1. اشعار خیام همه در وصف حال و آینده انسانها میباشد اگر بیشتر به عمق اشعار توجه کنیم متوجه میشویم که ایشان خیلی به خداوند نزدیک بوده

  Comment by Anonymous — آبان ۱۸, ۱۳۸۸ @ ۹:۰۶ ق.ظ

 2. ناشناس گرامی، من فکر میکنم خیام آنقدر به خدا نزدیک بوده که تشخیص این از آن غیر ممکن شده است! البته برای حرفم دلیل هم دارم: هیچ راباعیی از خیام پیدا نخواهید کرد که در آن کلمه خدا را بکار برده باشد! اگر شک دارید، در بالای همین صفحه “خدا” را در سروده های خیام بجویید … نخواهید یافت :)

  Comment by فرهاد — آذر ۱۵, ۱۳۸۹ @ ۱۲:۲۵ ب.ظ

 3. به رباعی شماره ۱۲۹ مراجعه کنید میبینید که از ایزد نام برده که مترادف خدا میشود.

  Comment by Anonymous — بهمن ۲۲, ۱۳۸۹ @ ۱۰:۴۲ ق.ظ

 4. جناب خیام زندگی را به درستی درک بود ایشان اعتقاد راسخ به خدای متعال داشته اما به خرافه های دین هیچ اعتقادی نداشته مباحثی چون بهشت و جهنم را قبول نداشته این حقیقت محض است که خالقی وجود دارد که تمام هستی را آفریده اما این کذب محض است که همان خالق عدۀ از مخلوقاتش را در جهنم بسوزاند و عدۀ دیگر را در بهشت جای دهد آن هم به جرم و یا صواب ناکرده

  Comment by تمیم — شهریور ۵, ۱۳۹۳ @ ۱۲:۲۴ ق.ظ

لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بنویسید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره