گنجور

بخش ۳۵ - تعظیم نعت مصطفی صلی الله علیه و سلم کی مذکور بود در انجیل

 
مولوی
مولوی » مثنوی معنوی » دفتر اول
 

بود در انجیل نام مصطفی

آن سر پیغامبران بحر صفا

بود ذکر حلیه‌ها و شکل او

بود ذکر غزو و صوم و اکل او

طایفهٔ نصرانیان بهر ثواب

چون رسیدندی بدان نام و خطاب

بوسه دادندی بر آن نام شریف

رو نهادندی بر آن وصف لطیف

اندرین فتنه که گفتیم آن گروه

ایمن از فتنه بدند و از شکوه

ایمن از شر امیران و وزیر

در پناه نام احمد مستجیر

نسل ایشان نیز هم بسیار شد

نور احمد ناصر آمد یار شد

وان گروه دیگر از نصرانیان

نام احمد داشتندی مستهان

مستهان و خوار گشتند از فتن

از وزیر شوم‌رای شوم‌فن

هم مخبط دینشان و حکمشان

از پی طومارهای کژ بیان

نام احمد این چنین یاری کند

تا که نورش چون نگهداری کند

نام احمد چون حصاری شد حصین

تا چه باشد ذات آن روح‌الامین

بعد ازین خون‌ریز درمان ناپذیر

کاندر افتاد از بلای آن وزیر

 

با دو بار کلیک بر روی هر واژه می‌توانید معنای آن را در لغت‌نامهٔ دهخدا جستجو کنید.

شماره‌گذاری ابیات | وزن: فاعلاتن فاعلاتن فاعلن (رمل مسدس محذوف یا وزن مثنوی) | منبع اولیه: ویکی‌درج | ارسال به فیس‌بوک

این شعر را چه کسی در کدام آهنگ خوانده است؟

برای معرفی آهنگهایی که در متن آنها از این شعر استفاده شده است اینجا کلیک کنید.

حاشیه‌ها

تا به حال ۱۰ حاشیه برای این شعر نوشته شده است. برای نوشتن حاشیه اینجا کلیک کنید.

محمدش نوشته:

مسلمانان می گویند نام پیامبر در انجیل “پرکلیتوس/فارقلیط” به معنی تسلی دهنده یا مدافع یا کمک دهنده آمده است. درحالی که مسیحیان تسلی دهنده را “روح القدس” می دانند ( که همواره راهنمای مؤمنان است)
جالب است که مولانا می گوید:
نام احمد چون حصاری شد حصین
تا چه باشد ذات آن “روح‌الامین”

می دانید که “روح‌الامین” همان “روح القدس” است. ولی آیا ملای رومی اتفاقی این عبارت را آورده است؟
http://setude.blogfa.com/post/14

👆☹

امین کیخا نوشته:

و البته محمد جان تنها کسی که گفته من پاراکلیتوس هستم مانی بوده است !

👆☹

مهدی کاظمی نوشته:

بود در انجیل نام مصطفی

آن سر پیغمبران، بحر صفا

در این بیت و ابیاتی که تا داستان بعدی می‌آید مولانا تلاش می‌کند تا به سوالی که ممکن است از خواندن داستان قبلی پدید آمده باشد، پاسخ دهد. سوال این است که اگر بر فرض این اختلافاتی که در اثر حیله ونیرنگ وزیر جهود در بین قوم عیسی (ع) پیش آمد، رخ نمی‌داد آیا پیروان عیسی (ع) برای همیشه رستگار بودند؟ و دیگر نیازی به بعثت پیامبر اسلام نبود؟
به طور کلی جواب مولانا به این مسئله این است که هر چند جوهر و اصل تعالیم همه انبیای الهی یکی است ولی هر پیامبری دور و زمان خاص خود را دارد که با پایان یافتن آن، دور و نوبت پیامبر دیگر شروع می‌شود و مردم باید برای نیل به کمال نهایی از پیامبر زمان خود پیروی کنند. بنابراین، حتی اگر حیله‌های وزیر جهود و امثال او نیز کارگر نمی‌افتاد و دین عیسی (ع) از هرگونه تفرقه و انحرافی ایمن می‌ماند، بالاخره روزی دورش به اتمام می‌رسید و پیامبر دیگری دور خود را آغاز می‌کرد.
مطابق این جواب آن گروهی از پیروان عیسی (ع) که به این مطلب آگاهی داشتند از تفرقه‌ها مصون ماندند و گمراه نشدند زیرا می‌دانستند طبق آنچه در انجیل آمده است پس از عیسی (ع ) پیامبر اسلام مصطفی (ص‌) دوران پیامبری خود را آغاز خواهد کرد.
این که نام پیامبر اسلام در انجیل ذکر شده است مطلبی است که در بعضی از آیات قرآن از جمله قسمتی از آیه ۶ سوره الصف به آن اشاره شده است: … مبشراً برسول ٍ یاتی من بعدی اسمه احمد … ” …بشارت دهم به آمدن رسولی که پس از من (عیسی) می‌آید و نامش احمد است … ”
در شرح این آیه، مفسران قرآن مانند طبری ، ابوالفتوح و امام فخر رازی مراد از این بشارت را اشاره به نام و نشان پیامبر اسلام دانسته‌اند. البته درکتاب مقدس رایج مسیحیان نام محمد یا احمد به صراحت دیده نمی‌شود ولی ظاهرا مفسران قرآن نام ” پاراکلیتوس” را که عربی شده آن ” فارقلیط ” و در ترجمه فارسی ‌”تسلی‌دهنده‌” است و در انجیل یوحنا در فصل‌های ۱۴ و ۱۶ به عنوان کسی که پس از رفتن عیسی(ع) از جانب پروردگار می‌آید، مصداق نام پیامبر اسلام می‌دانند. البته در انجیل معروف به” برنابا ” نام پیامبر اسلام به صراحت آمده است ولی این انجیل مورد تایید کلیسا نیست. به هرحال، مولانا معتقد بوده است که نام پیامبر اسلام در انجیل ذکر شده است و آنان که به این مسئله معرفت داشتند، منحرف نشدند….

👆☹

الهه نوشته:

کاملا واضح است اولا واجب نیست حتما مصطفی نام برده همان رسول الله محمد باشد, از طرفی از لفظ پیامبر استفاده شده, اگر کمی اطلاعات دینی داشته باشید پیامبر یعنی پیام رسان که همان معادل نبی هست نبی از نبأ امده یعنی خبر, یعنی کسی ک اخباری از اسمان و ملکوت دریافت میکند و به دیگران میرسوند, حالا ما ۱۲۴ هزار پیامبر داشتیم , در اینجا حضرت مولانا گفته سر پیامبران, ایا فقط محمد مصطفی از سایر انبیا مقامش بالاتر بود ؟ خیر همونطور که در احادیث متواتر هست ایمه و اوصیای پیامبر که نام انها در وصیت پیامبر امده افضل همه پیامبران هستند , اینجا به نام احمد اشاره شده پس میتواند در یک حالت پیامبر ما محمد رسول الله باشه و در یک حالت دیگه وصی از اوصیای پیامبر که نام او احمد است باشد.

ایا وصی داریم که نام او احمد باشد ؟بله اگر به کتاب غیبت شیخ طایفه یا شیخ طوسی ص ۳۰۰ وصیت رسول اکرم ص,مراجعه کنیم خواهیم دید که وصی از اوصیای رسول است که نامش احمد است.

اما چرا حالت اول نیست , یعنی احمدی که مولانا ذکر کرده همان رسول الله محمد ص نسیت؟
در انجیل جاهایی ک از پریکلیتوس یا فارقلیط یا همان تسلی دهنده نام برده اصلا ربطی به دوران حضرت محمد ندارد بلکه به مهدی اخرالزمان اشاره دارد
به متن زیر از انجیل دقت کنید :
یوحنا ۱۶ : ۵-۹
اما الآن نزد فرستنده خود می‌روم و کسی از شما از من نمی‌پرسد به کجا می‌روی. ولیکن چون این را به شما گفتم ، دل شما از غم پر شده است. و من به شما راست می‌گویم که رفتن من برای شما مفید است ، زیرا اگر نروم” تسلی دهنده ” نزد شما نخواهد آمد. اما اگر بروم او را نزد شما می‌فرستم. و چون او آید ، جهان را بر گناه وعدالت و داوری محکوم خواهد نمود . اما بر گناه ، زیرا که به من ایمان نمی‌آورند.

ایا حضرت محمد جهان را پر از عدل و داد کرد ؟
خیر بلکه ایشان ص فرمود کسی از فرزندان من که همان مهدی ع است جهان را پر از عدل و داد میکند

پس واضح شد تعارضی در شعر مولانا نیست و همه چیز صحیح است و حضرت مولانا عالم به این امور بوده

اما نکته ای که دوستمان درباره فارقلیط گفتند که او همان روح القدس است این مساله هیچ دلیلی ندارد و صرفا یک جبهه است در انجیل جایی که از روح الامین صحبت شده تماما از ضمیر مثنی استفاده شده اما در این قسمت برای فارقلیط از ضمیر مذکر استقاده ویشود پس اینها یکسان نیست
دلایل بسیار زیادی برای رد کلام غیر علمی ایشان موجود است که با اندکی مطالعه حاصل میشود ,
@vasie13

👆☹

خواجوی کرمانی نوشته:

دوستان الهه و مهدی
این ۱۲۳۹۹۹ پیغمبر بر کدام قوم فرستاده شده آنان را رستگار کرده اند؟؟

👆☹

بیژن نوشته:

ایه ای در قران نداریم که از ۱۲۴ هزار پیامبر سخنی گفته باشد و یا بشارت بر ظهور کسی بدهد که جهان را پر از عدل و داد خواهدکرد . در مورد انجیل هم متن ان قابل اعتماد نیست و حتی به زبان اصلی عیسی نیست و انجیل های متعددی سالها بعد از مسیح نوشته شده که بسیاری از بین رفتند و انجیل های فعلی هم بیشتر شرح زندگی و کارهای اوست و مقداری هم گفته هایش که چه بسا تحریف شده باشند. الله اعلم

👆☹

علی نوشته:

چطور وقتی که تورات و انجیل در مقابل قرآن قرار می گیرند تحریف شده اند ولی وقتی مسلمانان قصد دارند از آن ها استفاده کنند و به گونه ای نام خود در آن جا کنند تحریف شده نیست؟

👆☹

هومن بهامین نوشته:

من از دوستان تعجب میکنم در همین ابیات اخیر مولانا اصرار داشته که به معنی توجه کنیم و صورت و داستان مهم نیست حال چه تفاوت میکند که از کدام احمد در انجیل سخن رفته باشد ؟ احمد ما یا احمد کس دیگر .. خنده دار است . کاملاً واضح فرموده اند انانی که از انسان کامل زمان خود پیروی کردند در امان ماندند و رستگار شدند … عشق زنده پاینده است …

👆☹

رازقی نوشته:

دوستان اگر نگاه دقیقی به بیت :

هم مُخَبَط دینِشان و حُکمشان
از پِیِ طومارهایِ کژ بیان

بیاندازند و بر اوضاع خاورمیانه ی امروزی هم واقف باشند به راحتی میفهمند که منظور مولوی از “طومارهای کژ بیان” چیزی جز احادیث و روایات نیست
شیخ بهایی هم در این باب میفرماید:

علم فقه و علم تفسیر و “حدیث”
هست از تلبیس ابلیس خبیث

کمی به خود بیاییم…

👆☹

ایلیاد نوشته:

در این ابیات منظور از احمد و روح الامین کیست؟
طبق کلام خدا هدف از آفرینش انسان ، پیدا شدن نخبگانی است که بتوانند از اندیشه و عقل و اختیار خود استفاده کنند و چنین کسانی توسط حق تعالی به تکامل می رسند و دارای بیش برتر و شنوائی برتر و درکی والاتر می شوند و خداوند از روح خودش به آنها عطا می کند همچنانکه در قرآن انسان و بشر آفریده شد و زمانیکه این انسان از عقل و فکر خود استفاده کرد و در مقابل ملائک به پیروزی رسید به او آدم گفته شد و سپس خداوند به ملائک فرمود وقتی آدم روهدایت کردم و به او از روح خودم عطا کردم ، او را برتر از خود بدانید:
پس وقتى هدایتش کردم و به تکامل رساندمش و از روح خود در او دمیدم، او را برتر از خود یاد کنید [ حجر ۲۹ ] سپس هدایتش کرد و به تکامل رساندش و از روح خود در او دمید و شما را شنوا و بینا و متفکر ساخت چه اندک سپاس مى ‌گزارید؟ [ سجدة ۹ ]
پس ما باید با استفاده از عقل و فکرمون و بکمک هدایتگر خداوند به مقام آدمیت برسیم و آنزمان مسجود ملائکه می شویم و مقام ما از ملائک یعنی پادشاهان نیز بالاتر می رود:

در مدرسه آدم با حق چو شدی محرم/ بر صدر ملک بنشین تدریس ز اسما کن

لذا افرادی که به پاداش روح می رسند بعد از مرگ جسم خاکی خود را ترک کرده و در روح خداوند با تولدی دوباره زنده شده و به حیات جاودانه میرسند و بستگی به رتبه و مقامشان دستیار حق تعالی شده و آیه ای از آیات الله می شوند مثل مریم:

و آنکسی که خود را پاکدامن نگاه داشت پس از روح خویش در او
دمیدیم و او و پسرش را براى جهانیان آیه ای قرار دادیم [أنبیاء ۹۱]

و به مجموع این افراد در قرآن روح و آیات الله گفته شده که درهر زمانی خداوند یکی از آنان را برای هدایت کردن انسان های دیگر به میان آنان رسالت می دهد:

هیچ بشری را نسزد که الله با او سخن گوید،جز به وحی یا از پشت حجابی یا «رسولی» را رسالت می دهد پس وحی می کند به اذن خویش آنچه را بخواهد ؛ یقیناً او «حکیمی» والاست [۵۱ شوری]

و در صدر اسلام یکی از این رسولان هدایتگر به سوی پیامبر و تازه مسلمانان نازل شد و این رسول حکیم که به اذن خود وحی می کند روحی از امر خداست تا مردم رو به راه راست هدایت کنه:

و بدین خاطر «روحی» از «امر» خود را به سوی تو وحی کردیم ، تو نه درکی از کتاب و نه ایمان داشتی!؟ ولی او را «نوری» گرداندیم تا هر کدام از بندگانمان را که بخواهیم به وسیله او هدایت کنیم و قطعأ تو برای هدایت کردن بسوی صراط مستقیمی [۵۲ شوری]

و این رسول حکیم ، بنام احمد است که روحی از امر خدا می باشد و او همان رسولی است که عیسی مسیح بشارت آمدنش را داده بود :

و آن هنگام که عیسى پسر مریم گفت:اى فرزندان اسرائیل، من رسول الله به سوى شما هستم. آنچه از این تورات ، که در دستان شماست را تصدیق مى‌کنم و به رسولی که پس از من مى‌آید و نام او «احمد» است بشارتگرم ، پس وقتى او با دلایل روشن به سراغشان آمد ، گفتند: این سحرى آشکار است * و إذ قال عیسى ابن مریم یا بنی إسرائیل إنی رسول الله إلیکم مصدقا لما بین یدی من التوراة و مبشرا برسول یأتی من بعدی اسمه أحمد فلما جاءهم بالبینات قالوا هذا سحر مبین [صف ۶]

و این رسول حکیم همان رسول کریم و امینی است که پیامبر در معراج به دیدن او رفت و قرآن سخن اوست:
و سوگند به صبح چو دمیدن گیرد بی شک قرآن سخن رسولی کریم است قدرقدرتی که نزد صاحب عرش مکین است و در آنجا فرمانروائی امین است و دوست شما دیوانه نیست و او را در اُفق مبین دیده است [تکویر ۱۸-۲۳]
در سوره شعرا پنج تن از پیامبران یعنی : نوح ، هود ، صالح ، لوط و شعیب بعنوان رسولی امین نام برده شده اند «إنی لکم رسول أَمین» و همچنین در سوره دخان موسی بعنوان رسولی کریم و همچنین رسولی امین نام برده شده :

و به یقین، پیش از آنان قوم فرعون را بیازمودیم و رسولی کریم به سراغشان آمد بندگان الله را به من بسپارید، زیرا که من برای شما رسولی امینم [ دخان ۱۸ ]

و با توجه به سوره تکویر که آن روح از امر خدا رو رسولی کریم و رسولی امین نام برده پس احتمال اینکه از میان این پیامبران که رسولی امین نامبرده شده اند ، موسی که رسول کریم هم نام برده شده همان روحی باشد که در صدر اسلام نازل شده بیشتر است یعنی موسی همان روح الامین است که بر پیامبر نازل شد و به او رسالت داد چون نام او در تورات و انجیل آمده و دانشمندان بنی اسرائیل نیز او را می شناسند:

و بی شک آفریدگار تو همان عزیز رحیم است وقطعأ او نازل شده آفریدگار این جهان هاست بوسیله او این روح الامین نازل شد بر ذهن و قلبت ، تا از هشدار دهندگان باشی دارای زبانی فسیح و روشنگر است و بی شک او در کتاب پیشینیان است آیا همین نشانه ای برایشان نیست که دانشمندان بنی اسرائیل او را می شناسند[شعراء ۱۹۱-۱۹۷ ]

👆☹

کانال رسمی گنجور در تلگرام