به حساب بیاوریم.

  Comment by حمیدرضا فتحی تبریزی — شهریور ۱۴, ۱۳۹۳ @ ۱۲:۳۲ ب.ظ

 26. با سلام خدمت همه دوستان عزیز، من از این شعر هیچ چیزی نمی فهمم ولی وقتی استاد ناظری اون رو می خونه لذت می برم، نظر من در مورد این شعر اینه که هر کس توی دریای عشق وارد میشه هر لحظه و حالت براش مثل به پله هست که باید حتماً پاش رو بزاره روش و رد بشه ولی وقتی عبور میکنه میبینه همش سراب بوده ولی تنها دستاویزش هم فقط همین بوده، همینطور پله به پله جلو میره و پله قبل پوچ میشه و پله بعد آرزو، وسر در گم وخونین دل میشه و تا اینکه به حقیقت عشق میرسه کشتی منیت و نهنگ خیال و هامون سایه عشق در تجلی نور عشق به کفی افیون تبدیل میشه که تنها چاره خوردن اونها هست تا به پوچی داشته هات یقین کنی و وقتی که کل هستی خودت رو. پوچ دیدی واز خودت رها شدی غرقه در حقیقت عشق میشی و حالا دانم های بسیاری هستند ولی تو نیستی و هر چه هست او هست،واگه دوباره به گذشته نگاه کنی میبینی تو نبودی بلکه او بوده وتو کشتی بدون اختیاری بودی که روی امواج
  اون میرقصیدی،.. بگذریم من که دارم دیگه چرند میگم.همتون رو دوست دارم،ببخشید
  .

  Comment by احمد — شهریور ۲۳, ۱۳۹۳ @ ۳:۰۰ ب.ظ

 27. استاد همایون شجریان هم بسیار زیبا اجرا کردن
  واقعا….

  Comment by Anonymous — مهر ۳, ۱۳۹۳ @ ۳:۱۷ ب.ظ

 28. رستم از این بیت و غزل ای شه و سلطان ازل/مفتعل مفتعل مفتعل کشت مرا…
  به عقیده ی حقیر بررسی اشعار حضرت مولانا (آن عارف عاشق) در دایره ی تنگ حس و مادیات ، دور باطل زدن و مصداق بارز داستان فیل در تاریکی منقول در مثنوی معنوی است.
  شرح عشق و عاشقی هم عشق گفت…

  Comment by کاوه — مهر ۲۰, ۱۳۹۳ @ ۷:۳۷ ب.ظ

 29. با آقای بهیار موافقم. بنظر بنده ما باید با این ابیات حال کنیم و اجازه بدیم اون ها در ما جوش و خروش ایجاد کنند. اگر هم کسی حال نمی کنه یعنی نه مولانا و نه این غزی مال اون نیست. چرا دوست داریم همه چیز و به حاشیه ببریم ؟

  Comment by یلدا — آبان ۱۲, ۱۳۹۳ @ ۱:۱۲ ب.ظ

 30. «که خوردم از دهان بندی در این دریا کفی افیون» «که» علی ذست یعنی دلیل اینکه می گویم که من نمی دانم این است که در این‌دریا کفی از افیون خوردم که دهان بند و خاموش ساز بود. یعنی ندانمی که می گویم علتش آنست که در این دریا این خاصیت هست که اگر کسی غرق آن می شود دهانش بسته می شود و با دیگران سخنی نمی گوید «آن را که خبر شد خبری باز نیامد»

  Comment by پویا — آبان ۱۳, ۱۳۹۳ @ ۱:۱۶ ق.ظ

 31. باسلام بایدبعرض حضرات برسانم جواب همه عزیزان راحضرت مولانا دراین بیت فرموده اند. هرکسی ازظن خودشدیارمن ازدرون من نجست اسرارمن . شایدمولانای عزیز سیرحالات واطوار زندگی خودرادراین شعربیان فرموده باشد مثلا” نقاط آغازین شعرقبل ازآشنایی باحضرت شمس تبریزیر حمه الله ونقاط پایانی شعررابعدازآشنایی باحضرت ایشان را بیان داشته است شاید؟ وانگهی اگرافیون رابخواهیم بصورت ظاهری تفسیرکنیم پس دیگراستعاراتمانند می. معشوق نگار وغیره راکه الاماشاالله درادبیات ایران زمین مرسوم است راچگونه توضیح بدهیم یادمان باشد ازجمله مسایل گمراه کننده یکی علم اندک میباشد والسلام

  Comment by رضا — آبان ۲۸, ۱۳۹۳ @ ۲:۰۱ ب.ظ

 32. لطفا آلبوم آرایش غلیظ را با صدای همایون شجریان گوش دهید، تا زیبیایی ابیات دو چندان گردد.

  Comment by سیروس آزاد — بهمن ۲۹, ۱۳۹۳ @ ۳:۱۷ ب.ظ

 33. لطفا آلبوم آرایش غلیظ را با صدای همایون شجریان گوش دهید، تا زیبایی ابیات دو چندان گردد.

  Comment by سیروس آزاد — بهمن ۲۹, ۱۳۹۳ @ ۳:۱۸ ب.ظ

 34. با عرض سلام چون اخیرا برای انتشار یک دفتر کوچک به زبان آلمانی از اشعار جلال الدین محمد اشاری را که از آنها بهره روحی گرفته بودم و سالها به آنها می اندیشیدم و از حدود ۶۵ سال پیش تاثیر نوا و مفهوم ان را تجربه کرده ام از میان آن دریا ۲۰ شعر را که بیشتر در قبضه سلطه آن بودم (از حدود ۳۰ سال پیش در دل داشتم) بر گزیدم. با توجه به جهت راه این غزل مرا بسیار تخت تاثیر قرار داد و دلائل آن را می نویسم شاید به درد کسی بخورد. من البته نظرات گرامی صاحبدلان اهل اندیشه و قلم در بالا آمده خواندم و با سپاس بهره بردم .

  در هنر شاعری عارفانه اشعار به بیان لحظه های عالم و آدم اشاره می کنند و هر شاعر در افقی که به سمت ان سلوک پیش می رود.

  قوای روحی، روانی و جان او مایه حرکت در مسیر راه است و کل عالم و ادم با دو دست جمال (زیبائی) و جلال(عظمت) ساخته شده انست و خمیره ازلی از این دو جنس است و لحظات تبدیل این دو عنصربه یکدیگر در یک حرکت آونگین اسرار آمیز ، رمزگونه و معما وار که به کسانی رو می نماید که در افق دیدار آن قرار گیرند. در این حرکت آونگین که هستی را در زمان پیچ و تاب می دهد دو لحظه زیبائی و عظمت در هم میامیزند و معمای “والائی” بصورت برقی سریع و زود گذز در لحظه ای کوتاه نمایان می شود که همانا مکاشفه ای زود گذر است. و در نور آن ترکیب زیبائی و عظمت خود را مینماید و می گذرد
  زیبائی دارای جذبه و شکوه است و با این برق ، پس از دیدار موجب جذبه و عشق می شود و عظمت، مهیب است ، پس میزند وموجب قهر می رانش به عقب می شود و سالک میان درگاهی در که برزخ است قار می گیرد و در این لحظه است که پرسش از او آغاز می شود. و چون این پرسش ها از حیطه زبان بیرون است حتا در زبان شاعرانه عارفانه نمی گنجد گوئی از دهان بندی کفی افیون خورده است. این مرحله پس از سکر و استغراق و محو به سالک دست میدهد .

  این غزل بنظر من شرح لحظات نا خودآگاه و حرکت صیرورت آن در خود آگاه با تماد های سرنمونی (ارکه تایپ) رمزآمیز و یکی از نادر ترین غزلیات عالم (در کنار دو غزل دیگر است) . ظهور و بروز حرکت عالم غیب و در انسان تجربه لحظات معما گونه عالم وجدان مغفول (ناخودآگاه) در برزخ ورود به عالم شهادت است (در این درگاه حافظ را چو میخوانند ،میرانند). تبدیلهائی که مرگ یکی اشارت به حیات دیگری دارد. آمیزش شکوه جلالی با هیبت جلالی حرکت معما گونه حیات را رقم می زند. گرچه جلال الدین محمد در امواج بیکران دریای عشق و در لحظه معشوقی آن سیر می کند و لطافت اشعارش لطیفه ازلی عشق زیبای زنانه را در موج های بارور خود به ساحل عالم می آورد ولی اشاره تمجیدوار او از اهمیت هفت شهر عشق عطار نشانه تأئید او لحظات مهیب عظمت تجربه عطار است و سرّ قُدَر مندک در لحظات سلوک بایزید.

  Comment by حسین فرجی — اردیبهشت ۷, ۱۳۹۴ @ ۲:۴۴ ب.ظ

 35. این غزل یکی از معدود غزل های پارسیست که در آن حضرت مولانا به زیبایی و استادی فضایی سوررئال را به تصویر کشیده است.سیلاب سهمگینی که دریایی می سازد ، کشتی ای که در امواج سرگردان است و با برآمدن موجی تکه تکه شده ، نهنگی تمام آب دریا را می بلعد و در آخر سر آن نهنگ هم از هم می پاشد و نیست می شود.
  هامون کنایه از دریاچه ای بی آب و خشک است که در آخر آن دریاچه خشک و کم جان از بین می رود.

  Comment by پیمان مهربانی — مرداد ۹, ۱۳۹۴ @ ۱۱:۴۷ ب.ظ

 36. پس بی شک جناب مولانا در تمامی ابیات از اشعار زیر به شراب و مستی و در کل به اثرات سوء مصرف الکل اشاره داشته اند:
  http://ganjoor.net/index.php?s=%D8%B4%D8%B1%D8%A7%D8%A8&author=5
  ممنون از آقای رسته که چشم و گوش ما را باز کردند.
  آسوده باشید که رسالت بر شما تمام شد!
  همچون رسالت فردی که به جستجوی جان، جسم را به زیر تیغ می برد و در نهایت هلاک می کند.
  شما کلمه افیون را به زیر تیغ برده و کشتید.
  بی شک اکنون در آن چیزی جز تریاک یا مورفین و مشتقات آن نمی یابید.

  Comment by صابر — شهریور ۱۲, ۱۳۹۴ @ ۷:۴۰ ب.ظ

 37. با سلام.

  در مصرع آخر، کلمه “این دریا” صحیح می باشد.

  با تشکر

  Comment by جمشید — مهر ۲, ۱۳۹۴ @ ۹:۴۳ ق.ظ

 38. فهم ِاین غزل با ابزار ِادبیاتی و یا جامعه شناسی و حتی با اخلاقیات، مناسبتی ندارد؛ چرا که عقل در شرحش چو خر در گل خواهد افتاد. شرح این غزل، نیازمند فهم ِلحظات بس طوفانی در سیر و سلوک عرفانی می باشد. یعنی اینکه بضاعت معیار های عقلانیت را وا باید نهاد تا بفهم ِعجایب ِاین طوفان سهمگینی که تخته تخته؛ باور های معمول را فرو میشکند نائل آمد. نهنگ همانا نمایاننده اشراقی ست که دریای محیط بر زندگی عارف را می بلعد و وی را در هامون شگفتی ها فرو می برد. سالک که همانا عاشقی ست حیران و سرگشته، به این تبدیلها تسلیم شده و پذیرای هر بی چون و چرایی میگردد. تجربیات سالکانه و عارفانه در رابطه با این غزل، تخته تخته از اعتقادات عقیدتی، مذهبی و هویتی ما کـَنده می کند تا در نهایت از نهنگ و دریا و هامون و غیره چیزی برجای نماند الا عشق ِجان ِجانانی. در دریای عشق، کشتی همان مـَـنـیـت است که با الغای آن؛ نیروانا یعنی انرژی لا زمان-مکانی پدیدار می شود. عشق همت انگیز است و نه برآمده از توهمات.
  نهنگ به عنوان یک سمبول، در بخشی از یک آیه در قرآن و در باب دعای حضرت یونس هنگام مواجهه با نهنگ آمده است. جرقه معرفت، در درون انسان سودایی برمی انگیزاند که برساخته های منیتی و ذهنیتی را در هم می شکند و چیزی جز چشم جیحون-وار برایش برجای نمی گذارد. حاصل سیلاب و یا کشتی-شکستگی در قلزم ِخون همانا حضور در دریایی بیکران خرد ِعشق خواهد بود که بعبارت دیگر؛ مکاشفه در جذبه و شکوه و شور می باشد. منظور از “دهان بندی کفی افیون خورده” نیز همین مرحله ناشی از سُکر و استغراق از یکطرف و محو منیت و ذهنیت از طرف دیگر است. این غزل یکی از معدود غزل های حضرت مولانا ست که به زیبایی و استادی فضایی سوررئال را به تصویر می کشد. سیلاب سهمگین و دریا، کشتی را در امواج تکه تکه می کند. نهنگی تمام آب دریا را می بلعد و بعد خود نیست می شود در هامون که کنایه دارد به پایان توهمـّـات برآمده از فردیت و جداافتادگی.

  Comment by منصور پویان — آذر ۱۸, ۱۳۹۴ @ ۵:۴۰ ب.ظ

 39. ندانم های بسیار است لیکن من نمی دانم…

  Comment by Anonymous — آذر ۱۹, ۱۳۹۴ @ ۲:۰۱ ق.ظ

 40. اگر این غزل از مولوی باشد، که به وی هم می خورد؛ و اگر دیوان شمس را تفسیر انفسی قرآن بدانیم(و مثنوی را تفسیر آفاقی آن)؛ ضمن خواندن این غزل عجیب می توان این آیه را(آیه ۴۴ از سوره ۱۱را) نیز همراهش خواند. آیه ای که عده ای آن را فصیح ترین آیه قران می دانند:

  وَ قیلَ یا أَرْضُ ابْلَعی‏ ماءَکِ
  وَ یا سَماءُ أَقْلِعی‏
  وَ غیضَ الْماءُ
  وَ قُضِیَ الْأَمْرُ
  وَ اسْتَوَتْ عَلَی الْجُودِیِّ
  وَ قیلَ بُعْداً لِلْقَوْمِ الظَّالِمین

  خانم صانعی، توصیف ذکر شده در این آیه را به نظم و نثر با هیچ ترجمه ای نمی توان چشید. باید با زبان اصلی باشد، بدون سانسور.

  Comment by ناشناس — آذر ۱۹, ۱۳۹۴ @ ۶:۴۴ ق.ظ

 41. بسیار زیباست، زیباترین شرح حال از نوشیدن کفی افیون با کیفیت عالی، بی نا خالصی.

  به قول ظریفی این از آن اجناس بوده است که مثقالی صد دینار می ارزد.!

  Comment by ایران نژاد — آذر ۱۹, ۱۳۹۴ @ ۱۱:۴۱ ق.ظ

 42. باسلام
  طبق کتابی که من دارم به عنوان غزلیات شمس تبریزی-جلد دوم- انتشارات انس تک

  لطفا ادامه‌ی شعر را اضافه کنید

  هزاران دین و دانش را به یک جرعه کُند حیران *** چه میگویم، چه می دانم، از این سیلاب گوناگون؟
  مگر باشد خیال او، رفیق حسن و خال او*** که شد عقلم عقال او، شدم پیچیده چون عُرجون
  هزاران عقل و اندیشه، شود حیران در آن بیشه*** چو آید شاه، در بیشه، بتابد نور از گردون
  زهی دریای پر گوهر! زهی اَعلای پر اختر*** زهی گلزارِ پر عبهر! که هر دم می شود افزون
  بیآید شاه شمس الدین، ز تبریزِ نِکو آئین*** شود تلخیِ ما شیرین، شود روهایِ ما گلگون

  Comment by هاشم — آذر ۲۹, ۱۳۹۴ @ ۸:۴۸ ب.ظ

 43. چقدر مفسر مولوی داریم تو مملکت آفرین آفرین

  Comment by Anonymous — دی ۱۱, ۱۳۹۴ @ ۱۲:۲۸ ب.ظ

 44. بسیار زیبا بود مثل یگر اشعار مولانا ما ایرانیا آر ام نیستیم جنگجوییم ودعواگر وهمدیگر را قبول نداریم فقط خودمون میفهمیم دیگر ان نمیفهمن اگر شما بهترش را میتوانید بگید پس بسم الله چرا خودتون هیچی نیستین

  Comment by نازی — بهمن ۷, ۱۳۹۴ @ ۴:۳۸ ق.ظ

 45. با سلام به تمام فرهیختگان
  به نظر من تفسیر جناب منصور پویان از همه به این غزل زیبا، نزدیکتر بود و با عقل ظاهری نمی توان این غزل را درک کرد.
  در واقع این غزل مجازی بودن انسان و تمام اجزای هستی رابه ما نشان می دهد و در واقع هیچ چیز آنچنان که ما می بینیم واقعیت ندارد.
  حکایت می کنند که شبی عارفی خوابی می بیند که پروانه شده و بدور شمع پرواز می کند و وقتی از خواب بیدار می شود در خود شک می کند که انسان بوده که خواب پروانه دیده یا پروانه در حال خواب دیدن است که انسان شده.

  Comment by Alireza J — فروردین ۱۲, ۱۳۹۵ @ ۶:۴۹ ب.ظ

 46. متاسفانه وقتم رو با خواندن حاشیه هایی این غزل تلف کردم…قیح گرفت مرا !!!

  روز کوری نزدتان هنر است…بّه بّه بِه این هنر.

  Comment by غریو — فروردین ۱۸, ۱۳۹۵ @ ۱:۵۷ ب.ظ

 47. الهی بمیرم برای مولانا که یک مثنوی هفتادمن نوشت تا توضیح بده جریان چیه و از چی صحبت می کنه ،آخر بعد این همه سال بهش گفتن حشیشی و بنگی و …یه چیزی بود که گفته خموش باش خموش باش نکن بانگ و علا علا

  Comment by آذر — فروردین ۲۳, ۱۳۹۵ @ ۱۲:۳۶ ب.ظ

 48. چه دانستم که این سودا مرا زین سان کند مجنون
  دلم را دوزخی سازد دو چشمم را کند جیحون (۱/ طلب)

  چه دانستم که سیلابی مرا ناگاه برباید
  چو کشتی ام دراندازد میان قلزم پرخون (۲/ عشق)

  زند موجی بر آن کشتی که تخته تخته بشکافد
  که هر تخته فروریزد ز گردش های گوناگون (۳/ معرفت)

  نهنگی هم برآرد سر خورد آن آب دریا را
  چنان دریای بی پایان شود بی آب چون هامون (۴/ استغناء)

  شکافد نیز آن هامون نهنگ بحرفرسا را
  کشد در قعر ناگاهان به دست قهر چون قارون (۵/ توحید)

  چو این تبدیل ها آمد نه هامون ماند و نه دریا
  چه دانم من دگر چون شد که چون غرق است در بی چون (۶/ حیرت)

  چه دانم های بسیار است لیکن من نمی دانم
  که خوردم از دهان بندی در آن دریا کفی افیون (۷/ فنا)

  Comment by آذر — فروردین ۲۸, ۱۳۹۵ @ ۲:۱۴ ب.ظ

 49. دهان بندی: از حیرت دهان بسته شود(در اثر تجربه آن ماجراهای نقل شده در دریا).
  مراد از افیون: کنایه به گیج و ناتوان شدن عقل از ادراک حقایق در اثر حیرت.
  این تبدیل‌ها: تبدیل شدن سودا به مجنون. تبدیل دل به دوزخ. تبدیل دو چشم به جیحون. تبدیل شدن سیلاب به رباینده. تبدیل راوی به کشتی. تخته تخته شدن کشتی. تبدیل شدن دریا به خشکی و….. الی آخر.
  تبدیل: همچنین موضوع مرگ تبدیلی در مثنوی. دریا مُرد خشکی پدیدار شد و یا خشکی آمد دریا مُرد و تمام تبدیل های ذکر شده.
  بی چون: ۱ - بی مانند، بی نظیر. ۲ - خدای تعالی .

  Comment by سالار فرحزادی — فروردین ۳۱, ۱۳۹۵ @ ۴:۱۲ ب.ظ

 50. در کل میتوان اینگونه نیز تصور کرد که حضرت مولانا در ابتدای سیر سلوک عرفانی خویش و قبل از رسیدن به نای آتشین از فراق یار، دچار یک سردرگمی مبهمی شده که او را مجبور به سرودن این غزل زیبا کرده است!
  او با تمام وجود از گذشتهء خویش بریده است و خود را سرزنش میکند. اما هنوز ابتدای راه است و چیز زیادی از مسیر نمیداند و این موضوع تبدیل به یک غم در هاله ای از ابهام شده است!

  مولانا احتمالا در زمان سرودن این غزل در جستجوی حقیقتی بوده که اکنون میداند که هست اما چیز زیاذی از آن نمیداند. و این امر او را در یک حالت خسران و زیان بینی برای گسستن از گذشته و در قبالش، دریافت “هیچ” فرو برده است. که به تدریج و بر اثر اندیشهء بیش از حد و میل وافر به آن او را دچار یک دیوانگی خفیف کرده است! و اینکه هنوز مولانا در خویش مانده است و پا بر سر وجود ننهاده است تا وصال، لایقش گردد!

  Comment by داریوش — اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۵ @ ۹:۰۶ ب.ظ

 51. ( که چون غرق است در بی چون ) یعنی چی؟

  Comment by مجید — خرداد ۱۶, ۱۳۹۵ @ ۱۱:۴۹ ب.ظ

 52. که چون غرق است در بی‌چون = غرق گشتن، نیست شدن در حق تعالی. مقام فناء.

  Comment by سالار فرحزادی — خرداد ۲۳, ۱۳۹۵ @ ۹:۵۶ ق.ظ

 53. یونسی دیدم ایستاده بر لب دریای عشق
  گفتمش چونی؟ گفت ایستاده بر قانون خویش
  بعد از این ما را مگو چونی و از چون درگذر
  چون ز چونی دم زند آن کس که شد بی چون خویش

  Comment by مجید — خرداد ۲۴, ۱۳۹۵ @ ۹:۵۸ ب.ظ

 54. سلام توضیحات عزیزان زیبا بودند اما به نظر من این شعر اوج شورانگیزی مولانا را نشان می دهد و بیان می کند عشق چه سیل بنیان کنی است اما به رغم وایرانگری هایی که دارد عالم جدیدی را می سازد که نظیر ندارد برای توضیحات بیشتر نگاه کنید به: http://www.bbiqarar.blogfa.com نیز« wwww.naarvan1.blogfa.comبا سپاس

  Comment by ر. بیقرار — خرداد ۳۱, ۱۳۹۵ @ ۴:۳۵ ق.ظ

 55. درود
  سال ها قبل ازینکه استادناظری این غزل رو بخونن بطور اتفاقی حین کنکاش در اشعار عالی جناب مولانا با این غزل آشنا شدم و چنان روح وجانم رو مشغول کرد که تا مدت ها زمزمه ش میکردم و ورد زبونم بود و اما برام نامفهوم ، تا اینکه عاشق شدم، یه عشق زمینی به جنس مخالف وطی ۵سال عاشقی معنی تک تک واژه هاش برام تداعی شد…پس اگه میخواید همچین اشعاری رو درک کنید نیاز به عاشق شدن داره…سختش هم نکنید…یه عشق زمینی ، اما عمیق وعاطفی واحساسی…

  Comment by نادرلروند — مرداد ۵, ۱۳۹۵ @ ۱۱:۰۱ ق.ظ

 56. شعر جالبیه مخصوصا تصویر سازی ذهنی قوی تو من ایجاد می کنه من با این شعر از طریق آهنگ همایون شجریان آشنا شدم که البته یکی از ابیات را نداشت

  Comment by پویا — مرداد ۱۲, ۱۳۹۵ @ ۹:۲۳ ق.ظ

 57. با سلام
  من فکر می کنم منظور حضرت مولانا خیلی ساده به نوع ابراز پشیمانی بوده و احتمالا کاری رو انجام داده که پیش بینی نمی کرده انقدر اتفاق بدی براش بیا فته فقط به روش خودش بیانش کرده

  Comment by هادی — مرداد ۱۴, ۱۳۹۵ @ ۱۱:۴۷ ب.ظ

 58. تصنیفی با همین شعر به آهنگسازی اردشیر کامکار و خوانش همایون شجریان عزیز بسیار بسیار شنیدنی است.
  در کل، آلبوم ناشکیبا را بسیار توصیه میکنم که بشنوید. زیبایی خاصی دارد.
  درود.

  Comment by فرداد — شهریور ۲۷, ۱۳۹۵ @ ۲:۵۱ ب.ظ

 59. مولوی درین غزل به زیبایی هرچه تمامتر داستان بزرگی و وسعت عشق را تصویر سازی می کند
  هربار با یک تصویر و با زبان یک مفهوم مشخص..
  و در هر بار مفهومی فراتر ورود پیدا می نماید و مفهوم قبلی را در خود فرو می کشد..
  قالب های متفاوت و تودرتو که بزرگی عشق و محصور نشدنش در هیچ قالبی را تاکید می نماید
  و در آخر سر حیرتی محض و زبانی مغلق که:
  “چه دانم من دگر چون شد که چون غرق است در بی چون”
  چرا که مُنتهای این تصویرهای تودرتو به “امر بی چون” ختم می شود و آنجا دیگر نمی توان پرسید که:
  ذیگر چون شد؟
  و عشق چون خداست… بی قالب… بی مرز… بی انتها…..بی چون!

  این غزل هدیه ای است برای همه دلهایی که وسوسه “این سودا” در عمق جانشان نشسته و آنان که سیلاب ناگهانی شمس تبریزشان، تجربه جرعه ای از آن دریای پرخون فراهم نموده و سرمست آن سودایند… آنان که با وجودی سراسر عجز و بی چارگی و حیرت، در برابر این تودرتویی هستی و دوری و نزدیکی ترساننده سوداگر عالم ، جز سکوت و انزوا چاره و درمانی نمی بیینند

  Comment by ناجی — شهریور ۳۰, ۱۳۹۵ @ ۱۱:۲۰ ق.ظ

 60. توضیح ابیات:
  سودا=عشق، هَوَس، اشتیاق.
  مجنون= جنون زده و دیوانه.
  جیحون=رودخانه.
  قُلزُم=دریا.
  هامون=خُشکی.
  نهنگِ بَحرفرسا=نهنگِ نابود کننده بحر.
  این تبدیل‌ها=بَدَل شدنِ چیزی به چیز دیگر.
  این تبدیل‌ها=تبدیل شدنِ دل به دوزخ، چشم به جیحون، دریا به خُشکی و …
  بی چون=خداوند.
  دهان بندی=سکوت.
  دریا=خداوند و انسان قطره.
  افیون=مستی.

  Comment by سالار فرحزادی — مهر ۹, ۱۳۹۵ @ ۱۲:۰۵ ب.ظ

 61. معناى بیت آخر به نظر اینجانب: مولانا با حیرت میگه که باوجود دانش ودانستن جواب سوالهاى بسیار اما من نمى دانم که چگونه با وجود دهان بسته ام در این دریا به من قدرى از اون شراب سکر آور افیونى خورانده شد و من راتا ابد خمار خودش کرد و …

  Comment by محمد — آبان ۳, ۱۳۹۵ @ ۷:۳۴ ق.ظ

 62. شهرام ناظری توی آلبوم گل صد برگ این شعر رو خونده که رو دست نداره . خواستم اضافه کنم ولی توی لیستتون نبود

  Comment by مهدی — آبان ۳, ۱۳۹۵ @ ۱۱:۰۳ ب.ظ

 63. با سلام خدمت عزیزان دل. خواستم درباره بیت آخر که از خوردن کف دریا صحبت به میان آمده است نکته ای را بیان کنم. روزی از یکی از اساتید حق شنیدم که می گفت انسانهای اولیه که بروی زمین آمدند چیزی نمی خوردند و خورا کشان نور بود. بعدها که موضوع خوردن باب شد اولین چیزی که انسانها در این دنیا نظرشان را برای خوردن جلب کرد کف روی آب دریا بود. و وقتی انسان آنرا میچشد طعمش را خوب میابد. شاید مولانا در بیت آخر که به کف افیونی آب دریا اشاره میکند منظورش همین داستان باشد.

  Comment by سهراب — آذر ۲۲, ۱۳۹۵ @ ۳:۴۶ ق.ظ

 64. اشعار فارسی مخصوصا سبک عراقی و هندی قابلیت تاویل دارند اما نه آنگونه که اشلایر ماخر در هرمنوتیک، تئوریزه کرده بلکه باید معیاری عاقلانه در انداخت زیرا اشعار مولانا همه ترجمان قرآن و فلسفه خاص است و مشحون از جلوت اندیشه های ابن عربی پس اگر گاهی چیزی بر زبان میراند نباید به قیاس، تاویل مخاطب محور نمود که روا نیست

  Comment by حمید — آذر ۲۵, ۱۳۹۵ @ ۴:۱۴ ب.ظ

 65. در جواب اقا یا خانم رسته :
  به نظرم تصویر سازی این شعر مربوط میشه به سفر در درون خویشتن ( سفر قهرمانی) و مواجه شدن با هولناکی های این سفر، ربطی به عالم نشئگی یا عالم هپروت نداره، ایضا فرهنگ سازی در راستای این عوالم

  Comment by بابک — دی ۱۹, ۱۳۹۵ @ ۱:۲۰ ب.ظ

 66. این غزل مولانا من یاد نقاشی های سالوادور دالی میندازه ….

  Comment by مجید — دی ۲۳, ۱۳۹۵ @ ۵:۳۶ ق.ظ

 67. سلام
  این شعر رو شهرام ناظری توو آلبوم گل صد ربگ به صورت آواز همراه با اجرای قطعه ضربی خونده.
  می خواستم از طریق
  “برای معرفی آهنگهای دیگری که در متن آنها از این شعر استفاده شده است اینجا کلیک کنید.”
  اقدام کنم ولی آلبوم “گل صد برگ” بین گزینه ها نبود. مجبور شدم اینجا بنویسم.
  موفق باشین

  Comment by esi — اسفند ۱۵, ۱۳۹۵ @ ۱۰:۵۵ ق.ظ

 68. شاید منظور از بیت آخر این باشد که شاعر عدم آگاهی خود به بسیاری از مسایل را از آن می داند که سهمش از دریای بی کران معرفت تنها شناخت محدودی است که در سیر و سلوک معنوی اندوخته است.

  Comment by حقیر — فروردین ۹, ۱۳۹۶ @ ۳:۲۹ ق.ظ

 69. آقای حمیدرضا با عرض معذرت شما هم خیلی شلوغش کردید بگذارید هرکس برداشت خود را از اشعار زیبای پارسی داشته باشد و با یکدیگر به بحث بنشینند چرا که برداشت های هر ذهن با ذهن دیگری متفاوت است و زیبایی کار هم در همین است…جناب حمیدرضا قرار نیست همه ملت دیدگاه شما را داشته باشند و هرکسی را که دیدگاه دیگری دارد به سخره بگیرید!!! در پایان عرض میکنم بنده از عاشقان حضرت مولانا هستم و موسیقی جناب شجریان، ناظری و چاوشی ( البته در این دو سه سال اخیر) را بسیار می پسندم و عقیده دارم آوازها و ترانه های اجرا شده توسط این بزرگان باعث آشنایی جوانان اینترنت زده و جدا از کتاب این روزگار با ادبیات پارسی شده است.. با تشکر بابک کوچک شما

  Comment by بابک — تیر ۶, ۱۳۹۶ @ ۱:۲۲ ب.ظ

 70. گاهی جوانان به واسطه آهنگ ها با شاعرهای بزرگمون آشنا میشن.

  Comment by مرید — تیر ۷, ۱۳۹۶ @ ۱۰:۵۱ ب.ظ

 71. یعنی درک این مساله که مولانا از عشق صحبت میکند این اندازه دشوار است ؟!
  آیا سودا را چیزی جز عشق میتوان فهمید و دید ؟!
  نمونه ای از حافظ : چو عاشق میشدم گفتم که بردم گوهر مقصود. چه دانستم که این دریا چه موج خونفشان دارد

  مولانا متاسفانه علی رغم عالمگیر شدنش، همچنان غریب است
  فقط کافیست در اینترنت کمی به انگلیسی و فارسی جستجو کنید در مورد آن بزرگوار و غریبی و داستانها و افسانه ها را ببینید
  در حدی که شعری با این درجه از وضوح که عشق کشتی دل را تکه تکه کرد را چیز دیگری ببینند

  Comment by خاموش — تیر ۲۹, ۱۳۹۶ @ ۸:۴۸ ق.ظ

 72. ذکر لااله الاالله در اشعار عرفانی به شمشیر یا تبر یا مقراض یا نهنگ (به علت شباهت دم نهنگ به لا) یا جاروب (همچون غزل ۱۰۵۹) و غیره تشبیه شده است این غزل هم اشاره ای به آثار نفی و اثبات در ذکر خفی(لا اله الا الله ) دارد - آنچنان عارف نفی ماسوی الله میکند و همه چیزها را در هم میشکند و نابود و فانی میبیند که از دریا و خشکی و هر چه هست در وجود او چیزی نمی ماند یا از کف دریا غباری به پا میکند (غزل ۱۰۹۵)واز سختی های سلوک میگوید و از مکاشفات خود بر اثر ذکر میگوید و پس از اینکه اثر ذکر به کمال رسید در هفت وادی سلوک به وادی حیرت میرسد و در حالت مستی و از خود بی خودی (نشئگی )با وجود دنیایی از دانش ها از دیدن عظمت خداوندی سکوت اختیار میکند .
  در توضیح (کفی افیون) غرض همان اثر مستی و بیخودی حاصل ذکر است در ضمن نحوه مصرف افیون در کذشته اینگونه بوده که آب افیون را در کف دست می آشامیدند و هم اکنون نیز در هند و پاکستان . لینک زیر شاهدی است بر آن:
  https://www.youtube.com/watch?v=kFsrrD9T8fQ
  از یاد نبریم مولوی سر سلسله دراویش مولویه است و بی جا نیست از ذکر که از بزرگترین
  مناسک دراویش وصوفیه میباشد در اشعارش
  به صورت های مختلف یاد کند

  Comment by محسن — مرداد ۲۴, ۱۳۹۶ @ ۳:۱۵ ب.ظ

 73. شعر بسیار زیبا و پر مغزی است. اشارتی کوتاه و موجز است بر حال انسان در این دیر خرابات. تلاتم هایی که در ذهن و خیالات انسان را آنچنان سحر میکند که گویی واقعیت است. بیت آخر که چکیده ایست بر آنچه دست آخر با غور در احوال دنیا به آدمی می رسد. علوم جدید خاصه علم عصب شناسی تاییدی بر این مصرع دارد “که خوردم از دهان بندی در آن دریا کفی افیون”. دنیا آن چیزی نیست که می بینید و می شنوید ودرک می کنید. درک از دنیا درک مغز از دنیاست که لزوما بر واقعیت منطبق نیست. گویی در خیالات افیونی زیست می کنیم و واقعیت شاید هیچگاه به طور کامل پرده از چهره ی خود نیاندازد.

  Comment by امیر — شهریور ۲, ۱۳۹۶ @ ۱۱:۱۳ ق.ظ

 74. یاران گرامی به گفته حافظ
  جنگ هفتاد و دو ملت همه را عذر بنه چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند.
  مانند همیشه به همه معانی نگاه نمی کنیم آنچه که دانش ما می باشد برای ما آخرین مرز است و از آن مرز پای پیشتر نمی گذاریم .و از آن مهم تر در این کردار تا به آنجا پیش می رویم که خورشید را نیز نمی بینیم . حقیقت یکی است و همیشه یکی بوده . خود را وا گذاریم و حقیقت را جستجو کنیم

  Comment by بهنام — مهر ۴, ۱۳۹۶ @ ۹:۳۰ ق.ظ

 75. همین شعر رو همایون شجریان در فیلم شهرآشوب به صورت تصنیف با هنوازی تنبور در دستگاه موسیقی شور خونده
  بی شک زیباترین اثریه که خونده
  آهنگسازی این اثر رو استاد محمد رضا درویشی با همکاری گروه عبدالقادر مراغه ای انجام داده.
  شهرآشوب دهمین فیلم سینمایی یدالله صمدی در مقام کارگردان است و ساختهٔ سال ۱۳۸۴ خورشیدی است.
  از اینجا دانلود کنید و بشنوید
  http://bayanbox.ir/info/8692961959057969341/Che-Danestam

  Comment by حامد — مهر ۷, ۱۳۹۶ @ ۱:۵۰ ب.ظ

 76. در کنار نظرات شعر دوستان و ادبای گرامی اضافه می گردد: قدما افیون را بیشتر جهت دارو و درمان استفاده میکردند مولوی در این غزل داستانش را با درد (سودا) شروع میکند وپس از طی مراحل و سختی هایی به درمان( افیون) می رسد.واین افیون عشق است .چنانکه در مثنوی هم می گوید:
  شاد باش ای عشق خوش سودای ما
  ای طبیب جمله علتهای ما
  ای دوای نخوت و ناموس ما
  ای تو افلاطون و جالینوس ما

  Comment by م طاهری — مهر ۲۶, ۱۳۹۶ @ ۱۲:۲۴ ق.ظ

 77. کل شیء هالک الا وجه ه
  بر عدم باشم نه بر موجود مست

  Comment by ط.ه — بهمن ۲, ۱۳۹۶ @ ۲:۴۲ ق.ظ

 78. مگر نه این است که مراد مولانا از بیان این داستان همان داستان حضرت یونس در قرآن کریم است که لحظه ای از یاد خدا غافل گشت و گرفتار درون نهنگ منیت خویش گشت؟
  مگر نه این است یونس پیامبر پس از پی بردن به اشتباه خویش ذکر معروف
  لا إِلَهَ إِلا أَنتَ سُبْحَانَکَ إِنِّی کُنتُ مِنَ الظَّالِمِین را در دل تاریکی درون نهنگ زمزمه کرد؟
  چرا آدمی به این حاشیه بزرگان که نگاه میاندازد خود وارد حاشیه می‌شود و از راه به در میشود و از مسیری که مولانای جان با جان و دل آن را به تصویر کشیده منحرف میشود؟ داستان ازین قرار است که:
  حضرت یونس(ع) از پیامبران الهی بود که سال‌های متمادی برای هدایت قوم خود تلاش کرد. او زمانی که از ایمان آوردن قومش ناامید شد، با ناراحتی و غضب، آنها را رها کرد: «وَ ذَا النُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغاضِباً فَظَنَّ أَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَیْه»؛«النون» به معنای «حوت» و ماهی بزرگ است و مراد از «ذا النون» صاحب حوت؛ یعنی حضرت یونس می‌باشد.
  یونس(ع) قبل از این‌که به او دستور هجرت داده شود، آنها را رها کرد.این عمل، اگرچه بر اساس موازین دینی برای ایشان حرام و مکروه نبود،‌ اما گزینه بهتر این بود که تا رسیدن دستور صریح پروردگار مبنی بر هجرت در کنارشان می‌ماند و صبر پیشه می‌کرد: «فَاصْبِرْ لِحُکْمِ رَبِّکَ وَ لا تَکُنْ کَصاحِبِ الْحُوتِ إِذْ نَادَى‏ وَ هُوَ مَکْظُومٌ».
  در نهایت یونس نبی به جهت این ترک اولی محکوم به حیات در درون شکم ماهی شد. تحمل چنین زندانی غیر طبیعی که هزاران برابر سخت‌تر از زندان‌های عادی می‌باشد، بسیار سخت است چون در شکم ماهی، ظلمت و تاریکی به معنای واقعی کلمه وجود دارد.
  یونس در چنین فضایی با خدای خود مناجات کرده و از عملی که انجام داده توبه می‌نماید و به درگاه الهی چنین عرضه می‌دارد: «…فَنادى‏ فِی الظُّلُماتِ أَنْ لا إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمینَ»

  Comment by بنده خدا — بهمن ۱۶, ۱۳۹۶ @ ۶:۰۹ ب.ظ

 79. دوستان با عرض سلام توجه داشته باشند که این شعر در حول مسئله صورت و بی صورتی دور میزند همانطور که مولانا میفرماید در داستان یونس که
  یونسی دیدم نشسته بر لب دریای عشق
  گفتمش چونی جوابم داد بر قانون خویش
  مهم اینجاست
  بعد از این ما را مگو چونی و از چون در گذر
  چون ز چونی دم زند آنکس که شد بی چون خویش
  و این وصف معاشقه با امر بی چون یعنی خداوند است و حافظ هم میفرماد
  چو عاشق می شدم گفتم ربودم گوهر مقصود
  ندانستم که این دریا چه موج خونفشان دارد
  این مقام حیرت در نزد عرفاست و اینجاست که به قول محی الدین ابن عربی به مقام علم حضوری یا مکاشفه میرسیم و جمله معنی و عبارت را بسوز…دیده ای خواهم سبب(چون) سوراخ کن.. تا سبب را بر کند از بیخ و بن

  Comment by سید علی — اسفند ۱۶, ۱۳۹۶ @ ۸:۳۳ ب.ظ

 80. به نظر این حقیر این غزل خود سوره ایی از سوره های قرآن و آن هم سوره واقعه هست
  در ابتدا از سودایی که مجنون میکند میگوید ، یعنی قبول انسان برای بار امانت الهی و این را سودایی نام میبرد که نهایتش به مجنون شدن می انجامد خوب با این شرایط میسازد و دلش دوزخی و چشمش رود روان از دوری از اصل و معشوق تا اینکه تبدیل ها اتفاق میافتاد برای رفتن به دیار باقی و رو زجزا را ترسیم میکند یعنی سیلای به ناگاه میاید و …… بقیه داستان و این تبدیل ها نه خشکی و نه دریا و نه کوه و …. هیچ باقی نمیگذارد و اقرار میکنه که من چه دانم ؟ و اینکه خیلی چیزها هست که من نمیدانم و ….. و در نهایت انگار که همه این داستانها در خواب و خیال بوده و اینکه افیون خورده علیرغم اینکه دهان بسته بوده یعنی در این جهان با همه این علوم و دانش و دانستن ها جنان این تبدیل ها بروز میکند که تصور میکند در عالم هپروت است و این در واقع از ناباوری ها میآید و بهتر است اشاره ایی کنیم به روایات که انسان در این دنیا خواب است و مرگ او را بیدار میکند و صحرای محشر در بیداری اتفاق میافتد و عجایب و واقعیت ها رخ نشان میدهند به هر صورت من هر بار که این غزل را گوش میدهم با صدای همایون شجریان عزیز پرده ایی دیگر برای من کنار میرود و بسیار عمیق است این غزل و من در این حد و توانم عرض کردم و نه به معنای اینست که من درست گفتم و تمام
  سپاس

  Comment by علی — تیر ۱۱, ۱۳۹۷ @ ۱۲:۱۳ ق.ظ

 81. در جواب اقای رسته
  جناب رسته با اطلاعات اندک و دانش ضعیف فتفا صادر نکنید. جای دارد درمورد وادی حیرت از مراحل عرفان و کلاعرفان همچنین دید و نگرش مولانا بیشتر تحقیق بفرمایید

  Comment by سعید — تیر ۱۷, ۱۳۹۷ @ ۱:۵۸ ب.ظ

 82. لطفا آلبوم گل صد برگ را اضافه کنید.
  به نظرم هیچ کس نمی تواند به زیبایی استاد ناظری مفهوم این شعر را منتقل کنید. از دوستان خواهش می کنم با تمرکز و چشمان بسته به قطعه ی ضربی در آلبوم گل صد برگ گوش فرا دهند. درود بر مولانا و شهرام ناظری

  Comment by محمد — شهریور ۱, ۱۳۹۷ @ ۹:۱۲ ب.ظ

 83. حیف و صد حیف!!
  سکوت اختیار کنید، آنچه بر دل افتد صمیمی ترین است.

  Comment by بی نام — مهر ۳, ۱۳۹۷ @ ۱۱:۵۹ ق.ظ

 84. خانم آذر چه هوشیارانه رابطه ی هر بیت را با مرحله ای کشف کرده و در پانویس این شعر پرمعنا و ارزش نوشته آمد.
  کوته بینی و ماده گرایی در باب افیون و می و … امری تازه یا غریب و حتی بد نیست… چیزی که دردآور است اصرار بر حرف خود و آنقدر مطمین بودن و سخن حق به جانب و مخالفت همیشگی بی آنکه لحظه ای از دیدگاه دیگر نگاه کنیم است که عجیب در فرهنگ غلط این ملت جا افتاده… و البته به جای غر به دیگران باید از خود شروع کنیم…باشد که رستگار شویم

  Comment by محمد — مهر ۳, ۱۳۹۷ @ ۱۱:۳۴ ب.ظ

 85. مصلحت نیست که از پرده برون افتد راز
  ورنه در مجلس رندان خبری نیست که نیست

  Comment by فرهاد — مهر ۲۲, ۱۳۹۷ @ ۹:۲۹ ب.ظ

 86. این شعر انسان رو به وادی حیرت میبره ….. تازه با سایت ت جنابا ندیشمند حضرت ایت الله جناب حمید رضا مروج سبزواری که تفسیر مپنوی دارند اشنا شدم واز مطلب ایشان بسیار منقلب شدم تمنا دارم سری به کانال تلگرامی که از طرف یکی از شاگردان ایشان ایجاد شده بزنید برای اهل دلها مناسب

  Comment by جمشید نیکفر — مهر ۲۵, ۱۳۹۷ @ ۶:۵۲ ب.ظ

 87. این شعر انسان را به وادی حیرت میبره از اهل دل ها تمنا دارم سری به کانال مروج توحید . بزنند تا با مفسر مثنوی معنوی که توسط یکی از شاگردام استاد ایتالله حمید رضا مروج سبزواری ایجاد شده بزنند . . امیدوارم که فیض ببرید واستاد را از دعای خیر بهرمند سازید

  Comment by جمشید نیکفر — مهر ۲۵, ۱۳۹۷ @ ۷:۰۲ ب.ظ

 88. همایون شجریان این شعر را در فضایی غریب و متفاوت از دیگر از آهنگ هایش میخواند؛ آوازی سوزناک، فریاد های گاه و بی گاه پس زمینه موسیقی و کمانچه کاملا فضایی غمناک را میسازند و بربت و کوزه، فضایی شرقی و نارنجی گون را در موسیقی می پراکند…

  Comment by سروش — دی ۱۰, ۱۳۹۷ @ ۱۱:۴۶ ب.ظ

 89. اگر معنای افیون ، عینِ بنگ و مخدر و ماریجوانا است ، پس باید معنای شراب در تمام ابیات مشروبات الکلی باشد؟!؟!

  Comment by پیمان — دی ۱۳, ۱۳۹۷ @ ۷:۱۰ ب.ظ

 90. برای درک بهتر مصراع آخر به شکل زیر تغییر دادم:
  که خوردم از کفی افیون در این دریا دهانبندی

  Comment by حمیدرضا ماهوتچیان — دی ۲۶, ۱۳۹۷ @ ۱۱:۴۲ ق.ظ

 91. متاسفانه بعضی از دوستان حتی مثقالی بویی از احساسات و عرفان و عشق نبردن و همه چیز رو منطقی و عقلی نگاه میکنن…
  این شعر یک شاهکار عرفانی هست

  Comment by ابوالفضل — دی ۲۷, ۱۳۹۷ @ ۴:۴۴ ق.ظ

 92. ضمن عرض سلام. این غزل را استاد شهرام ناظری در آلبوم گل صد برگ، بسیار شور انگیز خوانده اند. بنده و یقینا بسیاری هم نسلان من که اهل ادبیات و موسیقی فاخر بوده اند احیانا با آنچه که گفتم موافق باشند. حقیر تلاش کردم که آن خوانش به غایت دل انگیز را به فهرست آواها اضافه کنم لیکن مع الاسف آلبوم گل صدبرگ در فهرست آثار در دسترس استاد ناظری موجود نبود. تقاضا دارم لطف کنید و قطعه مزبور را اضافه بفرمایید.
  با احترام فراوان

  Comment by حسام — دی ۲۹, ۱۳۹۷ @ ۱۰:۰۷ ق.ظ

 93. دوستان گرامی جای تاسف بسیاری است که هر کسی بدون داشتن اطلاعات کافی و بدون شناخت عرفان و شعرهای حضرت مولانا به بحث و سخن در مورد این شعر بسیار زیبا و پر از اگاهی میپردازد
  جای تاسف بسیار است که با اینکه دسترسی به اگاهی و اطلاعات بسیار اسان شده هر شخص بی اطلاعی در مورد این غزل ،اجازه به خود میدهد که سخن بگوید
  البته که ما ایرانی ها همه کارشناسان خوبی هستیم و درهر موردی که اگاهی نداریم نظر میدهیم و سابقه درخشانی در این امر داریم
  این غزل جاذبه های عشق به خالق ساختارها و قوانین جهان هستی و حرکت فرد مشتاق به سمت تعالی و …..را توضیح داده در این غزل حضرت مولانا به خوبی مراحل حرکت و اتفاقاتی که در مسیر برای عارف حادث میشود رو به خوبی توضیح داده و خلاصه بگویم فقط اهلش میدانند و بس
  خواهشا با تفسیر های نا اگاهانه و بدون داشتن اگاهی نسبت به این موضوع قلب دوستان اهل شعر و هنر را ازرده نکنید
  و قدر دان شعرای بزرگمان باشیم و به اثراتشات که گنجینه ای بس ناتمام شدنیست احترام بگذاریم .

  Comment by مسعود — بهمن ۸, ۱۳۹۷ @ ۷:۵۲ ق.ظ

 94. به نظر حقیر مولانا مراحل کشف حقیقت و رسیدن به سطح بالاتر امامجهولی از آگاهی را در این شعر به تصویر می کشد که شباهت زیادی به داستان دقوقی در مثنوی دارد که در آن داستان هم کشتی یی در حال شکسته شدن هست.
  چه دانستم که این سودا مرا زین سان کند مجنون
  مولانا زندگی روزمره یی داشته چنانکه خودش با شرمساری می گوید : عطارد وار دفتر باره بودم
  زبر دست ادیبان می نشستم
  وبعد از آشنایی با شمس در پی کشف حقیقت می رود. منظورش از سودا یعنی همان خیال محال برای کشف حفیقت است.
  دلم را دوزخی سازد دو چشمم را کند جیحون
  این کشف حقیقت الهی باعث بشه دلش بیقرار و پر رنج بشه و چشمش دایم گریان بشه.
  بقول خودش سخن عشق چو بی درد بود بر ندهد ویا جاییکه میگوید : چشم گریانم ز گریه کند بود (قبل از آشنایی با شمس)

  چه دانستم که سیلابی مرا ناگاه برباید

  چو کشتی ام دراندازد میان قلزم پرخون

  در خشکی بوده و سیلابی او را به ورطه دریا می کشد. خشکی در اشعار مولانا نشانه دوری از حقیقت الهی است.
  نگفتمت منم بحر و تو یک ماهی مرو به خشک که دریای با صفات منم

  زند موجی بر آن کشتی که تخته تخته بشکافد

  که هر تخته فروریزد ز گردش‌های گوناگون

  در حالیکه از حقیقتی که فکر می کرده یافته هست حیرت کرده بوده امواجی کشتی خیالش را نابود میکنند و حقیقت رو در چیز دبگری که دریا باشد تصور می کند.

  نهنگی هم برآرد سر خورد آن آب دریا را

  چنان دریای بی‌پایان شود بی‌آب چون هامون

  شکافد نیز آن هامون نهنگ بحرفرسا را

  کشد در قعر ناگاهان به دست قهر چون قارون

  اما این بار هم نهنگی دریایی را تصور میکرده حقیقت هست را می بلعد و دریا خشک می شود و همچنان که محو تماشای نهنگ بوده خشکی یا هامون نهنگ را به قعر میکشد.

  چو این تبدیل‌ها آمد نه هامون ماند و نه دریا

  چه دانم من دگرچون شدکه چون غرق است دربی‌چون
  همه چیزهایی که فکر می کرد حقیقت هستند غرق شده اندِ

  چه دانم‌های بسیار است لیکن من نمی‌دانم

  که خوردم از دهان بندی در آن دریا کفی افیون
  البته چیزهایی حالا می داند ولیکن تظاهر می کند که نمی داند چون کسی (شمس) او را به بسته نگه داشتن دهان و فاش نکردن اسرار الهی توصیه کرده ودر آن دریا حقیقتی را به او گفته که اگر باز گو کند عامه تصور می کنند که او افیون خورده

  Comment by افشین — اسفند ۶, ۱۳۹۷ @ ۸:۱۹ ق.ظ

 95. با سلام به همه دوستان و ادیبان. نکته ای ذهن من رو درگیر کرده. بارها و بارها این شعر رو گوش می کنم و فقط یک چیز در آن دیدم. که دارای اهمیتی بود که می بایست جای با متخصصان ادیب در میان می گذاشتم.
  با تمام احترام به تحلیل های ادبی و معناهای مختلف که در این صفحه و صفحه های دیگر خواندم، اشتباه یا عدم درک در اصل شعر را متوجه شدم. این فقط یک شعر نیست . این خواب معنا داری است که مولانا دیده و معنا و فهم این خواب موجب سرودن این شعر شده که در ابیات اول و آخر به آن اشاره شده. در بیت اول مصرع اول سودا نه دارواست نه مخدر است بلکه ماجرای خواب که سودا به معنای دگرگونی است که معنای غم انگیز آن دل را چون دوزخ سوزان و چشم ها را چون جیهون گریان می کند. علاقه مندان می توانند به کتاب های تعبیر خواب معتبر رجوع کنند. مولانا به علم تعبیر خواب آگاهی داشته. و برای همین بیت اول این چنین سروده شده. در بیت دوم چه دانستم اشاره به حداقل ناخودآگاه سیل می کند که او را در خواب می برد و درون کشتی در خون می اندازد. که دراینجا سیل تعبیری از لشگریان یا ملت یا حکمتی دارد که بر سرزمین غالب می شود و مولانا در کشتی می افتاد که معمولا معنای سران آن لشکر و یا حکومت که باید نجات گر باشند ولی در خون خودشان هستند و موجی از همان دریا که گروهی از همان ملت و یا لشگر کشتی را در هم می شکند چنانچه تخته تخته های آن به گونه های مختلف درگون می شود که سرانجام آن دولت است که دارای آن از هم‌پاشید و هر کدام به سویی می رود ، نهنگی سر از آب بر میاورد که بزرگی از میان ملت یا لشگریان بالا تر میاد و آب تمام دریا را می خورد که به معنای پادشاهی تمام سر زمین است که آن دریای بی پایان خشک شد چون هامون ،به ظلم حکومت اشاره می کند و نابودی سرزمین و خشک شدن چون هامون اشاره به زمان حادثه می کند که در خواب زمانی اتفاق افتاده که هامون خشک شده است. و در بین بعد میگه چون این تبدیل ها آمد باز به اشاره خواب معنا دار هست که همه اینها معنا داره و دوباره میگه از دریا و هامون اثری نماند و چون و چرایش رو نمی دونم. و در بی بعد دوباره میگه چه دانستم های بسیار است که اشاره به فهم معنای خوابش داره اما چه دانستم ….. اصلا به بند صورت بند افیون که به معنای مخدر و یا هرچیز دیگر باشد نیست. بلکه منظور خوردن مقدار کمی کف کثیف دریا در خواب بوده که به معنا کسب مال حرام و یا گناه است که مولانا سر در نمی آورد که چطور حادثه که در زمان او نیست مال حرام خورده درآن یا گناهی او در آن مرتکب شده. و نقطه مجهولی برای خودش است. خوب چه دانست که روزی شعر و اشعارش شود جشن و مراسم و گاهی به وسیله اون مال حرام.

  Comment by میثم ح — فروردین ۱۹, ۱۳۹۸ @ ۱:۲۴ ب.ظ

 96. به نظر این بنده حقیر شاه شاهان عالم به خدا روز به روز نزدیک تر شده چیزهایی دیده که ما نمیتوانیم ببینیم..جالب است برای مولوی در نی جوشش درون اتفاق افتاده شاید دیگران این اتفاق را در چیز دیگر ببینند به امید رسیدن به خود دریا بی پایان
  ای هیچ به هیج مپیچ،،که عالم همه هیچ ایت و هیچ

  Comment by حمید — خرداد ۲۰, ۱۳۹۸ @ ۴:۰۲ ب.ظ

 97. با سلام و درود خدمت اساتید بزرگوار در خصوص مفهوم این بیت شعر که خوردم از دهان بندی در آن دریا کفی افیون
  بنظر میاد که می بایست اینطور خوانده شود که خوردم از دهان ،، بندی در آن دریا کفی افیون
  که منظور ایشان از بندی در ان دریا یعنی قسمتی یا بخشی از اب دریا بوده است .

  Comment by محمدرضا مالکی — مهر ۱۸, ۱۳۹۸ @ ۸:۴۹ ق.ظ

لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بنویسید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره