1. نام سراینده اثیر اخسیکتی یا اثیری اخسیکتی بوده و انتصاب به مولانا اشتباه است

  Comment by بهرام ناهد — خرداد ۸, ۱۳۹۵ @ ۱:۲۹ ب.ظ

 2. در دیوان اثیر اخسیکتی به این شکل آمده است:
  بر من رقم خطا پرستی همه هست
  ناکامی عشق و تنگدستی همه هست
  با این همه، در میانه مقصود تویی
  جای گله نیست، چون تو هستی همه هست

  جای رباعیات زیبای این شاعر در گنجور خالیست..
  امشب منم و وصال آن سرو بلند
  می را ز لبش چاشنیی داده به قند
  ای شب اگرت هزار کارست مرو
  وی صبح گرت هزار شادیست مخند

  از جان که نداشت هیچ سودم، تو بهی
  در دل که فرو گذاشت زودم، تو بهی
  از دیده که نقش تو نمودم، تو بهی
  دیدم همه را و آزمودم، تو بهی..

  Comment by نادر.. — فروردین ۱۹, ۱۳۹۶ @ ۷:۱۵ ب.ظ

 3. چون خوبی و هوش و زیبائی بدون بدی و جهل و زشتی و نفرت بی معنی هستند و با تجربه مکرر و مقایسه و تایید معیار دل که حقیقت است این اوصاف یک میانه و معیار در دل ایجاد میکنند که نسبت به ریاضت و شادی و عشقی که ما تجربه کرده و نه مطالعه نموده ایم جابجا میگردد یا در دل الگوی حقیقتی ایجاد مینماید که از زمان تولد صفر و خالص و معیاری تعریف نشده یا روح پاک و آماده شکل گیری بوده است و نهایت با تجربه مکرر ظلمت و تاریکی و ضد آنها حقیقت و نور و خدائی،روزی در مسیر اولیه و نورانی و خیره کننده جان ما افتاده و مسیر نورانی حقیقت را که بدون تجربه جهالت و تاریکی ممکن نیست ،خواهد یافت. مولانا میگوید چون جهان از اوست پس هر آنچه در آن است حکمت اوست از جمله گناه و بدی که این ما هستیم که بد میبینیم

  Comment by مهدی — خرداد ۱۱, ۱۳۹۸ @ ۱:۱۲ ب.ظ

لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بنویسید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره