گنجور

 

با دو بار کلیک بر روی هر واژه می‌توانید معنای آن را در لغت‌نامهٔ دهخدا جستجو کنید.

شماره‌گذاری ابیات | وزن: مفعول مفاعیل مفاعیل فعل (وزن رباعی) | شعرهای مشابه (وزن و قافیه) | منبع اولیه: ویکی‌درج | ارسال به فیس‌بوک

این شعر را چه کسی در کدام آهنگ خوانده است؟

برای معرفی آهنگهایی که در متن آنها از این شعر استفاده شده است اینجا کلیک کنید.

حاشیه‌ها

تا به حال ۳ حاشیه برای این شعر نوشته شده است. برای نوشتن حاشیه اینجا کلیک کنید.

آرمان تولایی نوشته:

خیام در بیت اول این شعر؛ بر خلاف عامه مردم که این اعتقاد را دارند که عدالت در این جهان حاکم است به صراحت بیان می کند که عدالتی در جهان وجود ندارد و یگانه مسئول برقراری عدالت انسان است.

همچنین خیام در بیت دوم این اعتقاد عامه مردم را به چالش می کشد که؛ هرکس خوبی کند لزوما خوبی آن به خودش باز می گردد وخوبی می بیند.

از طرفی تنها با درک این نکته که انسان یگانه مسئول برقراری عدالت در جهان است و نباید به بهانه اینکه رفتار جهان عادلانه است شانه از زیر بار این مسئولیت خالی کند و همچنین با رسیدن به این دیدگاه که انجام خوبی و فضیلت باید فی نفسه باشد نه برای بدست آوردن پاداشت، انسان به بلوغ فکری می رسد.

این شعر بیش از هر چیز نشان از شجاعت و واقعیت گرایی خیام دارد بر خلاف عامه مردم که از مشاهده واقعیت جهان هستی گریزان اند و بنابراین دست به خودفریبی می زنند و جهانی خیالی در ذهن خود می سازند و بجای تلاش برای اصلاح جهان و برقراری عدالت مانند کبک سر خود را زیر برف فرو می برند.

در این رابطه نیچه در کتاب غروب بت ها می گوید:
“دلاورترین افراد در میان ما نیز کمتر دل آن چیزی را دارند که به راستی می دانند.”

نوید خسروانی نوشته:

با درود!
این رباعی در کنار چند رباعی دیگر را ، استاد محمدرضا شجریان در کنار جناب کلهر و علیزاده خوانده اند. دستگاه ماهور و بسیار دلچسب و گاواراست شنیدنش.
نمی دانم در کجا ولی مطمئنا در آلبوم فکر نکنم باشد. پندارم زنده اجرا کردند در نشست همگانی. سپاس گزار می شوم اگر دوستی بیابد و اشتراک گذارد که دیگران نیز بهره مند شوند

میثم نوشته:

این رباعی پرمفهوم رو استاد شجریان در مراسم اهدای جایزه یونسکو خوانده اند که از لینک زیر میتونید گوش بدید:

https://www.aparat.com/v/Jd4uP/استاد_شجریان_خیام_خوانی

کانال رسمی گنجور در تلگرام